12.02.2004 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vsázejí na talířový podmítač

Prioritou každého zemědělce je se začátkem nové sezóny kvalitní a především včasná příprava seťového lože, která rozhodující měrou ovlivní konečný výnos. Nebývá proto jednoduché zvolit vhodný typ mechanizace, která by vyhovovala podmínkám konkrétního pozemku. Navštívili jsme čtyři moravské podniky, ve kterých se rozhodli pro přípravu půdy talířovým podmítačem Quivogne.

Uspokojil výkonem i nižší spotřebou
„Pro naše pozemky se nám zdálo nejvhodnější jejich zpracování minimalizační technologií, potřebovali jsme proto doplnit náš strojový park o talířový podmítač. Nakonec jsme se v roce 2001 rozhodli pro podmítač francouzské značky Quivogne APX-TL-48-66-23. Používáme ho pro podmítky po sklizni i pro přípravu seťového lože. S jeho prací jsme spokojeni i na pozemcích s těžkou půdou. Uspoříme několik pracovních operací, a tím přejezdů po pozemku a pohonných hmot,“ říká Ing. Tomáš Kostelka, mechanizátor Zemědělského družstva Rousínov, které hospodaří na 1360 hektarech půdy a věnuje se především rostlinné výrobě.
Ve Vyšovicích na Prostějovsku soukromě hospodaří společně se svými dvěma zeti Ing. František Skládal. „Momentálně obhospodařujeme 285 hektarů a veškeré práce, kromě některých sklizňových, zvládneme sami. V loňském roce přibyl do našeho strojového parku ke klasickému pluhu a radličkovému podmítači také talířový podmítač Quivogne APX-TL-36-66-23. V suchých podmínkách, které v minulé sezóně byly, mohl hned prokázat oprávněnost svého nákupu. S klasickým pluhem bychom asi neuspěli, talířový podmítač nám doslova vytrhl trn z paty,“ chválí dobrou práci podmítače František Skládal. Zvláště oceňuje výkonnost stroje s jehož pomocí půdu zpracovali a zaseli bez problémů a hlavně včas. Jak hodnotí práci podmítače obsluha, Radek Zbořil? „Hlavní předností podmítače je jeho denní výkon, který je dvojnásobný oproti použití klasického pluhu. Když naopak srovnám spotřebu nafty při klasické orbě a přípravě půdy s talířovým podmítačem, dostávám se zhruba na polovinu, a to už je opravdu znát. Líbí se mi i konečná úprava pozemku, jehož vzhled je kompaktní a ani se stejnoměrným zahloubením talířů nejsou potíže. Naše verze podmítače je vybavena vzduchovými brzdami, ale to bych nepokládal za až tak důležité. Příště bych ale upřednostnil verzi s hydraulickým skládáním pracovních sekcí. Náš stroj skládám mechanicky a především při práci na menších pozemcích a častějších přejezdech zbytečně ztrácím čas. Stroj používáme především na podzim, ale uplatní se i při případných jarních zaorávkách nebo zapravení jetelovin.“
Má široké spektrum využití
Stejný typ podmítače jako v Rousínově pracuje též na pozemcích družstva Agronet Nesovice. To hospodaří na 2100 hektarech a na rozdíl od předešlých subjektů je rostlinná výroba zaměřena především na produkci krmných plodin pro mléčný skot. Stádo 440 kusů holštýnského plemene dosahuje v Nesovicích po několik let velmi dobrých výsledků (za loňský rok 10 700 litrů na dojnici).
Jak uvedl mechanizátor družstva Ing. František Kosmák, při použití talířového podmítače nejde jen o snížení výrobních nákladů, ale také o výrazné šetření vláhou. A tento faktor zvláště v podmínkách loňské sezóny považuje za velice důležitý. Navíc spektrum podmínek, ve kterých je podmítač schopen odvést kvalitní práci je velice široké, a tím se výrazně snižuje riziko nedodržení agrotechnických lhůt. Stroj je využitý na podzim i na jaře při klasické podmítce nebo jako náhrada orby. Díky velkému průměru talířů (66 cm) a jejich velké rozteči nemá problém se zapravením většího množství rostlinných zbytků.
Také na pozemcích podniku ZOD Plumlov hospodařícího na 545 hektarech půdy našel uplatnění talířový podmítač Quivogne s pracovním záběrem 4,4 metru. „Podmítač jsme zakoupili v roce 2002 a využíváme ho jak pro podmítku po sklizni, tak pro přípravu půdy před bezorebným setím. Navíc pracuje i ve službách, takže má za sebou 1400 obdělaných hektarů. Jako tažný prostředek využíváme traktor o výkonu 190 koní, což je více než doporučuje výrobce. Pro naše svažité pozemky se nám však tato síla zdá optimální. Spotřeba nafty klesla na polovinu ve srovnání s klasickou orbou a denní výkon je trojnásobný. Za dva roky užívání se nám v těchto úsporách stroj prakticky zaplatil,“ poznamenal předseda ZOD Plumlov, Ing. Vl. Spurný. K položkám, které negativně neovlivní ekonomiku podniku, patří též spotřeba náhradních dílů. Opotřebení talířů vykazuje pouze minimální hodnoty a jiné závady se vyskytují jen zřídkakdy.
Talířový podmítač Quivogne má pevný rám, náprava s koly je umístěna uprostřed stroje. Pracovní sekce jsou řešené do X, sklon jednotlivých sekcí je mechanicky seřiditelný. Přední sekce jsou vybaveny ozubenými a zadní hladkými talíři o průměru 660 a tloušťce 6 mm. Podmítač je vyráběn v pracovních záběrech od 3,6 do 5,2 metru. Jako tažný prostředek doporučuje dovozce traktor o výkonu od 80 do 130 koní, podle pracovního záběru. Na přání může být vybaven vzduchovými brzdami, speciálními sadami disků a několika typy prutových drobicích válců.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down