Na otázku týkající se systémů přesného setí u řepky a obilnin jsme se zeptali dvou odborníků z Technické fakulty ČZU v Praze.
Otázku bych rozdělil na dvě části – podle plodin. Pro setí řepky ano, pro obiloviny podle mého názoru zatím ne.
Pro řepku vychází tento způsob setí příznivě především s ohledem na celkový počet rostlin na 1 ha. Pokud je secí stroj vybaven nezávislým pohonem jednotlivých výsevních sekcí, velkou předností je snadné zakládání kolejových řádků s minimálním úbytkem počtu jedinců a možnost vypínání jednotlivých sekcí při setí nepravidelných pozemků. Limitující zůstává nižší pojezdová rychlost při setí, ikdyž i to se v posledních letech postupně zlepšuje. U porostu řepky zaseté přesným secím strojem už v době květu nejsou většinou patrné širší řádky a díky lepšímu přístupu světla jsou rostliny košatější a šešule jsou nasazeny i v nižších patrech, než je obvyklé u rostlin řepky zasetých klasickým způsobem. Další hledisko proč ano, je ekonomické. Cena přesného secího stroje není zrovna nejnižší, a tak každý způsob vedoucí k jeho vyššímu využití snižuje celkové náklady. Samozřejmě je nutné započítat cenu jiných kotoučů pro řepku.
Pro setí obilnin jsou z mého pohledu dostačující klasické secí stroje pro řádkový výsev. Jejich výsevní mechanismy prošly v posledních letech také vývojem vedoucím ke zlepšení přesnosti dávkování, zejména u airseederů je to všeobecně známá skutečnost. Dokumentovat to lze i na sníženém množství vysévaného osiva, které se nijak neprojevuje na špatném zapojení porostu či snížení celkového výnosu.