Již před několika lety přidala společnost Massey Ferguson do svého sortimentu kompletní portfolio strojů linky pro sklizeň pícnin. A jak to tak chodí, zpočátku si nové stroje hledaly své majitele pomalu. Avšak jakmile v praxi předvedly, co umí, získaly dobré reference a poptávka po nich se zvedla. Loňský rok byl dokonce v prodejích pícninářské techniky Massey Ferguson rekordní. Oblíbenými stroji jsou například lisy.
V oblasti jižních Čech jde především o lisy na válcové balíky s variabilní lisovací komorou řady MF VB. Jednoho mrazivého dne jsem proto vyrazila na farmu Kerim spol. s r. o. do Přední Výtoně, kde se na svou druhou sezónu připravuje lis MF VB 4160 V. A od ředitele farmy Roberta Perfolla jsem vyzvídala, kde a jak lis pracuje a zda jsou s ním na farmě spokojení.
Ekologická farma
Farma Kerim spol. s r. o. hospodaří v jižních Čechách v systému ekologického zemědělství. Zabývá se především extenzivním chovem masného skotu plemene Simentál. Živočišná výroba čítá 477 kusů skotu, který je volně na pastvinách a zpeněžován je především zástav. Celou výměru farmy 1103 ha zaujímají trvalé travní porosty, které jsou využívány jako pastviny a dále slouží pro produkci sena a senáže, přičemž zpravidla jsou sečeny dvakrát ročně. Kromě ředitele a zootechničky podnik zaměstnává ještě osm traktoristů.
Jak vidno, na Farmě Kerim hrají pícniny, a tudíž i linka sklizně pícnin první housle. Na loňskou sezónu si v podniku vyhlídli nový lis na válcové balíky MF VB 4160 V a hned s ním slisovali pěkných 2500 balíků sena a 600 balíků senáže. Jsou s ním spokojení. Dříve lisovali lisem s pevnou lisovací komorou a oproti němu vytváří nový lis s variabilní komorou balíky hustší, a ušetří se tak čas, obalový materiál i náklady spojené s přepravou.
„Udělali jsme si v minulé sezóně porovnání, kdy jsme vážili balíky, které všechny děláme s průměrem 125 cm, z různých lokalit a slisované různými lisy. Pak jsme vše zprůměrovali a vyšlo nám, že zatímco lis s pevnou lisovací komorou slisuje balík o průměrné hmotnosti 255 kg, nový MF VB 4160 V s variabilní komorou vytvoří balík průměrně o hmotnosti 300 kg,“ říká ředitel Robert Perfoll.
Z toho lze usuzovat, že balík je opravdu hustší a během sezóny se potvrdilo i snížení nákladů spojených například s manipulací. Vzhledem ke klimatickým změnám a kratším časovým oknům vhodným k optimální seči, je výhodou i větší výkon, a tím i rychlost.*