07.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vydařená premiéra ve Starém Místě

V moderním areálu Centra zemědělské techniky jičínského Agropodniku, a. s. se uskutečnil první ročník Dne zemědělské techniky s bohatým programem. Centrum zemědělské techniky se sídlem ve Starém Místě zajišťuje jak prodej, tak servis celé řady značek zemědělských strojů, jejichž generálními importéry jsou firmy MOREAU AGRI, s. r. o., Brno a UNIMARCO, a. s., Zlín. Zasvěcenějším je tedy již jasné, o jaké zemědělské technice bude dále řeč.

Přítomné návštěvníky, kterých ve slunečný zářijový den přišlo více než dost, přivítal ředitel Agropodniku, a. s. Jičín, Dr. Jaroslav Vojtěch. Se sortimentem společnosti MOREAU AGRI, s. r. o. seznámil přítomné její ředitel Ing. Květoslav Třetina. Tak se dozvěděli, že společnost je momentálně generálním dovozcem dvanácti zahraničních firem. Zastupuje na českém trhu devět francouzských, dvě italské a jednu anglickou značku. Zvláště ta před několika měsíci získaná – anglická značka traktorů McCORMICK – by se měla stát klenotem nabízeného sortimentu. Zlínská akciová společnost UNIMARCO oslavila v loňském roce, jak řekl její ředitel Robert Mladenov, již desáté výročí svého působení. Prakticky od svého vzniku se specializuje na dovoz postřikovačů a rosičů dánské firmy HARDI.
Tomu odpovídalo i defilé a následné praktické ukázky strojů. Prakticky celý průřez dalšího nabízeného sortimentu Centra zemědělské techniky, na který se letos při praktických ukázkách nedostalo, byl k vidění na dobře připravené výstavní ploše, kde byl pro případné zájemce zajištěn i odborný výklad. Nechyběly zde rozmetadla a secí stroje SULKY, míchací krmné vozy STORTI i přesné secí stroje MONOSEM.

Defilé zahájily manipulátory
Teleskopické manipulátory MANITOU jsou na našem trhu již osvědčenou značkou. Zde se představilo hned několik typů lišících se především výškou zdvihu. Manipulátor MT 633 je vybaven hydraulickou soustavou s axiálním pístovým čerpadlem ovládaným systémem load sensing. Tento systém přináší hned několik výhod. Především je s jeho využitím možná regulace výkonu, prioritně jsou zásobeny okruhy brzd a řízení. Všechny aktivní funkce jsou k dispozici při jakémkoliv výkonu stroje. Mechanická převodovka je čtyřstupňová. Typ MLT 730 je stejně jako ten předchozí vybaven motorem Perkins, který dosahuje výkonu 122 koní. Převodovka je elektrohydraulicky řízená. Tak jako u dalších typů je možno nastavit krabí chod manipulátoru. MANITOU MT 835 může být na přání zákazníka vybaven převodovkou PowerShift umožňující řazení pod zatížením. Ta má pět rychlostí vpřed a tři vzad, když poháněny jsou obě nápravy. Brzdy jsou vícekotoučové v olejové lázni. Největším dodávaným typem je MT 940. I zde má motor Perkins výkon 122 koní a výbava je prakticky shodná s předešlými typy. U největšího manipulátoru lze na rozdíl od předchozích nastavit úhel podvozku vůči podložce, což jistě ocení obsluha při práci ve svahu. Sortiment předvedených manipulátorů byl doplněn paletizačním vozíkem MC 40, který je vhodný pro práci ve středně těžkém terénu.

Azurové nebylo jen nebe
Modrá je klubovou barvou traktorů italské výroby Landini. Ročně vyrazí z montážních hal do světa na 4500 traktorů této značky. Ve Starém Místě se představily tři typy. První z nich REX 80 F se hodí hlavně pro práci v sadech a vinicích. Tento traktor o výkonu 80 koní se čtyřválcovým motorem Perkins a nádrží na 53 litrů nafty je vybaven mechanickou převodovkou s 24 rychlostmi vpřed a 24 vzad. Ovládání hydrauliky je taktéž mechanické, ale na přání lze změnit na elektrohydrauliku. V základní výbavě jsou dva páry rychlospojek, ale i v tomto směru lze traktor dovybavit. Dalším, vyloženě mechanickým modelem traktoru Landini, je GHIBLI 90. Také zde najdeme čtyřválcový motor Perkins o obsahu čtyři litry. Jeho výkon je 90 koní o objemu nádrže 120 litrů. Mechanická převodovka má 24 rychlostí vpřed a 12 vzad. Přepínání vývodového hřídele je taktéž mechanické stejně jako ovládání hydrauliky. Přední náprava je pevná s úhlem natáčení předních kol 55°. Zvedací síla tohoto traktoru dosahuje 4,1 tuny a nejčastěji je používán v agregaci s krmnými vozy. Landini LEGEND 130 je vybaven šestiválcovým motorem Perkins turbo a převodovkou, která umožňuje jednostupňové řazení pod zatížením při 30 rychlostech vpřed a 30 vzad. Jinak je převodovka mechanická. Pohon přední nápravy je elektrohydraulický s možností natáčení předních kol 55°. Traktor může být vybaven až pěti páry rychlospojek.

Modrá je dobrá, červená lepší?
Nejen na česká pole se vracejí od roku 2001 traktory McCORMICK z anglického Doncasteru. Tato původně americká značka slaví svůj comeback, ročně se vyrobí na 4000 traktorů, v jejichž konstrukci můžeme zaznamenat, jak jsme se mohli přesvědčit na předvedených modelech a zájemci i při zkušebních testovacích jízdách, řadu moderních prvků. McCORMICK MC 100 o výkonu 102 koní je vybaven čtyřválcovým motorem Perkins o obsahu čtyři litry. Palivová nádrž má objem 196 litrů. Oproti mechanickým převodovkám použitým u traktorů Landini je zde využitý čtyřstupňový powershift. Přepínání vývodového hřídele je elektrohydraulické, stejně jako ovládání samosvorné závěrky diferenciálu. Úhel natáčení kol je 55° s možností šestistupňového vyklánění kol. Polohová, silová i smíšená funkce hydrauliky je ovládána elektronicky. Závěs i výsuvný agrohák lze ovládat automaticky z kabiny. Maximální zvedací síla traktoru dosahuje 5870 kg. Nejsilnější řadou traktorů McCORMICK je MTX. Zde se představily hned dva její zástupci. MTX 125 má výkon 132 koní a je vybaven šestiválcovým turbomotorem s obsahem šest litrů. Na rozdíl od předchozího typu si můžeme všimnout odpružené přední nápravy. Každé kolo je odpruženo nezávisle a náprava může být nastavena do tří poloh. Pojezd vpřed a vzad se ovládá elektrohydraulicky pomocí páky u volantu. Vývodový hřídel disponuje systémem automatického vypínání. Zatím nejsilnějším McCORMICKem je MTX 175. To však bude platit jen do příštího jara, kdy firma slibuje traktory o výkonu 200 až 240 koní. MTX 175 s výkonem 176 koní a maximální nosností 8300 kg má víceméně shodnou výbavu jako předchozí typ. Navíc je vybaven radarem, který sleduje prokluz, takže obsluha si může nastavit jeho ideální hodnotu (10 – 18 %).

Široká ramena jsou v módě
A nejedná se tentokrát ke smutku našich čtenářek o vypracovaná ramena tvrdých mužů. Ramena byla hliníková a patřila předváděným postřikovačům. Jak nám ale odborníci z řad jejich prodejců potvrdili, trendem je stále větší pracovní záběr ramen.
Samojízdný postřikovač dánské výroby Hardi Alpha se představil s objemem nádrže 3400 litrů (firma vyrábí nádrže na 2000, 2500 i 4100 l) a záběrem v předvedené verzi hliníkových ramen 36 metrů. Výkon šestiválcového motoru Deutz dosahuje 191 koní. Světlost postřikovače se pohybuje od 120 do 125 cm, rozchod kol může být nastavitelný nebo fixní. Stroj dobře pracuje i v těžkých podmínkách.
Novinkou na českém trhu je samojízdný postřikovač francouzské provenience Matrot Maestria 15. Ani ten v pracovním záběru nezaostal a předvedl se v 36 metrové verzi s předně nesenými hliníkovými rameny a nádrží na 3000 litrů. Nápravy jsou pneumaticky odpružené a maximální rychlost postřikovače dosahuje 40 km/hod. Také Maestria používá šestiválcový motor Deutz (157 k), světlost postřikovače je jeden metr a rozchod kol má nastavitelný od 180 do 270 cm. Ve zvukotěsné panoramatické kabině je umístěn počítač T-Jet, kterým obsluha ovládá dávku postřiku, rychlost a tlak.
Oba postřikovače se předvedly při následných praktických ukázkách, které byly doplněny předvedením podmítače Religieux Frères LIBORTO a talířových bran a pluhu Grégoire Besson.

Text: Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down