Zřetelným trendem posledních desetiletí bylo zvyšování výkonů motorů a růst pracovních záběrů jak u traktorů, tak u samojízdných sklizňových strojů. V současnosti je již hranic v tomto směru téměř dosaženo, což je také možné díky konstrukci nových typů podvozků. Místo toho se do popředí zájmu výrobců techniky a také praktických uživatelů dostává inteligence strojů. Je to logický důsledek rozsáhlejší aplikace elektroniky do zemědělské techniky, která odstartovala v první polovině devadesátých let minulého století.
Díky systémům moderní telematiky se komunikace mezi stroji či mezi stroji a kanceláří či pracovníkem v terénu stává realitou. Nové systémy se již vyznačují intuitivním ovládáním, takže se uživatel dostane k požadovaným informacím rychleji. Systém telemetrie umí i disponovat novými funkcemi, jako je například automaticky pracující dokumentace či systém TONI (Telemetrický přenos dat o nářadí, připojeném k traktoru prostřednictvím ISOBUS).
Vedoucím pracovníkům usnadní rozhodování skutečnost, že mohou kdykoli znát informace o tom, kde se který stroj nachází (pokud je odpovídajícím způsobem vybavený) či jak daleko pokročil se svou prací. Systém telematiky permanentně zaznamenává jednotlivé jízdy stroje a parametry příslušného stroje do mapy pozemku. Tato data jsou bezdrátově odesílána na server. Z něj mohou být zprostředkována na osobní počítač nebo laptop v reálném čase anebo i dodatečně, za účelem optimalizace činnosti strojů. V poněkud užším okruhu je možné data prohlížet i na inteligentním telefonu nebo tabletu.
Více informací v Zemědělci č. 42.