05.06.2006 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Bečvárech se slavilo jubileum

Na rozdíl od minulých ročníků pouze jednodenní, zato jubilejní desátý Den Kvernelandu uspořádala v polovině května na pozemcích ZAS Bečváry společnost Kverneland Czech. Stejně jako v minulosti se mezi širokou plejádou představených strojů objevilo hned několik novinek, takže si více než 2000 návštěvníků přišlo na své.

Zúčastněné přivítal generální ředitel společnosti Kverneland Czech Ing. Jiří Zikmund, který poděkoval nejen svým spolupracovníkům za úsilí odvedené v uplynulém desetiletí, ale především zákazníkům věrným produktům značky Kverneland Group. O tom, že jich je v České republice opravdu hodně, svědčí dosažený roční obrat téměř 300 milionů korun a pětistovka prodaných strojů za stejné období. „Tato čísla nás mohou naplňovat optimismem do budoucna. Navíc náš sortiment opět obohatila řada novinek ať již z produkce značek společnosti Kverneland Group nebo i strojů, které do této společnosti nepatří, ale mezi našimi zákazníky je o ně zájem. Jako příklad mohu uvést produkty ze sortimentu SMS Rokycany, McConnel, Vandaele, Hatzenbichler a od letošního jara také traktory Valtra, dovážené společností Topagri,“ uvedl Jiří Zikmund.
Na předvadišti i v praktických ukázkách
Kdo zná šíři nabídky společnosti Kverneland Czech, jistě uzná, že vyjmenovat a popsat vše, co bylo v Bečvárech k vidění, by vydalo na samostatnou přílohu. Vystavených strojů bylo opravdu hodně a reprezentovaly průřez sortimentem zahrnujícím nejen zemědělskou mechanizaci, ale i stále důležitější komunální techniku. Nové nebo méně známé stroje byly nejdříve krátce představeny na předvadišti a poté se mohly prezentovat v praktických ukázkách. Zastavme se tedy alespoň u některých z nich.
Postřikovače zastupoval tažený stroj Rau Ikarus A 38. Jde o kompaktní postřikovač krátké konstrukce, který vyniká snadnou ovladatelností. Proto je vhodný pro práci ve členitých podmínkách. Stroj se vyrábí s objemy nádrže 2800 nebo 3800 litrů a pracovním záběrem kvalitně odtlumených ramen od 15 do 27 metrů. Jde o stroj s nízkými nároky na výkon tažného prostředku s možností automatického řízení oje pro sledování stop traktoru. Ovládání funkcí postřiku Flowmate Control je elektronické s automatikou pro řízení dávky.
Značku Vicon zastupovaly kromě rozmetadel Rotaflow, obracečů a shrnovačů také lisy na kulaté i hranaté balíky. Lisy na kulaté balíky reprezentoval Vicon RV 1901 s variabilní komorou kombinovaný s baličkou umožňující zabalení vytvořeného balíku ihned do fólie. Šířka sběrače lisu opatřeného gumovými koly je 2,1m, průměr lisovací komory s šířkou 1,2 m je variabilní od 0,8 - 1,85 m.Komora pracuje s pěti profilovanými nekonečnými pásy. Lisovací tlak lze hydraulicky nastavit. Řezací ústrojí je vybaveno buď 14 nebo 23 noži. Podle typu lisu ovládaného palubním počítačem lze zvolit dvojité vázání do provázku nebo do sítě.
Další značkou zaměřující se na sklizeň píce je Taarup. Zastupovala ji mimo jiné populární žací kombinace „motýl“ s pracovním záběrem devět metrů složená ze dvou vzadu nesených diskových žacích strojů s kulatými disky 5090 a čelně neseného 3532 F. Stroj s odpruženými žacími jednotkami perfektně kopíruje terén. Je vybaven prstovými kondicionéry s nastavitelnou intenzitou mačkání a lze jej vybavit shazovacími dopravníky.
Rozebírač Taarup 852 s objemem 2 m³ se představil v neseném provedení. Uvnitř rozebírače pracuje válec opatřený 21 noži. Jde o zařízení umožňující rozebírání jak kulatých, tak hranatých balíků i volného materiálu. Dofuk vyprazdňovací koncovky dosahuje až 18 metrů. V nesené verzi je vhodný pro využití v neprůjezdných stájích, do kterých se dá zacouvat, ale v nabídce nechybí ani tažená verze rozebírače s kapacitou 3 nebo 6 m³.
Setí za jakýchkoli podmínek
Hned několik variant secích strojů nabízí značka Accord. Multifunkční tažený pneumatický secí stroj MSC je vhodný pro minimalizační zpracování půdy. V minulých letech byl dodáván v pracovních záběrech tři nebo čtyři metry, nyní přichází společnost Kverneland Group s rozšířením nabídky o pracovní záběry 4,5; 4;8 a 6 m. Stroj prošel náročnými testy životnosti a jak se mohli účastníci polního dne v Bečvárech přesvědčit, dle uvedených údajů uspěl.
Jinou variantu setí nabízí nesený secí stroj Accord DV v agregaci s talířovým podmítačem SMS Rokycany s krátkými jednotlivě jištěnými talíři a doplněného packer válcem. Secí stroje DV se vyrábějí v pracovních záběrech 5, 6, 8 a 9 metrů. Mohou být osazeny diskovými CX popřípadě klasickými radličkovými botkami. Jde o hydraulicky sklopný stroj se zásobníkem 1650 nebo 2000 litrů.
Do připravené půdy i do mulče může sít přesný secí stroj Monopill SE s elektropohonem určený pro přesný výsev cukrové řepy a hybridní řepky. Jeho výsevní sekce se dají jednotlivě vypínat, proto je stroj vhodný pro zakládání kolejových řádků. Sousední sekce přitom plynule zvyšují výsevek, takže nehrozí snížení počtu vysetých jedinců.
Další variantou stroje pro přesný výsev je Optima s elektropohonem secích jednotek a palubním počítačem Iso-Bus kompatibilním.
Pluhy stále chloubou
Když se řekne Kverneland, jistě se každému v první řadě vybaví pluhy a rozhodně nejen ty soutěžní. Novinky proto nemohly chybět ani mezi nimi.
Za „farmářský“ lze označit nesený otočný pluh lehčí konstrukce Kverneland VX 85 dodávaný ve tří a čtyřradličném provedení. Stroj s rámem 150 x 100 mm je vhodný pro agregaci s traktory do 140 koní. Pracovní záběr pluhu je nastavitelný krokově po pěti centimetrech od 30 do 45 cm.
Jako dva pluhy v jednom prezentuje značka Kverneland pluh PW. Základním rozdílem oproti pluhům s nápravou je, že přední část pluhu s šesti radlicemi není se zadní částí pevně spojena. Zadní čtyři radlice použitého standardně řešeného pluhu EG-100 (poslední radlice je odnímatelná) jsou upevněny ve tříbodovém závěsu. V těžkých pracovních podmínkách lze zadní část jednoduše vypřáhnout, přehození ventilu umožní elektronické ovládání jen předních šesti radlic. Díky upevnění na TBZ může samostatně pracovat i zadní část pluhu v agregaci s traktorem o výkonu 120 až 140 koní. Pluh je v přední i zadní části plně vybavený variem a jeho maximální pracovní záběr je pět metrů. Ale počítá se i s výrobou dalších variant tohoto stroje od šesti do deseti radlic. Pluh je určen pro agregaci s výkonnými traktory od 300 koní. Vzhledem k tomu, že výrobce počítá s tím, že pluh bude pracovat i s pásovými traktory, lze jej dodat i ve variantě vhodné pro jízdu mimo brázdu. Velkou výhodou je vysoká stabilita pluhu, která se projevuje nejen při otáčení především ve svažitém terénu, ale i při jeho transportu. Pluh PW je pružinově jištěný, ale možná je i varianta RW s jištěním střižným šroubem.
Pluh je technicky připraven na možnost ovládání systémem Iso-bus, kdy postačí pouze jeden univerzální monitor v kabině tažného prostředku. Vlastní počítač je umístěn v boxu na rámu první části pluhu.
Obracení pluhu je řešeno dvěma písty a pluh je vybaven zajišťovacím ventilem pro přepravu. Transport je velice jednoduchý, jelikož kromě zmíněného zajišťovacího ventilu se pluh pohybuje po dvou kolech.
Na přední i zadní části je navíc pluh vybaven Packomaty o pracovním záběru 2,5 m. Rameno předního Packomatu S má hydraulické písty, aby se mohlo při první jízdě přizvednout a pluh přioral až do kraje pozemku. Zadní Packomat C je pevně spojen s rámem pluhu.
Nové značky v nabídce
Další značkou, o kterou společnost Kverneland Czech rozšířila svoji nabídku jsou produkty rakouské firmy Hatzenbichler.
Prvním z představených strojů byl kombinovaný stroj na přípravu půdy označený jako vertikator. Jeho pracovními sekcemi je pracovní deska, dále prutový válec o průměru 330 mm následovaný radličkami ve čtyřech řadách a zadním frézovacím válcem. Stroj zpracovávající půdu do hloubky 15 cm, má pracovní záběr 10 metrů, přičemž jeho složení na přepravní šířku 2,7 m je velice jednoduché. Pro přepravu je vybaven podvozkem.
Druhým zástupcem značky Hatzenbichler byl stroj stavebnicové konstrukce určený k ošetření luk a pastvin. Představil se v šestimetrové verzi (k dispozici jsou modely s pracovním záběrem 3 až 18 m). Je vhodný jak k dosívání v jarních měsících, tak k údržbě ploch. Je tvořen smykovou deskou, pneumatickým secím strojem a šesti řadami nastavitelných prutů.
To, co v sortimentu společnosti Kverneland Czech chybělo, byly traktory. Od letošního jara tomu již tak úplně není. Společnost navázala úzkou spolupráci s firmou Topagri, se kterou má společné sídlo ve středočeském Berouně. Topagri, s. r. o. je od letošního jara dovozcem finských traktorů Valtra do zemědělství, a tak byly traktory této značky letos v Bečvárech zastoupeny více než bývalo v minulosti zvykem. Prezentovaly se tím, čím je tato značka pověstná. Jde o stroje kompaktní konstrukce s moderním designem složené pouze z originálních součástí. Proto je lze ve výrobním závodě stavět přímo na míru požadavkům uživatelů, a to nejen z hlediska výbavy a technických detailů, ale i barvy. V nabídce jsou čtyři typové řady těchto traktorů zahrnující modely o výkonech od 75 do 210 koní.
Pro údržbu krajiny i nové technologie
Široký sortiment výkonných strojů má ve svém programu belgická společnost Vandaele. V její nabídce najdeme štěpkovače , plošné drtiče a pařezové frézy pro zpracování dřevního odpadu, likvidaci náletových dřevin, úklid lesů, sadů a parků.
V Bečvárech se představil štěpkovač TV 160 schopný zpracovávat materiál do průměru 160 mm.
Jde o ideální stroj pro zpracování většího množství dřevního odpadu vhodný pro použití v lese, parcích, sadech, vinicích nebo golfových hřištích. Štěpkovací stroje Vandaele jsou vždy vybaveny wolframovým ostřím a protiostřím s dlouhou životností rozděleným na samostatné segmenty. Jednotlivé sekce se mohou při poškození snadno vyměnit, což přináší velkou úsporu nákladů. Velký a robustní štěpkovací disk je navržen tak, aby bylo dosaženo maximální redukce hluku. S minimální hlučností a vibracemi pracují také ventilační lopatky zabezpečující maximální výfukový efekt materiálu. Pohonnou jednotkou štěpkovačů jsou velice spolehlivé a tiché dieselové motory spojené s štěpkovacím ustrojím bez použití řemenů. Posun materiálu zajišťují dva silné nezávisle poháněné vkládací válce. Stroj je opatřen anti-stress systémem chránícím zařízení proti přetížení. Okolo celého vkládacího trychtýře je umístěn bezpečnostní a ovládací mechanismus.
Asi největším producentem příkopových sekaček je anglická společnost McConnel. Mimo tyto sekačky dodává McConnel plošné mulčovače s vertikální osou rotace až do záběru 8 m a celou řadu dalších strojů. Příkopové sekačky McConnel reprezentují ucelenou řadu profesionálních strojů vhodných k agregaci s jakýmikoli univerzálními traktory. V nabídce najdeme typy vhodné pro malé podnikatele, zemědělce i profesionální podniky služeb.
V Bečvárech se představila novinka, příkopová sekačka McConnel PA 53 s mulčovací hlavou o záběru 1,2 m vybavenou rotorem Supercut. Minimální požadovaný výkon agregovaného traktoru by měl dosahovat 65 koní při minimální hmotnosti traktoru 3500 kg.
Řada příkopových sekaček McConnel začíná strojem PA 27 s dosahem od osy nosného prostředku 2,7 m a široký výrobní program končí modelem PA 8000 TT s dosahem až 8 m. Většina stojů je vybavena paralelogramovou konstrukci ramene, která zajišťuje větší průchodnost stroje a snižuje nároky na výkon hydraulického systému. Stejně jako široká škála možností ovládacích prvků je u strojů McConnel samozřejmostí široká nabídka pracovních nástrojů (mulčovací hlavy různých záběrů od 0,85 m do 1,6m, různé rotory Supercut, Multicut nebo Omega rotor) i ostatní pracovní nástroje – jako příkopové frézy, nůžky na větve, kotoučové pily a mulčovací hlavy s vertikální osou rotace). Většina příkopových sekaček může být vybavena systémem EDS (easy drive system), který zlepšuje schopnost ramene kopírovat terén a umožňuje pracovní rychlost až 12 km/hod.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down