Zakládání porostů přímo do strniště předplodiny patří mezi používané technologie setí. Její využití závisí především na půdních a klimatických podmínkách a také druhu agrotechniky, která je v zemědělských podnicích aplikována.
Konkrétní provozní podmínky mají vliv na volbu konstrukce jednotlivých typů secích strojů. Setkáme se s technikou, která používá secí botky určené pro přímý výsev do strniště a dále existují secí stroje, které jsou osazeny specifickými sekcemi určenými pro kypření a zpracování půdy. Někteří výrobci preferují klasické typy secích botek, doplněné příslušenstvím, umožňujícím zpracování strniště.
Z hlediska agregace se používají nesené modely, dále pak polonesené a tažené secí stroje. Mimo secí techniku, která umožňuje pouze ukládání osiva, můžeme vybírat mezi secími stroji, které zajištují současné dávkování minerálních hnojiv. Nabídka techniky k přímému setí zahrnuje modely pro úzkořádkové i širokořádkové plodiny.
Konstrukce secích strojů
Nesené modely jsou zpravidla konstruovány jako kompaktní. Nosný rám je opatřen zejména secími botkami, přičemž pro konstrukční část nesoucí secí botky se v posledních letech používá označení secí lišta. S tímto termínem se ještě několikrát setkáme. Dále je součástí konstrukce zásobník osiva, který může být v případě potřeby řešen jako dělený a pojme jak osivo, tak minerální hnojiva. Někteří výrobci zahrnují do svého programu modely, které pracují s odděleným zásobníkem. V takovém případě se do zadního tříbodového závěsu agreguje již zmíněná secí lišta opatřená botkami různé konstrukce a přední tříbodový závěs je určen pro zásobník osiva.
Některé secí stroje jsou s trakčním prostředkem spojeny prostřednictvím spodních ramen tříbodového závěsu nebo klasické tažné oje opatřené okem různého průměru. Rovněž se setkáme se závěsem s kulovým čepem o průměru 80 mm a na výběr jsou dvě možnosti. První představuje standardní uspořádání, kdy je nosný rám opatřen pouze zásobníkem osiva nebo zásobníkem kombinované konstrukce. Nebo může být rám osazený různými typy slupic, které představují nosný prvek jak pro secí botky, tak případně pro pracovní orgány zajišťující zpracování strniště a kypření půdy.
K nosnému rámu můžeme ještě poznamenat, že obdobně jako u nesených modelů, se při pracovních šířkách od 4 m výše používají hydraulicky sklopné verze. S obdobnou konstrukcí se můžeme setkat také v případě polonesených secích strojů, které jejich výrobci ve vybraných případech označují jako techniku modulární konstrukce. V takovém případě je nosný rám opatřený zásobníkem, a to jednoduchým, nebo kombinovaným.*
Celý článek Ing. Filipa Javorka najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2021.