19.07.2011 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více než široká nabídka cisteren

Technika z Polska nemá takové renomé jako výrobky ze západní Evropy, ale v posledních letech dochází k posunu a i v Polsku jsou firmy, které dokáží vyrábět kvalitní a přitom cenově přístupné produkty. Příkladem může být u nás oblíbená značka dopravní techniky Pronar a nebo cisterny Meprozet.

Značku Meprozet má ve své nabídce firma N&N Košátky která je akreditovaným dovozcem této značky pro ČR a jde o velmi zajímavý produkt. Proč? Zejména pro šíři nabízeného sortimentu, který začíná u jednoosých cisteren s objemem 2300 litrů a končí u třínápravových s objemem 26 000 litrů (v objemech do 10 000 l jsou jednotlivé modely odstupňovány po 1000 l).
Jde tedy o techniku, která uspokojí jak potřeby komunální, kdy je třeba vozit vodu pro závlahy městské zeleně, přes objemy určené pro navážení vody pro postřikovače tak pro zemědělské podniky, které aplikují velké množství kejdy či vyvážejí digestát z bioplynových stanic.. V cisternách lze tedy převážet jak vodu, tak kejdu či hnojivo DAM. V posledním z uvedených případů je však třeba na cisterně provést úpravu v typu lakování a výměny ventilů za nerezové. Ale vezměme to po pořádku.

Dva typy nádrží

Základem cisterny je nádrž. Meprozet vyrábí nádrže v pozinkovaném či již zmíněném lakovaném provedení a nejsou konstruovány jako tlakové (maximální tlak je 45 kPa). Není s nimi tedy třeba jezdit na revizní zkoušky, a díky tomu, že používají aplikační adaptéry jsou homologovány jako stroje určené pro práci na poli a tudíž nepotřebuj registrační značku.
Nádrže mají vnitřní odolnou konstrukci s výztuží, která jednak omezuje přelévání vody pokud cisterna není plně zaplněna a dále zvyšuje její pevnost. Cisterny jsou vyráběny ve dvou provedeních a to klasickém a Ekonomik. První varianta má zadní čelo zcela otevíratelné pro čištění a druhá má jen revizní otvor (mimoto též chybí některé komfortnější prvky z výbavy). O výšce hladiny přepravované kapaliny informuje průhledový nebo trubkový vodoznak.

Vývěvy Jurop

Plnění a vyprazdňování nádrží obstarávají vývěvy Jurop s průtokem 2600 až 11 000 l/min, to podle objemu cisterny. Vývěvy jsou nejčastěji poháněné od vývodového hřídele traktoru (mohou být také poháněny hydromotorem i elektromotorem)a mají dvojí ochranu proti přetečení nádrže. Jeden plovák je v hodní části cisterny a druhý pak v přepadové nádobě. Pokud se kapalina dostane k plovákům je vývěva odstavena k nasávání kapaliny nedochází. Mimoto je v sání pojistný tlakový ventil, který při zvýšeném tlaku spojí sání s vstupem do atmosféry a nebo pokud by se zvýšil tlak při vyprazdňování, pak tím samým ventilem dojde k vypuštění takového vzduchu.
Cisterny mají navíc ještě jeden pojistný ventil, a to v hodní části nádrže. Ten je určen zejména pro situace kdy se cisterna plní ze zdroje takové vody, nejčastěji z vodovodního řádu. Zde je tlak okolo 50 až 60 kPa, a protože jak jsme zmínili cisterny nejsou konstruovány jako tlakové mohlo by dojít k jejich poškození. Pojistný ventil při zvýšení tlaku upustí přebytečnou kapalinu ven z nádrže.

Způsoby plnění

Popisem cisteren Meprozet jsme se dostali k jejich plnění. Jak bylo zmíněno je realizováno vývěvou, která vysává či tlakuje vzduch do nádrže, což je klasické řešení. Plnit lze jak vpředu z boku nádrže, tak ze zadní části kde mohou být dvě koncovky (jedna výpustní a jedna plnící) což práci s cisternou usnadňuje. Případně si zákazník může vybrat při objednání, kde chce plnící nebo výpustní koncovku umástit. Cisternu lze samozřejmě plnit též pomocí horního otvoru a nebo použít hydraulické sací rameno.
Pro cisterny vozící hustou kejdu je výhodné použití speciálního čerpadla, kterému nevadí ani větší pevné nečistoty, které se v jímkách vždy najdou. A zajímavým řešením je kombinace vývěvy a čerpadla. Ta je určena jednak při použití pro sání z větších hloubek (čerpadlo nasává k vývěvě a vývěva kapalinu plní do cisterny) a nebo toto čerpadlo lze použít i v kombinaci s aplikačním nástavcem a pak lze například zavlažovat rozstřikem na větší vzdálenosti či cisternu využít k omývání silnic nebo hašení požárů.

Různé aplikátory

S použitím cisteren Meprozet v zemědělství souvisí i nabídka aplikátorů určených pro dávkování tekutých statkových hnojiv. Při malých požadavcích na přesnost a pracovní záběr postačuje rozstřikovací lžíce, ti kdo chtějí aplikovat přesněji využijí systém vlečených hadic se záběrem až 12 metrů a nejpreciznější aplikace je dosaženo při použití zapravovacích adaptérů. Ty mohou být v radličkovém, nebo kotoučovém provedení a o záběru až 6 metrů.

Samonosný či rámový podvozek

Do objemu 18000 litrů jsou cisterny vyráběny jako samonosné, tedy nemají centrální rám, ale k nádrži je v zadní části připevněna náprava, či nápravy a v přední části tažná oj s vývěvou. Od vyšších objemů je použit rámový podvozek. U tandemových náprav je možné náběžné řízení poslední z nich, u tridemů jde vždy použito náběžně řízení 1. a 3. nápravy. Nápravy jsou od renomovaného výrobce ADR a použité pneumatiky jsou nejčastěji s rozměrem 20.5 R 22.5.
Odpružení náprav je klasické, pomocí listových pružin a standardem jsou dvouhadicové vzduchové brzdy, které mohou být u menších provedení (do 6000 l) jednohadicové tak, aby se tyto cisterny daly bez problému agregovat se staršími traktory Zetor. Maximální přepravní rychlost všech cisteren je 40 km/h.
Zapojení odpružené tažné oje k traktoru je realizováno podle přání zákazníka, tedy nejčastěji do spodního, ale může být i do horního závěsu, agroháku, přes kouli K 80 atd.
Novinkou letošního roku jsou cisterny v úpravě na hákové nosiče kontejnerů, kdy nosník cisterny je vždy upraven podle dokumentace výrobce podvozků. Takže není problém cisterny Meprozet umístit na nosič kontejnerů Avia, MAN, STS Opava apod.

Závěrem

Firma Meprozet umí zákazníkovi vyrobit cisternu i na přání dle jeho požadavků. Zákazník si díky tomu může zvolit pouze takové provedení a výbavu, kterou právě potřebuje pro svoji práci. . Meprozet staví na jednoduchosti a dobré kvalitě svých strojů a tomu odpovídající pořizovací ceně. Zejména v oblasti menších cisteren má velmi široký sortiment a právě tento segment je prodejně velmi zajímavý (v N&N Košátky v letošním roce prodali již 15 kusů cisteren a to nejčastěji s objemem 14 000 l).
Nejen velké podniky, ale i menší farmáři potřebují cisterny, protože ty staré již dosluhují. Nepotřebují přitom stroj s nenovějšími technickými výdobytky, ale takový, který má adekvátní objem, je přiměřeně jednoduchý a bude spolehlivě fungovat. Tyto podmínky může splnit právě Meprozet, který patří mezi největší evropské výrobce cisteren.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down