25.06.2012 | 11:06
Autor:
Kategorie:

Aplikace kejdy v polních ukázkách

Při praktických ukázkách techniky pro aplikaci kejdy se většinou tato nevábně zapáchající substance neaplikuje, ale stroje dávkují jen vodu, anebo jsou vystaveny stacionárně. Je pravdou, že aplikace kejdy je záležitostí, která příliš nevoní, pokud se však na ni přijdou podívat potenciální uživatelé takovýchto strojů, tak se nebojí si kejdovače okouknout zblízka.

 

 

Obdobně tomu bylo na dni techniky Kotte, který ve svém středisku ve Vlašimi uspořádala pobočka firmy Pekass. Vedoucí střediska Robert Švec sice návštěvníkům nahlásil, že kejda v cisternách je kvalitní a tedy by se měli držet dál od místa aplikace, ale za chvíli už všichni chodili v těsné blízkosti strojů. Zemědělcům prostě kejda nevadí.

 

 

 

Bohatá nabídka cisteren

 

 

 

Firma Kotte, jejíž techniku Pekass dováží je rodinným podnikem sídlícím nedaleko Osnabrücku. Společnost Kotte byla založena v roce 1892. Dnes ji řídí již čtvrtá generace. Ročně vyrábějí asi 500 kusů cisteren na jejichž vývoji, výrobě a prodeji se podílí 78 zaměstnanců. Cisterny jsou vyráběny pod značkou Garant a není bez zajímavosti, že původně bylo jejich označení Trabant. Avšak jakékoliv asociace s bakelitovým, automobilem z NDR nejsou na místě.

 

Cisterny Kotte jsou vyráběny s objemem nádrže od 5 do 33 m3 a použitému objemu samozřejmě odpovídá typ podvozku. Zatímco objemy do 8 m3 používají jednu nápravu u objemů 8 až 20 m3 je náprava tandemová, u objemů 22 až 26 m3 tridemová a cisterny s objemy 32 a 33 m3 jsou vyráběny na podvozku obsahujícím čtyři nápravy. Je zajímavé, že takovéto provedení není v Německu schváleno pro silniční použití (se čtyřmi nápravami může jezdit jen po poli, na silnici musí být přední náprava zvednutá, takže cisterna se nemůže zcela naplnit), ale u nás silničnímu provozu nic nebrání.

 

 

 

Nápravy a podvozky v různém provedení

 

 

 

Výrobcem náprav je firma BPW a nápravy mohou být odpruženy klasicky, tedy pomocí parabolických pružin, nebo pneumaticky či hydropneumaticky. Záleží na způsobu užití návěsu a také na tom kolik financí chce při jeho pořízení uživatel investovat. Samozřejmostí jsou vzduchové dvojhadicové brzdy a u dvou a více náprav je použito řízení. Základem je řízení náběžné, ale na přání je možné i řízení nucené u něhož používá Kotte patentovaný snímač polohy mezi ojí cisterny a traktorem. Díky sofistikovanému systému nuceného řízení dvou náprav může cisterna zatáčet v několika režimech, tedy sledovat stopu traktoru, nebo se její kola natáčí tak aby poloměr otáčení byl co nejmenší a může jet i v krabím chodu.

 

Krabí chod může najít uplatnění při plošné aplikaci, kde každé kolo jede ve vlastní stopě a tudíž se snižuje utužení půdy.

 

Když jsme zmínili kola, tak je třeba zdůraznit že ta na cisternách Kotte nejsou zrovna malá. Šířka pneumatik se pohybuje od 650 do 850 mm a ráfky mají průměr 30,5“. Velká a široká kola znamenají jednak menší utužení půdy a dále menší valivý odpor a to je zejména u cisteren s většími objemy důležité. Pro aplikaci kejdy do vzešlých porostů kukuřice jsou určena speciální kola se šířkou pneumatik 480 mm.

 

Při aplikaci kejdy je výhodné když cisterna jedoucí po poli má pneumatiky nahuštěné na nižší tlak a na silnic naopak na tlak vyšší. To lze řešit dvěma způsoby. Jednak navážením kejdy, kdy se využije cisterny přívozní (většinou na podvozku typu přívěsu, nebo umístěném na nákladním automobilu) a kejda se následně přes sací trychtýř přečerpává, nebo lze využít přečerpávací jímku, kterou má Kotte také v nabídce a pokud není vzdálenost od zásobníků kejdy na pole velká je možné použít systém změny tlaku vzduchu v pneumatikách.

 

 

 

Nádrže a plnění ze všech stran

 

 

 

Cisterny Kotte jsou vyráběny s nádržemi o různém obejmu a dále též s různým provedením. Univerzální jsou nádrže ocelové s žárovým zinkováním, pro přepravu DAMu se dodává speciální povrchová úprava, nebo lze použít nádrž nerezovou. V nabídce je i plastové provedení, i když to je na okraji zájmu uživatelů.

 

Co se týče plnění, tak naši zemědělci jsou zvyklí používat vývěvy (na rozdíl od německých, kteří mají raději čerpadla). Kotte osazuje cisterny vývěvami Jurop, které zabezpečují plnění (pokud se neplní vrchním otvorem) i vyprazdňování. Pokud se při plnění kejda či jiná tekutina nasává, je možné pro zrychlení časů použít pomocné lopatkové čerpadlo s hydropohonem. Plnění cisteren je umožněno z levé i pravé strany i ze zadní části cisterny. Vyjma dvou nejmenších modelů mají cisterny plášť o síle stěny 6 mm, uvnitř jsou samozřejmě vlnolamy a v zadní části je čistící otvor o průměru 60 cm, který je umístěn v nejnižším místě nádrže.

 

Nádrže jsou vyráběny i v různém tvaru, kdy mohou mít vybrání pro kola což dovoluje snížení nádrže asi o 25 cm a tím i snížení těžiště, což zlepšuje stabilitu. Jsou dodávány i v provedení na sedlový návěs traktorů Claas Xerion, nebo přímo jako nástavba na tyto traktory.

 

 

 

Adaptéry a aplikace kejdy

 

 

 

Kejdu lze z cisteren Kotte aplikovat klasickými způsoby. Tedy jednak přes rozstřikovací koncovku, která je přímo na cisterně, nebo mohou být na dvě koncovky umístěné na neseném adaptéru. Klasikou v našich podmínkách je sytém vlečených hadic s jednou, nebo dvěma řezacímí hlavami Vogelsang se záběrem 9 až 36 m, třetí možností je systém zapravení kejdy do půdy.

 

Zapravení je prováděno pomocí radličkových nebo talířových aplikátorů. Radličkové aplikátory mají záběr 3 až 6 m a pracují v hloubce 10 až 20 cm. Talířový aplikátor je vyráběn o záběru 4,8 až 7,2 m a je vybaven jednou řadou talířů s rozestupem jen 20 cm. Tento aplikátor zapravuje kejdu do hloubky asi 10 cm. Zajímavý je lyžinový či botkový aplikátor. Oba vytvářejí mělkou rýhu do níž je následně kejda ukládána.

 

Radličkový adaptér Premeister dávkuje kejdu do hloubky 10 až 15 cm a to jako přihnojení před setím kukuřice. Následující den po aplikaci s provádí setí a to nejlépe tak, že aplikační cisterna a secí stroj jsou naváděny podle GPS aby jely v jedné stopě.

 

 

 

Aktivní ukázky

 

 

 

Na pozemku nedaleko Vlašimi se představilo sedm strojů z nichž tři aktivně. Aktivní ukázky zahájila cisterna s objemem 18,5 m3 vybavená rozstřikovací koncovkou. Jak se mohli návštěvníci přesvědčit rozstřik by proveden velmi kvalitně na záběr asi 10 až 12 m.

 

Takováto aplikace je nejjednodušší řešení avšak v současné praxi se využívá již omezeně. Jde o to, že při ní jsou vyšší ztráty dusíku a jak poznamenal i jeden z přihlížejících, takovéto řešení je při aplikaci velmi nápadné pro obyvatele, kteří mají nedaleko hnojených pozemků svá sídla. Aplikovaná kejda byla následně ihned zapravena radličkovým podmítačem Horsch Terrano.

 

Po ukázkách aplikace kejdy rozstřikem přišla na řadu aplikace pomocí vlečených hadic. Cisterna o objemu 18,3 m3 byla vybavena hadicovým aplikátorem o záběru 12 m a jela velmi pomalu, dávka na hektar tak byla jistě vysoká. Nicméně zápach doprovázející aplikaci byl v tomto případě významně nižší a poté co na pole vjel talířový podmítač Joker a kejdu zapravil, bylo po zápachu.

 

Třetí předváděnou byla cisterna s objemem 18,3 m3 v černém lakování, která je ve vlastnictví firmy Pekass a slouží jako předváděcí. Tato cisterna byla vybavena zajímavým aplikátorem Premaister, který je určen pro zapravení kejdy před setím kukuřice. Ta byla následně zaseta přesným secím stroje Horsch Maestro 12,75 SW.

 

Mimo tří předváděných cisteren byl vystaveny též další. Například osmikubíková na jedné nápravě, jedenáctikubíková v úpravě pro převoz hnojiva DAM, patnáctikubíková s adaptérem tvořeným vlečnými hadicemi a přívozná cisterna s objemem 20 m3.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down