Společnost Kverneland Czech uspořádala letošní Dny otevřených dveří na své pobočce v Pelhřimově v areálu ZZN, kde je umístěna centrála pro prodej techniky na sklizeň píce značky Vicon a Taarup. Dvoudenní akce probíhala ve spolupráci se ZZN Pelhřimov, takže obě společnosti oslovily i pro ně atypickou cílovou skupinu zákazníků.
Zhruba na ploše 1000 m2 byly vystaveny nejen stroje ke sklizni pícnin, ale i technika na zpracování půdy a setí a další stroje ze sortimentu společnosti Kverneland Czech. „Byli bychom rádi, kdyby se z těchto dnů stala v Pelhřimově tradice,“ řekl nám obchodní manažer společnosti Kverneland Czech Ing. Zdeněk Kříž. „Počítáme s tím, že jeden rok by byly dny otevřených dveří v hlavním sídle v Berouně a druhý rok, prakticky před veletrhem Techaagro, zase v Pelhřimově.“
Velký zájem o velké stroje
Pro návštěvníky byly připraveny diskové i bubnové žací stroje, obraceče, shrnovače i řada lisů. Velkou pozornost mezi návštěvníky budil především šestimetrový diskový tažený žací stroj s kondicionérem Taarup 4062 C se shazovacím dopravníkem a pracovním záběrem 6,2 m. Na společném rámu jsou uloženy dvě žací sekce s kopírováním Super-Float. Každá z nich je osazena osmi žacími disky, což v základním provedení umožňuje vytvářet dvojici řádků o šířce 1,1 až 1,7 m nebo jeden dvojitý řádek široký 2 až 2,75 m. Minimální požadovaný příkon v základním provedení je 147 kW (200 koní) a vývodový hřídele musí mít 1000 n/min. Žací stroj Taarup 4062 C lze vybavit příslušenstvím umožňujícím univerzální nasazení. Jde nejen o kondicionér s noži ve tvaru písmene Y, ale také o zařízení pro stoprocentní rozprostření hmoty s hydraulicky ovládanými usměrňovacími lopatkami nebo BX shazovací dopravník. Hodinový výkon se pohybuje kolem osmi hektarů.
Hned vedle si mohli návštěvníci prohlédnout devítimetrový diskový žací stroj Taarup 5090 Butterfly tvořený třemi žacími sekcemi s pracovním záběrem 3,2 m. Každá z nich je osazena osmi disky vybavenými dvěma noži, v základním provedení má model 5090 prstový kondicionér pracující v režimu 600 nebo 900 n/min. Skutečný pracovní záběr je devět metrů. Konstrukce zavěšení žacích sekcí využívá osvědčeného systému kopírování pozemku Super – Float, hodinový výkon se pohybuje kolem 12 hektarů.
Obsluha má možnost se strojem v základním provedení vytvářet tři samostatné řádky, přičemž šířka každého z nich je 1,4 metru. „Možnosti, které stroj nabízí, jsou však mnohem širší a záleží především na zvoleném příslušenství,“ vysvětlil nám ing. Kříž. „Žací stroj, respektive jeho boční sekce, lze opatřit hydraulicky poháněným shazovacím dopravníkem BX. Ten umožňuje vytvářet vedle sebe dvojici řádků, přičemž dvouřádek je vytvořen z pracovního záběru o šířce šest metrů, kdy šířka jednoho řádku činí 1,8 až 2,0 metry. Další možností jsou tři řádky v jednom, a to z celého pracovního záběru, přičemž šířka řádku je nastavitelná v rozmezí 2,3 až 2,8 metru. Jinou variantou je rozhoz pokosené píce v celé šíři pracovního záběru, čímž se dosáhne téměř stoprocentního pokrytí pokosené plochy.“ Žací stroj Butterfly je určen pro agregaci s traktory o výkonu alespoň 155 kW (210 k), které jsou osazeny předním a zadním tříbodovým závěsem a vývodovou hřídelí pracující při 1000 n/min. Traktor musí být vybaven minimálně dvěma dvojčinnými a jedním jednočinným hydraulickým okruhem.
Pluhy šité na míru
Druhou největší kategorií strojů vystavených v Pelhřimově byly pluhy a technika na zpracování půdy. V posledně jmenované kategorii dominoval talířový podmítač DX R o záběru 4,5 m, který vyrábí firma Kverneland ve spolupráci s SMS Rokycany. Tento letos nejprodávanější podmítač značky Kverneland se vyznačuje obdélníkovou konstrukcí rámu, mechanickým nastavením úhlu talířů a hydraulicky sklopným provedením dvojitého hřebového válce. Podmítače DX R se vyrábějí o záběru 4,5, 5 a 5,5 metru, na příští rok se připravuje čtyř a šestimetrové provedení. Více než dvacet prodaných strojů v tomto roce našlo uplatnění zejména v suchých podmínkách, kdy radličkové podmítače nebyly schopny dosahovat potřebné kvality. Podmítač má osvědčenou konstrukci rámu a čepů, přitom je vybaven originálními disky, ložisky, hřídelemi a domečky, které používají i ostatní vyspělí výrobci ve světě.
V areálu ZZN si mohli návštěvníci prohlédnout pluhy, které jsou jako šité na míru českým zemědělcům, od nejjednoduššího, cenově zajímavého modelu LM 85 se čtyřmi radlicemi a jištěním střižným šroubem až po nejluxusnější čtyřradličný pluh s plynulou změnou záběru ES 95. Mezi nimi byl vystaven čtyřradličný otočný pluh EM 85 s integrovaným půdním pěchem. „Jde o jedinečnost nesených pluhů Kverneland, kdy pluh s Packomatem je schopen připravit půdu pro secí kombinaci, v dobrých podmínkách pak přímo pro secí stroj,“ tvrdí Antonín Krátký, který má prodej pluhů ve společnosti Kverneland Czech na starosti. „Půdní pěch přitom nezvyšuje orební odpor pluhu, neboť odlehčuje tření plazu, čímž se výrazně snižuje i spotřeba nafty.“
Z polonesených pluhů byl vystaven model PN s pevným záběrem a předsunutým kolem, který se vyrábí s pěti až osmi radlicemi. Před třemi lety se tento pluh, který společnost Kverneland zkonstruovala i na základě požadavku České republiky, u nás zkoušel. Písmeno P značí to, že pluh je vybaven systémem jištění autoreset, tj. soustavou listových pružin, které umožňují plynulou orbu v podmínkách s překážkami. Tento systém mechanického jištění se vyznačuje dokonalou vypínací charakteristikou a dlouhou životností. Druhé písmeno (N) označuje pevný záběr každého orebního tělesa 16 palců, tj. řádově 40 cm. Číslo 100 pak znamená rozestup radlic. Pluh je osazen odhrnovací deskou ve tvaru pološroubovice, která snižuje půdní odpor. V šestiradličným provedení včetně zahrnovacích límců a kotoučového krojidla ho lze pořídit za 650 tisíc korun.