Již více než dvacet let pronikají do agronomické praxe systémy precizního zemědělství, a to s různou intenzitou. Již celkem časté jsou variabilní aplikace hnojiv a pesticidů, může být použito variabilní setí. Ale variabilní zpracování půdy? To na své uplatnění teprve čeká.
Není to s podivem, neboť dlouho chybělo komerční zařízení, které by dokázalo snímat půdní podmínky v online režimu. Nyní v nabídce taková zařízení jsou, jedno z nich vyrábí společnost AG-Xtend, má označení SoilXplorer, je určeno pro bezkontaktní měření vodivosti půdy a na našem trhu jej prodává společnost Agri CS.
A jaký má měření vodivosti půdy význam? Výzkumná pracoviště s ním již dlouhodobě pracují a tato veličina se jeví jako zajímavý ukazatel fyzikálního i úrodnostního stavu půdy.
Ze školy si asi většina z nás pamatuje, že vodivost se měří v jednotkách zvaných siemens (při měření půdní vodivosti se pracuje s jednotkami mS). Co vodivost vyjadřuje, zřejmě není nutné vysvětlovat, neb je to obsaženo v názvu. Zajímavější je proto popsat na čem je půdní vodivost závislá. Je to především na obsahu vody, rozpuštěných minerálních látek (solí), jílovitých a písčitých substancí, ale i látek organických. Vliv na vodivost má i objemová hmotnost půdy a její teplota.
Výše popsané závislosti mají přímý vztah k půdní úrodnosti, což lze vysledovat na výnosech. Je to logické, když se ve vodivosti odráží vlhkost nebo obsah minerálních a organických látek. A závislost vodivosti je i na objemové hmotnosti, z níž lze usuzovat na utužení půdy.
Při měření půdní vodivosti lze (v kombinaci s monitorováním pohybu stroje po pozemku) vytvářet její mapy a ty následně používat v systému precizního zemědělství. Anebo lze údaje zpracovat on-line, a to například při výše uvedeném kypření půdy s využitím zařízení SoilXplorer a DepthXcontrol.
SoilXplorer je zařízení určené pro bezkontaktní měření vodivosti půdy. Umísťuje se do čelního závěsu traktoru a obsahuje vysílač elektromagnetického signálu a čtyři cívky, které snímají odraz či pohlcení signálu půdou podle toho, jaká je její vodivost. Čtyři cívky jsou použity proto, aby bylo možné vyhodnotit odezvu ve vícero hloubkách půdního profilu. Při výšce zařízení SoilXplorer 40 cm nad zemí jsou hodnoty snímaných horizontů 0 - 25 cm, 15 - 60 cm, 55 - 95 cm a 85 - 115 cm.
Signály jsou zpracovány řídicí jednotkou, ve spolupráci s monitorováním polohy uloženy do vodivostních map, a pokud je použit systém DeptXcontrol je možné přímo řídit nářadí pro zpracování půdy. Typicky se jedná o hydraulicky ovládané kypřiče, u nichž lze za jízdy snadno měnit pracovní hloubku.
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 5/2020.*