V obci Křenice, nedaleko Říčan u Prahy , má svoje sídlo firma RAVA, zemědělská společnost spol.s r. o. Její činnost je zaměřena především na produkci tržních plodin, pěstovaných na orné půdě, zabývá se též produkcí plodin na výrobu biopaliv, přesněji pelet lisovaných ze sena a slámy.
Společnost RAVA obhospodařuje 1050 ha zemědělské půdy. Na té orné se zabývá především pěstováním sladovnického ječmene, potravinářské pšenice, řepky a kukuřice na zrno. Na menších pozemcích, nevhodných pro velkou techniku, je pěstována též vojtěška, avšak nikoliv jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale spolu s trávou z luk je po usušení lisována do již zmíněných pelet k jejichž výrobě se používá i část sklizené slámy a jako biopalivo končí i odpad z posklizňové linky. Veškerá sklizená produkce je totiž ve firmě uskladněna, a to především v halách, jen menší část v silech a veškerá produkce tržních plodin samozřejmě prochází i přes třídicí a čisticí linku tak, aby finální produkt měl požadované výkupní parametry.
Okolí Prahy je známé úrodnými hnědozemními půdami, a tak je v Křenici každoročně uskladněno velké množství sklizené produkce a to si žádá adekvátní manipulační techniku. O nahrnování sklizeného zrna a semen se starají dva teleskopické manipulátory. Od letošního roku je jeden v zelených barvách Merlo a jedná se o model ze střední řady Turbofarmer 33.9-120.
Proč Merlo? Majitel zemědělské společnosti ing. Václav Řezáč provozuje též vlastní farmu o rozloze asi 400 ha a na ní využívá kompaktní manipulátor Merlo 28.8 Plus. Tento model má již sedm let a letos jej obměnil za nový ve stejném modelovém provedení. Volba značky většího stroje pro společnost RAVA tak byla jasná.
Šlo však o to, jaký si vybrat model. V loňském roce si proto do dlouhodobého pronájmu pořídili model Merlo 38.7. Nebyl špatný, ale několik nedostatků na něm bylo. Především jen sedmimetrová výška zdvihu, která je pro nahrnování obilnin nedostačující. Obilniny či řepka se sice nevrství do nijak velké výšky, ale je třeba do nich nenajíždět koly a díky sypnému úhlu je nutný mnohem vyšší výsuv, než je výška hromady. A řešení spočívající ve využití třímetrového nástavce na rameno se neukázalo jako dostatečně efektivní.
Druhým nedostatkem byl mechanicko-elektrický josytick, řešení bez možnosti efektivního souběžného použití několika funkcí.
Vyšší výška zdvihu výhodou
S ohledem na výše popsané nedostatky bylo nakonec zakoupeno Merlo 33.9-120. Jedná se o provedení bez portálových převodů, a tedy s nižší světlou výškou, která však v Křenici nevadí. Manipulátor totiž nevykonává žádné terénně náročné práce, jako je třeba nahrnování hnoje, kdy je výhodná vyšší světlá výška. Nižší podvozek je naopak výhodou s ohledem na nižší výšku celého manipulátoru a zajiš´tuje též pohodlnější nastupování do kabiny.
Výška zdvihu 8,6 m je výhodná pro již uvedené nahrnování obilnin, nosnost pouze 3,3 tuny není na překážku, protože při manipulaci s rostlinnými produkty není větší nosnost nutná a současné provedení zvládne dobře manipulaci s lžící o objemu 2,5 m3 (naplněnou sklizňovými produkty). Bezproblémová je i manipulace s balíky sena a slámy, a pokud se z nich staví stoh, je vyšší výška zdvihu také výhodou*.
Více informací v týdeníku Zemědělec.