26.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkon zvýšila speciální konstrukce

Až o padesát procent vyšším výkonem proti klasickým řezačkám se pyšní návěsné řezačky JF-Stoll dánského výrobce JF-Fabriken – J. Freudendahl A/S. Za tuto vlastnost vděčí speciálně konstruovanému řezacímu bubnu (systém Upper Cut), který se při práci otáčí opačným směrem než u běžných řezaček. Tím se podstatně snižuje tření mezi noži a dnem skříně rotoru, a tak se ušetří velká část energie a zvýší výkon. Zároveň se minimalizuje riziko poškození kameny nebo jinými cizími předměty.

Do České republiky návěsné řezačky JF-Stoll dováží společnost Danagra, s. r. o., která tyto produkty spolu s dalšími prezentovala na letošním Techagru. Jak sdělil její jednatel Ing. Luboš Ulč, mezi největší výhody návěsných řezaček patří vysoká výkonnost, nízká spotřeba energie i nižší náklady na pořízení, provoz a případné opravy.

Energeticky nenáročný V expozici společnosti Danagra, s. r. o., na letošní výstavě Techagro mohli návštěvníci vidět model JF-Stoll FCT 955 Pro Tec se šířkou sběrače 1,8 metru. K traktoru se připojuje pomocí širokoúhlé kloubové hřídele. S tímto kardanem lze stroj snadno obracet na souvratích nebo objíždět překážky na poli. Řezačka je vybavena širokým a těžkým nožovým rotorem (standardně s 24 noži) s velkou setrvačností, který řeže i v zátěžových špičkách. Nožový rotor se otáčí obráceně, sbíraný a stlačený materiál řeže na protiostří, odkud je hmota metána přímo do výfukového komína. To podstatně snižuje tření mezi noži a dnem skříně rotoru. Nože na rotoru jsou rozděleny do čtyř sekcí, což umožňuje v případě poškození vyměnit pouze poškozenou část, a tím minimalizovat náklady na opravu. Nože jsou navíc vzájemně posunuty do šroubovice, tak že je vždy některý z nožů v záběru. Odběr energie je pak plynulý, takže nedochází k rázům. Délku řezanky lze nastavit na 8, 16 nebo 32 milimetrů. Protiostří je pokryté tenkou vrstvou wolframu a je otočné, takže je lze použít z obou stran, čímž se jeho životnost zdvojnásobuje. Přístup k nožovému rotoru při servisu a opravách je velmi snadný, stačí sklopit komín, což zvládne bez pomoci jediná osoba. Označení modelu Pro Tec symbolizuje profesionální technologii a vysoký stupeň ochrany při vysokém nebo náhlém zatížení. Pohony jsou chráněné třecí spojkou, která v případě potřeby přeruší přenos hnací síly (například při vniku cizího předmětu).
K návěsné řezačce FCT 955, a stejně tak i většímu modelu FCT 1050, lze jako příslušenství dodat dvouřádkový kukuřičný adaptér pro sklízení kukuřice a pro přímou sklizeň pícnin a podobných plodin pak diskovou žací lištu se záběrem 2,4 metry. Řezačku FCT 1050 lze pak dodat i v provedené s mataldetektorem.

Model s největším výkonem Nejvýkonnější návěsnou řezačkou JF-Stoll je model FCT 1355, který je na našem trhu od druhé poloviny roku 2007 a nahradil do té doby nejvýkonnější model FCT 1350. Proti předchůdci byly zesíleny pohony a téměř všechny řetězy a řetězová kola byly nahrazeny silným kardanovým hřídelem.
FCT 1355 má sběrač široký 3,1 metru, a řezací buben má šířku celých 900 milimetrů. Vedle velmi robustních a přitom jednoduchých převodů je vybavena i silnými vkládacími válci. Podle Ing. Ulče ja také nenáročná na údržbu a energetický pohon. „Tato řezačka je vybavena nově vyvinutým širokým a těžkým čtyřicetinožovým rotorem s velkým setrvačným momentem. Nože jsou děleny do pěti sekcí a jejich výměna je stejně snadná jako u ostatních modelů řezaček JF-Stoll,“ informoval. Délku řezanky lze nastavit na 7, 15 nebo 30 milimetrů. Jak uvádí výrobce, díky systému Upper Cut (obrácený pohyb řezacího bubnu) je její výkonnost o 25 až 50 procent vyšší než u řezaček běžné konstrukce. Prostřednictvím hydrauliky lze také libovolně měnit polohu řezačky vůči traktoru v průběhu práce. Podle konkrétních podmínek může řezačka pracovat zcela vysunuta mimo stopu traktoru (off-set), částečně vysunuta (semi-offset), nebo může jet ve stopě traktoru (in-line).
Výška výfukového komínu je čtyři metry, avšak za příplatek je možné získat ještě čtyřiceticentimetrové prodloužení. Kromě standardně dodávaného sběrače lze k této řezačce dodat i třířádkový kukuřičný adaptér.

Speciální zavěšení Dalším nářadím, které pomohlo zaplnit výstavní plochu společnosti Danagra, s. r. o., na Techagru, byl čelně vlečený osmidiskový žací stroj GD 3205 FM Top Dry s pracovním záběrem 3,15 m, vybavený specifickým typem závěsu Top Contour zabezpečujícím optimální kopírování terénu. Závěs přizpůsobuje úhel řezu tak, že i na nerovném terénu lze získat čisté a pravidelné strniště. Kromě toho je vybaven velmi silnými pružinami, díky kterým je přítlak na půdu redukován na minimum. Speciální konstrukce závěsu umožňuje, že se stroj chová jako vlečený. Výhodou je i možnost pohybu směrem dozadu a nahoru, čímž dochází k vyrovnávání silných nárazů při přejíždění kamenů a podobných překážek, které se na poli vyskytují. Nízká žací lišta Slim Line dává pravidelné nízké strniště bez pruhů vysoké 40 milimetrů. V případě požadavku na vyšší strniště je možné stroj vybavit ještě extra vysokými splazy. Součástí modelu je i prstový mačkač s PE prsty tvaru písmene Y, které jsou velmi pružné a mají dlouhou životnost. Existuje však i varianta tohoto stroje bez mačkače. Stroj s mačkačem je navíc standardně vybaven příslušenstvím Top Dry, které zajišťuje rozhození posečené píce na šířku 2,6 m.

Cepové sklízení je zpátky Protože sesterská organizace společnosti Danagra, s. r. o., na Slovensku stále úspěšně prodává cepové sklízeče, po kterých poptávka v ČR v minulých letech rapidně poklesla, pokusila se firma tento zájem opět probudit. Na Techagru proto vystavila cepový sklízeč píce JF-Stoll FH 1450, určený pro sklizeň pícnin, košťálovin či řepného chrástu. Stroj se se svým záběrem 1,45 m uplatní zejména na menších farmách a vedle sečení dokáže také sebrat posečenou píci z řádků. Robustní cepový rotor s dvoudílnými cepy o hmotnosti 1,4 kg je vyroben ze speciální oceli. Požadovanou práci vykonává osmnáct jednotlivě zavěšených cepů, které se dají v případě potřeby snadno vyměnit. Jejich speciální zavěšení je patentem výrobce, a v postatě umožňuje při nárazu na kámen (či jinou překážku) cep automaticky odjistit, a tak zamezit jeho poškození. Nízké otáčky rotoru snižují rozdrcení sklízené píce, čímž se zabezpečuje vysoká kvalita siláže.
V základním provedení se nastavení výšky strniště provádí adjustačním šroubem, za příplatek je pak možné získat hydraulické nastavování. Otáčení komínu lze ovládat dálkově, a to buď pomocí lanovodu nebo elektricky. Podle potřeby je možné jej prodloužit šedesáticentimetrovým nástavcem, který ještě více zpřesní směr metání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down