V expozici třeboňské společnosti U + M Servis na veletrhu Techagro převládala červená technika. Stroje na sklizeň a sázení brambor Grimme doplnily červené krmné vozy BVL, které si odbyly brněnskou výstavní premiéru. Českou premiéru měl v Brně inovovaný sběrač kamene Kivi Pekka, naopak k tradičním exponátům patřily čelní nakládače Stoll a ruční technika Mantis.
„Do Brna jsme přivezli dva velikostně zcela odlišné sklízeče brambor Grimme, návštěvníci veletrhu vidí kontrast mezi nejmenší SE 75-20 a největším SE 150-60,“ řekl nám Ing Daniel Trefil z třeboňské společnosti. „Oba stroje jsou na českých polích jako doma.“
Kompaktní a velice obratný jednořádkový sklízeč brambor SE 75-20 je určen menším a středním farmářům, kteří potřebují každý rok sklidit 5 až 20 hektarů brambor. Celý stroj se nechá snadno nastavit a ovládat z kabiny traktoru. „Stejně jako velké dvouřádkové modely je i tento sklízeč velice šetrný k hlízám, má malé přepadové výšky, snadno si poradí s natí i jinými příměsmi a velice dobře pracuje v mokrých podmínkách,“ vysvětluje Daniel Trefil. „I když je určen menším farmářům, lze ho vybavit moderními automatickými systémy jako velké sklízeče. Dnes už i menší farmáři chtějí pracovat s technikou vybavenou moderními automatickými systémy, které usnadňují práci a výrazně zlepšují kvalitu a rychlost sklizně. A my jim vycházíme vstříc.“
„Na veletrhu Techagro vystavujeme sběrač kamene Kivi Pekka s řadou inovací,“ doplňuje předřečníka Petr Fleischman z třeboňské společnosti. „Oproti původním modelům jsou u nového stroje už všechny rotory osazené stejně silnými prsty. Navíc byla zvýšena výklopná výška ze 2,45 metru na 2,9 metru, takže lze kamenem plnit i velké návěsy. Změnou prošel také koncept kopírování pozemku. V porovnání s konkurencí mají sběrače Kivi Pekka řadu předností. Hnací síla je přenášena pouze kardanovým hřídelem a řemeny, takže se eliminují rázy od kamenů, přitom k agregaci stačí traktor o výkonu do sto koní. Odpružený zvedací buben pomocí tlakového akumulátoru, jehož prostřednictvím se nastavuje i přítlak, se při najetí na překážku může vychýlit až o patnáct centimetrů nahoru. Buben s výkyvnými prsty má svůj hydraulický okruh, pokud by došlo k ucpání, lze za ho za chodu ihned nadzvednout, není třeba reverzační zařízení. Veškeré funkce sběrače kamene se ovládají z kabiny traktoru.“
Více se o vystavených exponátech dočtete v Zemědělci č. 23.*