Chovatelé mléčného skotu a provozovatelé bioplynových stanic vybírají zemědělskou techniku podle podobných kritérií. Musí být výkonná a navíc také maximálně spolehlivá, protože ani skot, ani bioplynová stanice v případě poruchy nepočkají. Vyžadují její nasazení každý den v roce. A pokud takovou techniku lze v případě potřeby využít i pro jiné práce, tím lépe.
Rolnická společnost Lesonice a. s., hospodařící na Vysočině v okrese Třebíč, patří do českého zemědělského holdingu ADW. Ten se zabývá zemědělskou, výrobní a obchodní činností. Lesoničtí jsou jedním ze dvou podniků holdingu provozujících zemědělskou prvovýrobu. Další činností je výroba elektrické energie ve dvou bioplynových stanicích – v Lesonicích a Krahulově, každé o výkonu 1 MW.
Potřeba výkonné techniky
Provoz bioplynové stanice, stejně jako živočišná výroba, vyžaduje výkonnou a spolehlivou techniku, která musí pracovat každý den, 365 dní v roce. Před časem vedení společnosti řešilo problém zásobování bioplynové stanice v Krahulově. „Jsme vybaveni různou manipulační technikou, pro lehčí práce máme manipulátory, na jámu zase těžký stavební stroj, ale pro bioplynovou stanici v Krahulově jsme vybírali výkonný multifunkční kolový nakladač, který budeme kromě bioplynové stanice využívat také pro další činnosti na našich střediscích a v případě potřeby jej budeme moci použít i pro těžší práce,“ vysvětluje mechanizátor Jan Chromý a dodává: „Nakladač střední třídy, který bude schopen pracovat na jámě, ale i v halách a ve stájích. Přitom jsme požadovali dostatečný výkon, trakci a takový dosah ramene, abychom byli schopni nakládat kamiony, kterými řešíme veškerou dopravu v podniku.“ Vítězem výběrového řízení se stal kolový nakladač s teleskopickým ramenem Weidemann 9580T.*
Více v únorovém Farmáři.