Pro svůj nový kombinovaný stroj Ceus zvolili konstruktéři Amazone zdvojený opěrný válec DDW (zkratka od Doppel-Disc-Walze). S průměrem 600 milimetrů má toto provedení značnou nosnost a zároveň zaručuje stabilitu při práci na poli. Kroužky jsou uspořádány vzájemně v přesazení, takže oba válce do sebe vzájemně zasahují. Rozteč kroužků činí 125 mm a volné prostory udržují v čistotě stabilní škrabky.
Další výhodou tohoto válce je to, že není citlivý vůči kamenům. Dobře drobí půdu, případné hroudy spolehlivě rozřízne a zanechává utuženou půdu v pruzích. Je ideální pro nasazení na těžkých půdách, pro půdy střední a lehké má Amazone ještě jiné možné varianty válce z celkové nabídky jedenácti typů opěrných válců pro Ceus.
Mnoho variant opěrných válců může za sebou ještě nést prutový zavlačovač. V určitých podmínkách či při základním zpracování půdy na zimu lze kypřit půdu Ceusem zcela bez opěrného válce, jen s využitím zavlačovače. Hmotnost stroje potom na půdu přenáší jeho podvozek. Ten je opatřen velkými pneumatikami, a zaklopením vhodného počtu podložek na nápravě se stanoví pracovní hloubka stroje. Tím, že podvozek je integrovaný v kypřiči, má stroj i dobrou manévrovatelnost.
Ceus najde celou řadu možného využití. Například v době časové nouze dokáže zvýšit produktivitu při zpracování půdy spojením mělkého i hlubšího kypření (případně i hnojení) do jednoho přejezdu. Dále se uplatní při zpracování strniště po sklizni kukuřice, kdy svými talíři hmotu nejprve nařeže, aby ji pak promísil s půdou. Díky velké průchodnosti nebudou ani velké objemy hmoty činit problémy.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2020.