Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku patří mezi sedm největších divů České republiky. Jejím hlavním úkolem je zabezpečit stabilitu elektrizační soustavy, pro níž je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou elektřiny a výkonem dodávaným energetickými zdroji. K výrobě elektrické energie se využívají dvě největší reverzní Francisovy turbíny v Evropě, každá o výkonu 325 MW, a dvě přírodní nádrže na vodu s celkovou plochou více než 30 ha. Horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé stráně ve výšce 1350 metrů nad mořem, dolní pak v nadmořské výšce 824,7 m, kde jsou umístěny i obě turbíny.
V areálu dolní nádrže má svoje zázemí i firma TZ Kubíček, s. r. o., která od roku 2011 zajišťuje v okolí elektrárny zimní i letní údržbu komunikací a ostatních ploch. Při letní údržbě určených ploch využívala do minulého roku svahový mulčovač s dosahem 1,5 m, zbylou část museli sekat sezónní pracovníci s křovinořezy. Nic snadného na téměř 50 km komunikací.
„Abychom požadované práce urychlili a ušetřili na mzdových nákladech, rozhodli jsme se pořídit si nový mulčovač s větším dosahem,“ pokračuje Tomáš Kubíček. „Z mnoha typů a značek jsme si vybrali Multi-Longer GII EP 5757 SPA od firmy Kuhn s dosahem 6,1 m, který má v porovnání s jinými mulčovači řadu předností. Především vystačí s 80 litry oleje, neboť ho ochlazuje. Menší množství oleje s ventilátorem umožňuje celodenní nasazení stroje v náročných podmínkách, aniž by docházelo k přehřátí oleje, které snižuje výkon hydromotorů. Pokud se olej v letním období při práci stále zahřívá, zkracuje se jeho životnost a tím i servisní intervaly, což má samozřejmě negativní ekonomický efekt.“*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 33.