Společnost Proteco Praha se zabývá především obchodem ze zemědělskými komoditami. Její součástí je však i zemědělská prvovýroba, která se odehrává na polích nedaleko Kolína přesněji v okolí obce Ohaře, kde funguje dceřiná společnost Proteco Agro.
Společnost Proteco Agro začala fungovat v roce 2003, tehdy na 935 ha, nyní firma obhospodařuje 1090 ha. Na této výměře jsou pěstovány převážně obilniny (ozimá pšenice, jarní ječmen), zrnová kukuřice a řepka a dále krmné plodiny ve formě vojtěšky a silážní kukuřice. To proto že součástí zemědělské výroby je i živočišná produkce, kterou reprezentuje chov 120 dojnic s průměrnou užitkovostí 9500 l na laktaci a celkem je chováno asi 300 kusů skotu (včetně ostatních kategorií).
Významné investice
Když firma Proteco Agro přebírala zemědělský provoz bylo technické vybavení na špatné úrovni a tvořené víceméně zastaralou technikou s nízkými výkony, nízkou spolehlivostí a velkými nároky na údržbu. Bylo proto jasné, že rozjetí výroby bude potřebovat značné investice. To se potvrdilo a od roku 2003 do současnosti bylo do výroby nainvestováno přes 50 milionů koruna to zejména do techniky a oprav objektů v areálu. A investice byly provedeny i do základního výrobního prostředku, kterým je pro zemědělce půda. Bylo provedeno doplnění živin což se odrazilo ve zvýšení půdní úrodnosti.
Při nákupu techniky bylo jasné, že je třeba se orientovat na stroje výkonné, spolehlivé a kvalitně pracující. Jednou z prvních investic byly proto dva traktory Fendt 926 a 930 a také sklízecí mlátička Claas Lexion 460.
Sklizeň s nejvyšším výkonem
K Lexionu 460 přibyla postupně další sklízecí mlátička a to model 580 s rotačními separátory místo vytřasadel. Tento kombajn se velmi osvědčil s ohledem na výkonnost a tak letos, kdy již byla vhodná obměna původního modelu 460 zvolili opět rotorový typ a to nejvýkonnější Lexion 600. Rychlost sklizně je totiž důležitá pro udržení kvality produkce a o to jaký to má význam není třeba řediteli ing. Miroslavu Fessovi, který obchoduje se zemědělskými komoditami vysvětlovat. Něco přes tisíc hektarů by stihla sklidit i jedna mlátička nicméně žně by netrvaly 10 dní ale tři týdny. A tři týdny povětšinou nevydrží dobré počasí. O tom se přesvědčili v prvním roce kdy přišly během žní deště a jedna sklízecí mlátička to prostě nestíhala. Pšenice neměla potravinářskou kvalitu a ječmen sladovnickou. Tyto komodity musely být z větší části prodány jako krmné a rozdíl ve výkupní ceně byl čtyři miliony korun. A to už je půlka pořizovací ceny mlátičky nové. Z toho je velmi dobře vidět, že přestože jsou sklízecí mlátičky ohromnou investicí a pak pracují jen několik dní v roce, podcenění při nákupu způsobuje vysoké rozdíly ve výkupní ceně produkce.
Ke sklízecí mlátičce můžeme uvést jednu poznámku, která opět souvisí s ekonomikou. Vyplatilo se zakoupení kukuřičného šestiřádkového adaptéru pro sklizeň asi 220 hektarů kukuřice. Totiž ne že by se tato plocha nedala sklidit službou. Problém je v tom, že kukuřice se nesklízí v optimální vlhkosti, ale musí se dosoušet a ač má Proteco vlastní sušárnu její kapacita je limitovaná. Když přijede služba, tak rychle sklidí A zrno se nestíhá dosoušet. Při sklizni vlastním stroje je sklízeno jen takové množství jaké se stíhá sušit. A už jsme zase u kvality.
Proteco, s.r.o. obchoduje s rostlinnými komoditami v zahraničí a tak i většinu vlastní vypěstované produkce vozí rovnou do ciziny. Miroslav Fess si přitom velmi chválí práci sklízecích mlátiček Claas: „Zejména u řepky je často sklizené semeno tak čisté, že již nemusí jít na čističku a můžeme jej rovnou odvážet. Něco jiného je to ječmenů kde je třeba zrno přečistit zejména s ohledem na velikostní podíl nad sítem 2,2 mm ale byly i roky kdy jsme zrno vozili od mlátiček přímo do sladoven.“
A už jsme u kvality potřetí.
Další technika
Mimo sklízecích mlátiček Claas mají v Ohařích i další techniku od této značky. Jednak traktor Arion 630, který je využit v dopravě a v agregaci s lisem, dále používají sklízecí řezačku Claas Jaguar (ta byla zakoupena jako použitá) a novým strojem je též manipulátor z řady Scorpion. Ten se v podniku tak osvědčil, že s jeho příchodem se historie rozdělila a dvě časová údobí. Před manipulátorem a s ním. Manipulátor pomohl vyřešit jeden za zásadních problémů a to nakládání kamionů sklizenou rostlinnou produkcí. Nyní není překlápěcí hrana kaminonu problém ať přijede jakýkoliv (kamiony jezdí většinou přímo do Německa). To původní Hon a ŠT 180 se lžící nedokázali. Mimoto je manipulátor ideální pro přemís´tování s vaků osiva a hnojiv, což jednak zrychluje pracovní čas plnění a je to příznivé i pro ekonomiku, protože hnojiva dodávaná ve velkoobjemových vacích jsou levnější (v Ohařích nemají možnost volného skladování hnojiv).
Mimo techniky Claas používají též Väderstad Rapid 600 pro přípravu půdy a setí. Výhodou stroje je talířová půdozpracující sekce a kotoučové secí botky, kterým nevadí rostlinné zbytky a práce ve vlhčí půdě. Stroj tak může být (oproti klasickému) nasazen i v méně příznivých podmínkách a tím se dostáváme opět ke kvalitě. Setí ve správném termínu má významný vliv na výnos a kvalitu produkce.
V Ohařích mají samozřejmě i další techniku, dopravní, samojízdný postřikovač atd.
Slavnostní předání
V letošním roce zakoupilo Proteco Agro hned tři stroje od firmy Agrall. Claas Arion 630, Väderstad rapid 600 a sklízecí mlátičku Lexion 600. Sklízecí mlátička Claas Lexion byla slavnostně předána 26.5. tohoto roku a předání se zúčastnili jak zástupci místní prodejní organizace, kterou je Agroservis JaS, tak produktoví manageři firmy Agrall.
A na novou sklízecí mlátičku se asi nejvíce těšil Michal Heřman, který si s ní letos poprvé zajezdí. Přestože je nejmladším zaměstnancem patří mezi ty nejlepší a tak mu bude svěřen tento stroj jehož hodnota je přes 9 milionů korun.
Michal Heřman si svoji první sezónu na Claasu odbyl teprve loni, nicméně s kombajnem se sžil velmi dobře a oceňuje na něm zejména výkonnost i bohaté možnosti seřízení, které dovolují dostat z mlátičky maximum. U nového kombajnu předpokládá, že to bude podobné (mlátička má obdobný systém separace) ale je výkonnost bud zase o něco vyšší protože i kapacita a záběr žacího válu jsou vyšší. Model 580 má žací lištu se záběrem 7,5 m šestistovka pak 9,15 metru.
Michal Heřman jezdí mimo sklízecí mlátičky též s řezačkou Jaguar 840, která ač je po repasi funguje podle jeho slov jako drak. A od letošního jara usedá i za volant Arionu 630. A z něj je nadšený nejvíce. Dosud jezdil se stodvacítkou zetorem takže rozdíl mezi starým a novým traktorem je v pohodlí a možnostech ovládání obrovský. Arion je určen pro agregaci s neseným rozmetadlem, a dopravu se 14tunovým návěsem a příležitostné lehčí polní práce typu válení atd.
Blíž zemědělcům
Většinu za nakoupené techniky dodala firmě Proteco Agro firma Agroservis JaS s.r.o.. tato prodejní a servisní organizace byla založen v roce 2007 a sídlí v Zibohlavech u Kolína v místě původního ACHP. Firma zaměstnává čtyři prodejce a pět servisních techniků a v plánu je rozšíření personálních kapacit. Pět servisních techniků není až tak moc, když uvážíme, že Agroservis má v péči například 150 sklízecích mlátiček, nicméně podle slov Jana Jebavého je to značka Claas, takže náročnost na opravy je přiměřená a dále někteří ze zákazníků volí předsezónní servis. Díky tomu pak mají servisní technici dostatek práce i v zimě a uleví se jim v sezóně, protože zkontrolované stroje jsou pak spolehlivější v průběhu žní.
V nabídce společnosti JaS je sortiment firmy Agrall tedy zejména technika Claas a to jak nová tak stroje použité, dále Väderstad a také bramborový program Grimme a z dopravní techniky Annaburger.
Z hlavního sortimentu techniky Claas jsou prodávány především sklízecí mlátičky a traktory. Významný je i prodej techniky Väderstad, kdy Agroservis byl loni nejlepším prodejcem půdozpracujících strojů této značky v ČR.
V sortimentu traktorů se dobře prodávají především nejvýkonnější modely Axion a pro zákazníky kteří chtějí traktor koupit rychle, nebo naopak si ho vyzkoušet v domácích podmínkách jsou připraveny čtyři traktory a manipulátor s registračními značkami, které si mohou ihned zakoupit nebo půjčit v případě výpadku vlastní techniky. Tento systém se osvědčuje a nezřídka pak zapůjčený stroj v podniku zůstane.