Jsou také poskytovatelé systémů precizního zemědělství, kteří mají vlastní virtuální RTK síť, z níž mohou jejich zákazníci čerpat RTK signál bez nutnosti pořizování jakékoli základnové stanice. A to buď po celý rok, anebo jenom v určitém časovém úseku (například měsíc).
Příjem korekčního signálu z těchto sítí je obzvláště zajímavý pro zemědělce a poskytovatele služeb, kteří oblast své působnosti nedokáží pokrýt s využitím vlastní základnové RTK stanice. Tato forma je zajímavá i pro menší a středně velké zemědělské podniky. Data jsou přijímána přímo na stroji s pomocí modemu.
Předpokladem fungování je stabilní příjem signálu od mobilních operátorů. Ten je lepší, než u klasického mobilního telefonu, protože zemědělská technika je opatřena kvalitní anténou. Příjem signálu však může být negativně ovlivněn ve chvíli, kdy dojde k přetížení sítě, například v blízkosti dálnice.
Zkratka GPS pochází od spojení slov Global Positioning System. Tento systém si pro své účely původně vyvinula americká armáda a tvoří jej 21 aktivních a tři rezervní satelity kolem Země. Satelity krouží ve výšce 20 kilometrů nad zemí po pevně stanovené na oběžné dráze. Signály, které tyto satelity na zemi vysílají, jsou rádiové vlny, a GPS přijímače je dokáží zachytit, vyhodnotit a využívat ke stanovení polohy. Přitom každý satelit je naprogramován tak, aby vysílal signály na dvou frekvencích. Tzv. signál L1 je zachycován přijímači v jednoduchém provedení, a je třeba počítat s odchylkami na úrovni metrů. To může být vyhovující pro základní dokumentaci provedených operací, manuální navigaci či mapování výnosů. Taková zařízení pracují bez příjmu signálu Egnos.