30.01.2004 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda v novém

V závěru listopadu loňského roku se konala prezentace nové skladovací báze v prostorách Agrodružstva Lhota pod Libčany. Tu zde uspořádala společnost Agroing, neboť právě ona byla dodavatelem technologie.

V areálu Agrodružstva Lhota pod Libčany jsme po prezentaci viděli nově vybudované skladovací prostory o kapacitě 4 x 1024 tun spolu se sušárnou a čističkou. Co vše výstavbě předcházelo, jak celá linka pracuje a co vše může zemědělcům dodat společnost Agroing, to vše bylo součástí zmiňované prezentace.
Technologie na míru
Vlastní posklizňová linka se skládá z násypného příjmového koše. Na takovýto typ nelze vjíždět dopravními prostředky, tuto nevýhodu však vyváží jeho pořizovací hodnota, neboť nemusí být tak masivní. Následují dopravníky, které mohou zrno odvádět do čističky, sušičky nebo přímo do jednoho ze sil.
Čistička zrna Petkus je v lince použita původní. V době příjmu slouží pouze jako předčistička a zrno putuje dále do sušárny nebo přímo do sila. Zrno je možné dočistit později nebo až při expedici.
Kontinuální sušárna značky Araj s nepřímým ohřevem má výkon 30 t pšenice za hodinu při odsušku z 19 na 15 %. U řepky se výkonnost pohybuje kolem 15 t/h s odsuškem z 13 na 6 %. U kukuřice je to pak 7,5 t/h z 30 na 15 %. Topným mediem je zemní plyn. Vývoj tepla zajišťuje hořák z produkce 1. strojírny Brno. Celkový příkon činí 42 kW.
K dopravě zrna slouží 30 metrů vysoká elevátorová věž, z níž je možné materiál dopravovat všemi směry podle aktuální potřeby.
Čtyři pozinkovaná sila s plochým dnem stojící kolem elevátorové věže jsou zásobovány spádovou trubkou ústící do vrcholu sila. Jejich výstavba je velice jednoduchá. Po přípravě desky se nejprve smontuje střecha a následně se za pomoci k tomu uzpůsobených zvedáků celá stavba přizvedne, přimontuje se další patro a takto silo postupně „roste“. Po smontování celého sila je nutné jej ukotvit. Jeho součástí je vybírací oběžný šnekový dopravník, který zajišťuje vyhrnutí zbytku zrna do uprostřed umístěného výpadového otvoru. Dno je celoperforované pro dokonalé provzdušňování. Z toho plyne další součást v podobě aktivního větrání a protikondenzačního ventilátoru. Další příslušenství, jako vstup do sila, žebřík, atd. je samozřejmostí.
Aby byla linka kompletní, zahrnuje dva expediční podjezdové zásobníky a jeden zásobník na zadinu. Linka by nefungovala bez dopravních cest, které jsou navrženy a postaveny podle konkrétních potřeb a podmínek. Osazeny jsou elektrickými klapkami pro jejich řízení, ale i ručními pro regulaci toku. Samozřejmostí je velín s rozvaděči a elektronikou.
Zásobárnou vody pro nutné požární zabezpečení se stala bývalá jímka.
Veškeré prvky byly navrženy ve spolupráci a podle přání zákazníka tak, aby mu vyhovovaly po všech stránkách.
Linka je zárukou kvality zrna
Hned v úvodu prezentace dostal slovo předseda podniku, který jej stručně charakterizoval. Agrodružstvo Lhota pod Libčany hospodaří na 3000 ha zemědělské půdy s intenzivní rostlinnou výrobou. Živočišná výroba pak čítá 1500 kusů skotu a uzavřený obrat stáda prasat, jehož základem je 120 prasnic.
Důvodem výstavby nových skladovacích kapacit bylo především zajištění sušení, neboť v posledních letech se na kvalitě sklízeného zrna značně projevily deště během sklizně. Podnik sice disponuje skladovacími kapacitami v podobě halových skladů, v nichž se i nyní část úrody uchovává, ale boj se skladištními škůdci je v takových prostorách složitý a Agrodružstvo jasně cítilo tlak na zlepšování kvality skladování. Posledním faktorem, který podle předsedy rozhýbal výstavbu nových kapacit byl rok 2002, kdy po přísušku přišly během sklizně deště a úrody bylo méně a ještě s nižší kvalitou.
Dalším z důvodů byl nedostatek sušících a skladovacích kapacit na řepku a kukuřici, kdy je předpoklad, že plochy kukuřice se budou dále rozšiřovat.
To nejdůležitější však zdůraznil předseda na závěr: „Nejtěžší byl výběr.“ Ten trval podniku více než rok a zjistili při něm, že cena vlastní technologie – tj. železa není to nejdůležitější, ale pouze jedním z prvků celé stavby. Velice důležitým shledali ve Lhotě pod Libčany základy pod sila, resp. jejich technologické provedení a cenu, která se podle potencionálních dodavatelů diametrálně lišila. Dalším důležitým bodem bylo posouzení ekologického zatížení; zbudování přípojek plynu a elektřiny také nebylo zanedbatelnou starostí i finanční položkou a mnoho dalších prvků celé stavby. Proto předseda posluchačům zdůrazňoval nutnost posuzovat případnou stavbu posklizňové linky komplexně. Zmínil i časovou náročnost, protože jen jednání s úřady před započetím stavby trvá v případě bez komplikací asi šest týdnů.
Posklizňové technologie z Brna
Vznik společnosti Agroing, spol. s r. o., se datuje již rokem 1989. Od svého založení se zabývá dodáváním zařízení na posklizňové zpracování zrna, tzn. čištění, sušení, skladování, drcení, šrotování, míchání atd. Nejen zemědělcům nabízí výrobny krmných směsí, resp. jejich součásti, jako jsou šrotovníky, přisávací šrotovníky, válcové mačkače, míchačky, šnekové trubkové dopravníky, pneumatické dopravníky, třídící systémy, granulační lisy, extrudéry, zásobníky na směsi, sila, provzdušňovací jehly, předčističky a kompletní produkci polské firmy Araj, a to čističky, sušárny a sila. Zařízení Araj přítomným představil přímo zástupce výrobce. Společnost funguje již od roku 1989 a zaměstnává asi 200 lidí. Svou produkci uplatňuje nejen v Polsku, ale téměř po celé Evropě. Pro příklad: Výroba jednoho sila trvá průměrně osm hodin a dodací lhůta činí šest až osm týdnů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down