31.08.2020 | 02:08
Autor:
Kategorie:

Tři nováčci v Lánech

Ti, co čtou naše časopisy, si zajisté všimli, že John Deere loni na podzim představil inovace v některých modelových řadách, mezi něž patří i ty s označením 7R a 8R. Letos se první z nových traktorů objevily i v rámci prezentace pro ČR. Jedna z nich se konala i na pozemku ŠZP Lány a návštěvníci si na ní mohli prohlédnout a vyzkoušet trojici traktorů. Dva z nich (modely 7R 290 a 8R 410) se v ČR představují již od začátku léta, a tak je někteří z návštěvníků lánské akce možná už viděli. To ten třetí, model 8RX 410 s čtyřpásovým podvozkem, měl domácí premiéru.

O nových traktorech John Deere jsme toho na stránkách našeho časopisu již napsali hodně, a tak již uvedené informace nebudu příliš opakovat a vezmu to stručně. Když začnu u modelu 7R 290, jeho charakteristiku uvádí prodejci slovy „velký univerzál“ a to asi není třeba dále vysvětlovat. Model 290 je první z řady s devítilitrovým motorem, u něhož je možné zmínit fakt, že mu nově stačí jednostupňové přeplňování a díky navyšování výkonu IPM může mít až o 30 k jmenovitého výkonu navíc, oproti tomu, co je uvedeno na kapotě.

Z pohledu převodového ústrojí je možná volba mezi převodovkami e23, nebo plynulé AutoPowr. A právě převodovka AutoPowr je nejlepší z pohledu agregace, která byla v Lánech představena. S traktorem byla agregována cisterna Annaburger s botkovým aplikátorem kejdy a systémem Harvest Lab využívajícím NIR analýzy. A právě NIR analýza a možnosti měření kontinuálního obsahu základních makroprvků v aplikovaném hnojivu si nejlépe rozumí s převodovkou CVT. Jde totiž o to, že když už se průběžně měří obsah některých živin, je nutné to nějak využít. Jednak je možné (při výbavě příslušnými navigačními systémy) vytvářet mapy aplikace, a tím si udělat dokumentaci, kolik živin bylo v organických hnojivech na pozemky dodáno. Anebo je možné jít ještě dále a hnojit tak, aby dávka určité živiny byla konstantní, nebo aby se měnila podle aplikační mapy. A protože regulace dávky přímo na kejdovači má své limity, je nutné ji při potřebě větší korekce provést změnou pojezdové rychlosti traktoru. Díky systému ISOBUS a plynulé převodovce (nebo i převodovce e23) může systém regulace dávky provést samočinnou změnu rychlosti jízdy traktoru a tím udržet dávku určité živiny na stabilní úrovni. A to si návštěvníci akce mohli též vyzkoušet a přitom vyprázdnit dvě cisterny s kejdou.

T,i co se o variabilní aplikaci kejdy nezajímali, mohli upřít pozornost na druhou soupravu, kterou byl traktor JD 8R 410 s kombinovaným kypřičem Bednar Actros RO v čtyřmetrovém provedení.  Model 8R 410 je tím nejvýkonnějším, co se v osmičkové řadě nabízí, nahrazuje původní čtyřstovku a má mírně navýšený výkon. Devítilitrový motor je vybaven dvoustupňovým přeplňováním a je v provozu velmi houževnatý. Za zmínku stojí to, že u tohoto modelu není na výběr z převodovek, možná je pouze e23. V praxi to až tak nevadí, protože e23 je převodovkou, která má lepší mechanickou účinnost než CVT a přitom z pohledu ovládání a komfortu jízdy je na tom velmi podobně jako plynulý AutoPowr.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down