Asi nikdo nepochybuje o tom, že použití čelního nakladače zvyšuje univerzalitu využití traktoru. Čelní nakladače lze montovat na většinu traktorových značek avšak ne vždy je agregace jednoduchá a následná symbióza traktoru s nakladačem ideální.
Co je myšleno tou symbiózou? Tedy především jednoduchá montáž, kdy konzola nakladače neomezuje přístup k motoru a dále je to snadné ovládání, spojené s dobrým výhledem na adaptér nakladače a v neposlední řadě takové možnosti nastavení traktoru, které umožní jeho ekonomický provoz.
S výborným výhledem
Výše uvedené podmínky dobře splňují traktory Massey Ferguson řady 5400. Tyto stroje mají z pohledu agregace s čelním nakladačem hned několik předností. Jsou vyráběny také v provedení se zkosenou kapotou, která zabezpečuje dobrý výhled na adaptér nakladače i tehdy pokud jde o tzv. krátké provedení, menší typ nakladače, kdy výložník nakladače není tolik předsunut před vlastní traktor. To je velké plus. A aby bylo dobře vidět na manipulovaný materiál i pokud je výložník vyzvednut nahoru je možné dodat kabinu se střešním oknem. A není bezvýznamné to, že i v tomto provedení je kabina vybavena klimatizací.
Unikátní páčka reverzace
Traktory MF 5400 mají také reverzaci pod zatížením, což dnes již není nic unikátního, avšak z pohledu ovládání má několik specifik. Zejména je to Power Control, páčka reverzace kombinující jak změnu směru jízdy tak řazení čtyř převodových stupňů pod zatížením. Spojkový pedál pak není třeba vůbec používat a řidič může jezdit jen na snížené otáčky motoru nastavené ručním plynem. Pouze při najetí do nabíraného materiálu, kdy potřebuje vyšší výkon, si může přidat plyn nožním akcelerátorem. Jinak mění rychlost jízdy řazením převodových stupňů násobiče. Reverzaci, zastavení, změnu rychlosti jízdy, to vše obstará reverzační páčka vlevo pod volantem. A to je důležité, protože při práci s čelním nakladačem je pravá ruka stále na jeho ovládací páce.
A řada MF 5400 má ještě jednu fajnovost a tou je možnost nastavení rychlosti spínání reverzačních spojek, tedy potažmo rychlosti a plynulosti rozjezdu při reverzaci. Takže podle toho s jakou zátěží traktor pracuje a podle toho jaké jsou nároky na přesnost manipulace si řidič nastaví potenciometr v ovládacím panelu. A u traktorů MF 5400 musím zmínit ještě převodovku Dyna 4, která č má čtyři stupně plně řazené pod zátěží, je možné ji řadit v celém rozsahu bez použití pedálu spojky. A to u traktorů s výkonem pod 100 k není běžná záležitost.
I do lesa
Čelní nakladače v barvách Massey Ferguson jsou vyráběny švédskou firmou Quicke a na řadu MF 5400 je nejčastěji dodáváno provedení 945 se zdvihovou výškou 3,75 m a nejvyšší nosností 2,3 tuny. Výrobce nakladačů tento model doporučuje pro výkonové rozpětí traktorů od 60 do 100 k, což souhlasí modelovou řadou 5400, která zahrnuje čtyři modely s jmenovitými výkony motoru od 82 do 105 koňských sil. Čelní nakladač lze snadno doplnit adaptérem pro manipulaci s kulatinou a po dodatečných úpravách lze řadu MF 5400 s úspěchem použít i v lesním nasazení při agregaci s vyvážečkami, nebo po osazení opěrným štítem s navijákem pro tahání dřeva. Lesní úpravy jsou klasické, tedy zejména ochrana spodku traktoru ocelovým platem, ochrana palivové nádrže, ochranný rám kolem kabiny a vyztužení ventilků, případně použití lesních pneumatik s vyšší odolností vůči průrazu.
Takto upravený traktor jsem si mohl prohlédnout na dílně ve Veselíčku u Milevska, kde má prodejní středisko firma Stako MF a takovýchto traktorů již do lesa dodala 10 a to během dvou let své existence.
Pro vyšší výkonnost
Firma Stako MF prodává i další zajímavé traktory MF s čelním nakladačem. Na jeden z nich jsme se zajeli podívat. Na rozdíl od jednoduchého a levnějšího traktoru z řady 5400 s výkonem do 100 k, což je pro agregaci s čelním nakladačem jakási klasika, byl model MF 7480 o něčem jiném. Řada 7400 je vybavena převodovkou Dyna VT a dovozce ji postavil jako komfortní traktor s vysokou úrovní výbavy. A takříkajíc v plné palbě mají tento traktor i bratři Krejcarové ze Ždáru, kteří si jej doplnili čelním nakladačem MF 965. Čelní nakladač na traktor s výkonem 160 k? Proč ne.
Nakladač lze vždy snadno odpojit při polních pracích či dopravě pokud jej není třeba a pokud je v činnosti je výkonnost takto agregovaného traktoru blízká teleskopickému manipulátoru, samozřejmě s limitem omezení zdvihové výšky.
Ve Ždáru obhospodařují 370 ha a část farmy je v systému ekologického zemědělství. Asi polovinu výměry tvoří trvalé travní porosty, druhá polovina je věnována pěstování zejména obilnin na orné půdě. V živočišné výrobě je chováno asi 200 kusů masného skotu.
MF 7480 je hlavním traktorem na farmě a zvládá většinu půdozpracujících prací, jako je orba se 4radličným pluhem Pottinger, podmítka 4m talířovým podmítačem, setí, doprava s přívěsy i přivážení balíků s plošinou Pronar, sečení s dvěma žacími stroji Pottinger o celkovém záběru 6 metrů a dále lisováni s lisem Vicon RV 1601. Při této práci drží David Krejcar neuvěřitelný rekord 98 balíků sena slisovaných za jednu hodinu (průměr balíků 1,2 metru).
Elektronika nezahálí
MF 7480 je tedy opravdu univerzálním traktorem a jeho uživatelé si jej před dvěma lety nekoupili náhodou. Mimo komfortu daného použitím plynulé převodovky, nebo odpružením přední nápravy i kabiny, dokáží totiž plně využít výhod elektroniky a ovládacího terminálu Datatronic. David mi hned ukázal nastavení traktoru pro jednotlivé stroje, které má uložené v paměti ŘJ, a také jednotlivé sekvence souvraťové automatiky, které má uložené rovněž pro jednotlivé stroje.
Elektronika v tomto traktoru tedy neodpočívá, ale pracuje a tím zvyšuje efektivitu nasazení stroje. Že proto tam je? No jistě, ale ne vždy jsou její možnosti obsluhami doceňovány.
Ale poj´dme zpět k čelnímu nakladači MF 965. Traktor jsme zastihli mimo práci ale nakladač měl nasazený a na něm univerzální adaptér, což je lopata s přidržovacím drapákem. Tu používají zejména pro nakládání hnoje. Mimoto mají ještě menší kubíkovou lopatu, dále velkou lopatu s objemem 1,8 m3 a vidle na balíky.
Komfortní nakladač
Tak jak byl v plné výbavě traktor, byl maximálně vybaven i nakladač. Tedy paralelogram, rychloupínání nářadí s hydraulickým zajištěním z kabiny traktoru, hydropneumatické odpružení, elektronické řízení funkcí.
Také pro MF 7480 je agregace s člením nakladače dobrou volbou. Prosklené okno kabiny sice nenabízí, takže pokud je nakladač zcela nahoře je třeba se trochu nahnout dopředu aby na adaptér bylo vidět, ale jinak je to obdobné jako u řady 5400. Také tento traktor má reverzační páčku která v sobě kombinuje možnost změny směru jízdy a též rychlosti (mimoto lze rychlost jízdy ovládat páčkou v loketní opěrce, nebo si ovládání přehodit na plynový pedál který je pak pedálem pojezdovým). Pojezd se dá také rozpojit pedálem brzdy, což je účelné například při práci traktoru v kopci.
A v loketní opěrce je též křížová páka, která se ideálně hodí pro řízení čelního nakladače. Podstatné je přitom to, že při jeho zapojení se použijí dva vnější hydraulické okruhy, nicméně napojení není realizováno nasunutím do zadních rychlospojek, ale vedení je odděleno přes rozvaděč a pomocí elektromagnetického ventilu se přepíná zda půjde olej do zadních rychlospojek, nebo do hydraulického vedení pro čelní nakladač.
A velkým plusem pro čelní nakladač je hydraulické čerpadlo s regulací Load Sensing, které má dostatečný výkon již při nízkých otáčkách motoru a pro urychlení práce tak není třeba otáčky motoru zvyšovat. A to je příznivé pro ekonomiku provozu. Samozřejmě pokud by někdo chtěl, může mít pro ovládání nakladače klasickou mechanickou páku, nicméně to u tohoto traktoru postrádá logiku, protože jednak tato není moc kam umístit a dále křížová páka pro hydrauliku je v traktoru stejně instalována tak či tak.
Závěrem
Jak jsem již uvedl čelní nakladač lze umístit takřka na jakýkoliv traktor. Jak jsem se ale mohl přesvědčit na traktory MF 5400 a 7400 je jejich agregace takřka ideální. Snadné ovládání, výhled na adaptér, rychlost práce, výkonnost. Tak by agregace s traktoru s čelním nakladačem měla vypadat.