Ve čtvrtek 22.5.2008 si v Nečtinách, nedaleko Plzně dali dostaveníčko milovníci zemědělské techniky. Firma SOME Jindřichův Hradec s.r.o. připravila pro návštěvníky ukázku některých strojů ze své nabídky. Tentokrát se jednalo především o pícninářský program firmy Pöttinger. Počasí přálo a tak nic nebránilo tomu, aby všem zájemcům pracovníci firmy SOME nejprve ukázali a okomentovali jednotlivé vystavované stroje. Po představení a seznámení s parametry přišla na řadu praktická ukázka.
SOME Jindřichův Hradec s.r.o. působí na trhu od roku 1995, kdy začala jako malá firma s čtyřmi zaměstnanci, v pronajatých prostorách. Dnes, po 13-ti letech má vlastní prostory a 130 zaměstnanců. Hlavní činnost lze rozdělit na tři divize, jedná se o divizi zemědělské techniky, divizi lesnické a komunální techniky a divizi Peugeot a Mazda. První dvě divize zajišťují prodej, servis, opravy, financování a poradenství v oblasti zemědělských, lesnických a komunálních strojů. Třetí divize je součástí koncesionářské sítě Peugeot a Mazda v České republice. Nás samozřejmě nejvíce zajímá divize zemědělské techniky.
V nabídce najdete zastoupení renomovaných zahraničních firem. Jako je třetí největší výrobce traktorů na světě, italská firma Same, významný výrobce sklízecích mlátiček, Deutz – Fahr nebo rakouská fi rma Pöttinger. Vedle toho firma SOME zastupuje řadu menších zahraničních firem. Je to např. výrobce víceúčelových manipulátorů do zemědělství Terex, mulčovače a postřikovače Agrimaster, čelní nakladače na traktory Sigma, malotraktory BCS, které se používají hlavně v obcích, v zahradních službách, ve vinařství a podobně, štěpkovače Pezzolato a řada dalších firem. Dále firma nabízí poradenství a servis u široké škály strojů na drcení dřevních a rostlinných zbytků, což je především z pohledu obcí velmi perspektivní technologie.
Servis a prodej ND
Ke všem strojům a zařízením, jež prodává firma SOME, je zajištěn předprodejní, záruční a pozáruční servis bud' přímo v mateřské firmě v Jindřichově Hradci nebo u regionálních obchodních partnerů. Firma si vede vlastní silné skladové hospodářství, spolupracuje na dodávkách přímo s výrobci a s jejich zahraničními obchodními zástupci z Evropské unie. To vše z důvodů rychlé dodávky náhradních dílů. V centrálním skladu náhradních dílů, příslušenství a maziv v Jindřichově Hradci je pro zákazníky připraveno přes 16 000 rozličných položek náhradních dílů.
Financování
Další významnou a v dnešní době důležitou součástí služby zákazníkům, je pomoc společnosti SOME při nalezení vhodné formy profinancování nákupu strojů a zařízení pro konečného zákazníka buď úvěrovým financováním nebo leasingem. Zástupce firmy Ing. Rostislav Richtr, doslova říká: „Naším cílem je stabilní obchodní program, fungující prodejní a servisní síť a tomu odpovídající široký okruh dlouhodobě
spokojených zákazníků, pro které je SOME dlouholetým spolehlivým partnerem.“
Traktory
Jak známo, firma SOME nabízí dvě značky traktorů, v prvé řadě je to italská firma Same, která má nejen ve své zemi, ale i celém světě bohatou a dlouholetou tradici. V roce 2007 uběhlo již 80leté výročí od založení. Traktory mají výraznou červenou barvu a srdcem stroje je agregát Deutz či Same. U nejmenších Solarisů se požívají motory značky Mitsubishi. Doplněny jsou převodovkou ZF a nápravami Carraro.
Na českém trhu je kompletní sortiment kolových traktorů s výkony od 35 do 265 koní.
Nejmenším zástupcem je Solaris, disponující výkonem 35-55 koní. Dalším zástupcem nižší třídy je Dorado s výkonem 76 a 86 koní. Traktory kolem sta koní zastupuje Explorer3, který je žhavou novinkou z dílen koncernu Same Deutz –Fahr. Verzi kolem 100 koní doplňuje Silver 110 a již 6válcový Silver 130. Luxusní řadu zastupuje 6-ti válcový a 6-ti litrový Iron s motorem Deutz. Vrcholným agregátem je motor o objemu 7l použitý ve strojích Iron 150.7, 165.7, Iron 200 a největší Diamond 230 – 265. Důkazem vysoké kvality je u 6válcových motorů 24 měsíční záruka přímo od výrobce. Na výstavě Techagro v Brně byla již vystavena novinka, která nahradí Diamond 265. Je jím traktor Same Diamond 270 DCR s Common Rail motorem Deutz, splňujícím normu Tier III a maximálním výkonem 283 koní.
Druhou traktorovou značkou je opět italský zástupce, firma Lamborgini. V těchto strojích je dobře skloubena italská elegance s německou technikou. To vše za rozumnou cenu. Srdcem traktoru jsou opět motory firmy Deutz, které jsou v rozsahu 35 – 180 koní. Zajímavostí je to, že traktory do 100 koní se vyrábějí v Itálii, kdežto traktory nad 100 koní v Německu. Také stroje značky Lamborghini, mají přichystanou novinku, která byla taktéž vystavena v Brně. Stříbrný zástupce značky model R6.170, s čtyřventilovým Common Rail motorem Deutz o výkonu 170 k, vybavený Vario převodovkou.
Čelní nakladače Sigma 4
Čelní nakladače Sigma 4 jsou produktem úspěšné italské firmy, jejíž kořeny sahají až k roku 1975. V roce 1987 firma představila první nakladač s hydraulickým odpružením a o 6 let později s mechanickým. Nicméně zlomovým okamžikem byl rok 2000, kdy byla Sigma 4 jedním ze tří zakladatelů firmy Gallignani, zabývající se výrobou lisů v oblasti zemědělství. Momentálně je v nabídce 5 druhů nakladačů, PC 910 vhodné pro malé traktory přes řadu Iron s mechanickým nebo hydraulickým paralerogramem. Vrcholnou řadou jsou robustní Steel bez paralerogramu, Gold s mechanickým paralerogramem a Titanium s hydraulickým paralerogramem, které mají v příslušenství 3, 4 hydraulickou funkci pro multifunkční nářadí, tlumič rázu „Genius“ a rychlospojku „Flash“.
Čelní nakladače Sigma 4 jsou určeny nejen pro veškeré traktory Same a Lamborghini, ale i pro jiné značky - Deutz – Fahr, John Deer, New Holland, McCormick, Case, Class, Massey Ferguson, Landini, Steyer a Zetor.
Plošné mulčovače Bomford
V roce 2006 rozšířila společnost svůj sortiment o plošné mulčovače od anglického výrobce Bomford, s kterým navázala kontakt na veletrhu Agritechnica. Firma nabízí především plošné mulčovače, které se v užším provedení používají v ovocných sadech při údržbě zelených pásů v meziřadí a na rozdíl od klasických mulčovačů s vodorovnou osou rotace rotoru dosahují vyšší produktivity práce. V Anglii se vyrábějí plošné mulčovače do záběru 6 m, v americkém Texasu pak stroje se záběrem až 8 m. Pro ovocnáře a vinaře jsou ale určeny mulčovače se záběrem od 1,5 do 2,5 m. Do kategorie Tri-Blade patří stroje s pracovním záběrem 3 nebo 4 m, jejich navzájem pootočené robustní nože zajišťují dokonalý řez beze zbytků. Výšku strniště lze nastavit od 25 mm do 225 mm. Stroj, který jsme měli možnost zhlédnout přímo v akci, patřil do řady Tri-Wing se sklápěcími křídly a záběrem 4,6 m (v nabídce je i model s 6-ti metrovým záběrem). Tento stroj, je speciálně konstruovaný k sečení velkých travnatých ploch, údržbě pastvin včetně náletů a k mulčování rostlinných zbytků kukuřice, slunečnici, řepky. Výška sečení se dá nastavit hydraulicky od 25 mm do 375 mm. Dokonalé kopírování terénu umožňují sklápěcí křídla s možností pohybu v rozsahu + 90 až -22 stupňů. Zároveň byl k vidění rozdružovač balíků Bomford Sila-Bed, který dokáže pojmout až 3,5 kubíku, je schopen rozdružovat kulaté i hranaté balíky. Průměr korby je 150cm, rotor má 160 nožů a fukar dokáže hmotu poslat až do vzdálenosti 18-ti metrů. Výhodou tohoto rozdružovače je využití i při krmení. Samozřejmostí je elektronické ovládáni z místa řidiče.
Pöttinger
Jeden z největších výrobců zemědělské techniky, rodinná firma Pöttinger, již dlouho spolupracuje s jindřichohradeckou firmou a podle prodejních výsledků, je to spolupráce správně fungující. Během odpoledne jsme mohli zahlédnout v činnosti všechny představené stroje a že jich nebylo málo. Některé z nich si teď představíme.
Jako první nám přivezl traktor Lamborgini R6.120 žací kombinaci Novacat Alpha motion, s pracovním záběrem 3,46 m. Tento čelní žací stroj umožňuje snadnou agregaci s traktory různých výrobců a výkonových tříd (70-300 koní). Jediným požadavkem je dodržení výšky trojúhelníku 137 cm. „Aktivní“ nosný rám zabezpečuje optimální kopírování nerovností. Příčný výkyv je +/- 16°, což umožňuje zdvih stroje až 350 mm a jeho zpětný pohyb při nárazu na překážku. Provedení, které jsme viděli v Nečtinách, bylo zkombinováno s Novadisc 730, tato žací sestava pro velké plochy se držela při vývoji hesla „udělat z jednoho dva“. Se dvěma lištami Novadisc v kombinaci s čelním žacím strojem, lze dosáhnout pracovní šířky 7,24 m, resp. 8,92 m. Tento systém nám jindřichohradečtí odborníci předvedli a věřte, že podívaná to byla pěkná. Podstatným znakem tohoto stroje je žací lišta bez vnitřního ukotvení. Žací lišta je poháněná za prvním žacím diskem, tím dochází k bezproblémovému sekání a eliminuje se ucpávání. Mechanická pojistka umožňuje výkyv stroje až o 12°. Po aktivaci pojistky stačí krátké popojetí vzad a pojistka se opět vrátí do původní polohy.
Druhý stroj, který nám předvedl své schopnosti, byl traktor Same, opět s čelní žací lištou Novacat, ale tentokrát s poměrně novým strojem firmy Pöttinger. Byl jím Novacat V 10/ ED. Tento stroj, je jediný svého druhu s tříbodovým uchycením. Velkou výhodou je flexibilní přizpůsobení různým čelním žacím strojům a podmínkám při použití na svazích či v zatáčkách. Neméně podstatný rozdíl, proti konvenčním žacím kombinacím, je možnost bočního posuvu (+/- 200 mm), kdy se dá jednoduše optimalizovat šířka sečení. Tím pádem, se dá docílit překrytí čelního stroje od 200 mm do 600 mm.
Píci už jsme posekali a je potřeba ji obrátit. Firma Pöettinger má širokou škálu obracečů se 4, 6, 8 i 10 rotory. Tyto obraceče jsou známé svým krátkým závěsným modulem, díky němu se těžiště přesune blíž k traktoru a snižuje se potřebná výkonová třída. Společným znakem všech strojů Eurohit, jsou např. rámové trubky, které jsou drážkované a pevně slisované s litinovou skříní. Svárové spoje totiž vždy představují slabinu a odborníci u Pöttingera ji řeší tímto způsobem. Prstová ramena jsou z ploché oceli, robustní klouby rámu mají vyměnitelný kluzný pouzdra, velké balónové pneumatiky zajišťují i na nerovných půdách klidný běh. Každý rotorový zvon má vlastní přídavný rotorový disk, čímž dochází k větší stabilitě prstových ramen a ani u těžkého krmiva pak nedochází ke kroucení. Samozřejmostí je ovládání tlačítkem z kabiny traktoru. Když je potřeba vysoká výkonnost, obraceč s 8 rotory je ta vhodná volba, přesvědčili jsme se o tom na vlastní oči. Stroj Eurohit 81 N se vyznačuje velkou šířkou při pracovním nasazení, kdežto při přepravě je úzký a nízký i díky tomu, že se rotory vyklápí nahoru.
Dalším předvedeným strojem byl dvourotorový shrnovač pro tvorbu stranového řádku, typ 651 A. Pracovní záběr činí 6,40 m, počet ramen je 10 + 12, na jednom rameni jsou 4 prsty a tento stroj se agreguje s traktorem o min. výkonu 50 koní. V našem případě byl použit traktor Lamborgini R3 EVO 100.
Nový lis na kulaté balíky, Varioprofi 6165 bez řezacího ústrojí, byl samozřejmě také představen. Tento lis je určen především pro těžké dlouhodobé nasazení při zpracování suchého krmiva a slámy. Lisovací komora je vybavena pěti lisovacími pásy a dokáže lisovat balíky o šířce 1,20 m a o průměru od 0,60 až do 1,50 m. Čistý sběr zaručují dva metry šířky záběru a čtyři řady prstů. Dvouřadý hrabicový dopravník je šetrný k materiálu, který podává do lisovací komory.
Jumbo, toto slovo jistě nepotřebuje velkého představování. Novinku 10 000 L jsme sice neměli možnost zhlédnout na vlastní oči, ale starší a menší bráška Jumbo 7 200 L nám své kvality předvedl v plné kráse. Jak již z minulé věty vyplývá, bude tato novinka opět větší a výkonnější. Tento senážní vůz má neuvěřitelný objem, 100 m3.
K vidění toho bylo samozřejmě víc. Mulčovače, pluhy, secí kombinace atd., ale na to, abych vše stihl popsat, bych potřeboval více času a ten, při pohledu na šéfredaktora, evidentně není…