S časným začátkem žňových prací lze pozorovat, jak rychle práce na poli probíhají. Hned druhý den jsou na poli vidět samosběrací návěsy či lisy při sklizni slámy, a pokud se sláma nesklízí, ale drtí, je sklizené pole často již další den večer podmítnuté. Důvody pro takovou perfektní organizaci práce a dokonalé sladění všech činností včetně odvozu zrna nejsou jen tradiční pečlivost a dobrá vizitka podniku, ale jsou i ryze pragmatické: včasnou první mělkou podmítkou podnítit ke vzejití semena výdrolu, plevelů, promísit půdu se slámou a především uspořit vláhu.
Takovou dynamicky se rozvíjející společností je i ZAS Bečváry a.s. na Kolínsku. Vzhledem ke své velké výměře orné půdy využívá výkonnou zemědělskou techniku, která je navíc k půdě šetrná. Strojový park prochází stálým vývojem s orientací na moderní technologie zpracování půdy a setí.
Kromě svých polí v okolí Bečvár se podnik stará ještě o nemalou výměru orné půdy v okolí obce Stříbrná Skalice. Více než 30 kilometrů daleko znamená ovšem nemalý rozdíl nejen v půdních podmínkách: pozemky v nadmořské výšce 500 metrů mají mělký půdní profil a těžkou, kamenitou půdu. V kopcovité krajině mají také velice členitý a nepravidelný tvar a značnou svažitost.
I v obtížných podmínkách dokáží pracovníci ZAS Bečváry zajistit hladký chod všech prací. Po sklizni ozimého ječmene, která proběhla i v této nadmořské výšce na začátku července nezvykle brzo, následovala první mělká podmítka. Vedení firmy má snahu ji provést co nejdříve po sklizni, také tak to na polích vypadalo. Do 24 hodin byly všechny sklizené pozemky celoplošně podmítnuté, a stačili na to dva řidiči.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2018.