Společnost KWS je významným šlechtitelem a prodejcem hybridů kukuřice a poskytuje i poradenství ohledně jejich pěstování. Každoročně pořádá sklizeň odrůdových pokusů pro veřejnost, aby si stávající i potenciální zákazníci mohli udělat představu o ranosti a výnosnosti jednotlivých hybridů a zvolit si ten správný do svých podmínek.
Jedna ze sklizní silážní kukuřice proběhla počátkem září i v podniku Agro Jesenice, kde se sklízely silážní hybridy o různé zralosti. A kromě společnosti KWS se na této akci podílela i společnost Strom Praha, která poskytla nejen řezačku, ale spolu s ní představila i dva systémy, které nejsou běžné a umožňují zefektivnění sklizně a následných procesů konzervace a též omezení přenosu škůdců, tedy především známého zavíječe kukuřičného.
Jak rozbít strniště
Problematika zavíječe je pěstitelům kukuřice dobře známá a doposud byla řešena pouze u kukuřičných adaptérů na sklízecích mlátičkách, tedy při sklizni zrnové kukuřice. U adaptérů pro samojízdné řezačky, tedy při sklizni kukuřice silážní, muselo být strniště likvidováno až následně většinou pomocí plošných mulčovačů, nebo se využilo hlubší orby.
Při použití adaptéru StalkBuster, který je novinkou pro řezačky John Deere, však toto není nutné a přídavné nože, které jsou pod ním umístěné, se o rozdrcení strniště postarají přímo při sklizni. Tedy nože to až tak úplně nejsou, do stonků kukuřice naráží kulatina o průměru několika centimetrů a hmotnosti 10 kg na jeden nůž a díky tomu, že osa rotace nožů není zcela svislá, ale skloněná vzad po směru jízdy, nedochází je k prostému uražení stonků, ale k jejich nadrcení a tím eliminaci popisovaného škůdce, jehož larvy pak nemají kde přežívat.
Nože drtiče jsou poháněny mechanicky, disponují otáčkami 1600 za minutu a jejich náklon lze nastavit a tím reagovat na výšku strniště.
Z výživového hlediska je zřejmé, že spodní části stonků kukuřice obsahují jen vlákninu, minimum živin a také nečistoty v podobě příměsí zeminy, která není žádoucí pro následnou konzervaci. Proto bývá při sklizni kukuřice běžné strniště o výšce okolo 30 cm. To rotující nůž rozdrtí a nejlepšího efektu se dosahuje tehdy, pokud jede řezačka v řádcích, protože pak dostanou stébla nejvíce úderů.
Drcení strniště znamená zvýšený odběr energie a to v hodnotě asi 5 k na jeden nůž (u předváděného osmiřádku bylo použito 8 nožů). I tak je to energeticky výhodnější než následná jízda traktoru s mulčovačem. Vícenáklady na drcení strniště pomocí StalkBusteru vycházejí podle údajů výrobce na 450 Kč/ha.*
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 10/2019.