Během své novinářské praxe jsem navštívil řadu mezinárodních veletrhů, přičemž italská EIMA mezi nimi dosud nebyla. Důvod byl přitom prostý, tento veletrh se tradičně konal takřka souběžně s výstavami Agritechnica a Eurotier v německém Hannoveru a tak jsem skončil vždy v Německu a do Itálie již nepokračoval.
Až na podzim loňského roku se to povedlo a tak jsem místo na Eurotier odcestoval do italské Bologne, kde jsem si mohl prohlédnout jaké výrobky se prezentují na tamním výstavišti. Výstava mne mile překvapila, protože i když se nemůže rovnat takovým gigantům jakými jsou SIMA, či Agritechnica, i tak poskytuje dostatečný počet strojů, které je možno si prohlédnout. Trochu jsem proto zalitoval, že se EIMA koná v souběhu právě s Agritechnicou, kterou si nemohu nechat ujít, ale moje obavy se rychle rozptýlily, neb EIMA se od příště bude konta již ve dvouletém cyklu a s Agritechnicou se tedy křížit nebude. Má to svoji logiku, protože již všichni významní organizátoři veletrhů zemědělské techniky přešli na dvouletý cyklus, aby každá z výstav mohla nabídnout co nejvíce novinek.
Protože i když vývoj v oblasti zemědělských strojů jde rychle vpřed, tak rychle aby každý rok všichni mohl nabídnou novinky, či alespoň významné inovace to přece jen nejde.
A je tu ještě jedna skutečnost, která lesk výstav trochu snižuje. Řada výrobců totiž pořádá vlastní prezentace novinek ještě před výstavami a vlastní výstavy jsou pak o tato překvapení ochuzeny. Platilo to i loni na podzim na EIMĚ, kde třeba firma John Deere měla velkou expozici, nicméně její nové traktory byly již představeny dříve a naše čtenáře jsem o nich informovali. Pojďme se krátce projít tím co EIMA 2006 nabídla.
Traktory
Traktory jsou vždy ve středu dění a na popředí zájmu zemědělců. Traktor je totiž vždy pýchou farmáře, tak jako to byly dříve koně a zemědělci se proto o tyto stroje vždy velmi zajímají. V Itálii se prezentovaly všechny významné traktorové značky. Jak jsem již zmínil mnoho novinek jsme přitom neviděli ale některé přece jen. Lze tedy zmínit například novou řadu traktorů Goldoni Star 4000 a nové traktory Massey Ferguson 3600, nejvýkonnější řadu Deutz-Fahr X 700, novinku New Holland T 7000 či inovace na traktorech Valtra řady T a N, nebo Case IH CVX. Ostatní traktoráři se se svými novinkami prezentovali již dříve. A to John Deere s řadami 6030 a 7030, Fendt s kompletně novým programem řad 300, 400, 700, 800 a 900, nebo Claas s traktory Axion nahrazujícími původní řadu Atles.
Když si to co bylo napsáno výše zrekapitulujeme tak o většině z uvedených traktorů jsme čtenáře Zemědělce již informovali. Výjimku tvoří nový New Holland T 7000, Goldoni Star 4000, MF 3600 a Case IH CVX. O těchto traktorech pojednáme v samostatných článcích.
Bez zajímavosti nebyla také expanze traktorů z Turecka či Koreje a dalších zemí blízkého či dálného východu. K vidění tak byla značky LS, Yagmur, Yanmar, Armatrac, nebo Kubota a další. Všechny uvedené traktory zastupují nižší výkonovou třídu kdy maximum výkonu se pohybuje okolo 10 koňských sil a většina z nich jsou také jednoduché stroje. Výjimku představují traktory Yanmar EG, které používají elektronicky řízené vstřikování paliva, nebo CVT převodovku.
Zpracování půdy a setí
Italské pojetí zpracování půdy je trochu specifické. Proto bylo na výstavě k vidění mnoho pluhů určených pro zpracování půdy až do hloubky 50 cm, což je energeticky velmi náročné a dále zde bylo předvedeno množství strojů určených pro aktivní zpracování půdy, jako jsou třeba rotační brány, nebo lopatkové pluhy. Zajímavé je to protože u nás je ústup od technologií vyžadujících vysokou spotřebu energie a stále se hledají cesty jak náklady na zpracování půdy minimalizovat. Zdá se, že v Itálii tento trend tak významný nebude.
Ochrana rostlin
Na techniku pro ochranu rostlin jsou Italové specialisty a jejich výrobky používá řada našich zemědělců a komponenty pak naši výrobci postřikovací techniky a nejen naši výrobci. Proto není divu, že postřikovací technika zaujímala celý jeden výstavní pavilon. Krom klasických postřikovačů jak je známe zde byly k vidění i zajímavé stroje například ty s posuvnou kabinou a měnitelným rozchodem kol, které jsou určeny pro jízdu v řádkových kulturách trvalých plodin, zejména vinic kdy je rám stroje veden až nad řádky pěstované kultury. Co potěšilo byla karbonová ramena českého výrobce AKP na postřikovači Mazzotti, která dokumentovala, že naši výrobci se v zahraniční konkurenci neztrácejí, a co mne překvapilo byl například samojízdný rosič firmy ProJet který je vyráběn bez kabiny!
Sklizňové stroje
Sklizňovým strojům jako by se na EIMĚ zapomněli věnovat. Sklízecí mlátičky předvedli samozřejmě všichni renomovaní výrobci této techniky, avšak žacích strojů obracečů, shrnovačů a lisů bylo předvedeno pomálu (především pouze v expozici firmy Claas). Místo toho dominovaly spíše mulčovače v jejichž výrobě je Itálie také významným producentem.
Manipulační technika
Na závěr je vhodné zmínit dvě novinky z oblasti techniky manipulační. S novinkou přišla tradičně firma Merlo, která je zde na domácí půdě a je to jeden z tahounů v oblasti technického zdokonalování manipulátorů a to z celosvětového měřítka. Na EIMĚ předvedla to co dosud na manipulátorech nikdo nepředstavil a sice odpruženou kabinu.
A zajímavostí byl i nový manipulátor v barvách Landini, vybavený tříbodovým závěsem, vnější hydraulikou i vývodovým hřídelem a jestli jsem viděl dobře i otočným řízením?
Text a foto Luboš Stehno