Claas Cemos byl vždy výbavou za příplatek a ne zrovna malý. Zájemci o novou mlátičku Lexion si tak logicky položili otázku, zda se jim taková investice navíc vůbec vyplatí. Nezvládl by průměrně zkušený kombajnér měnit nastavení u mlátičky v průběhu práce s podobným efektem?
Odborníci z vysoké školy v německém Bingenu proto zorganizovali nezávislý srovnávací test, aby potvrdili či vyvrátili teorii o skutečném přínosu systému Cebis. Na jednom poli ve shodných podmínkách nechali sklízet pšenici trojici mlátiček Lexion 660. První stroj byl systémem Cemos vybaven, a pracoval jak se standardním nastavením, tak i se změněným nastavením dle rad Cemosu. V tom měl její řidič výhodu, neboť mu Cemos předkládal užitečné návrhy k optimalizaci práce; často mu ale zvonil telefon, když se jej řidiči dalších dvou strojů, které Cebisem vybaveny nebyly, dotazovali na aktuální použité nastavení mlátičky.
Po ukončení sklizně byla získaná data vyhodnocena. Naprosto ve všech parametrech měla navrch mlátička Lexion 660, vybavená systémem Cemos. Ať si řidič zvolil jako prioritní maximální průchodnost či kvalitu zrna, vždy bylo s Cemosem dosaženo výrazných úspor či zvýšení průchodnosti. Zkušení organizátoři testu na základě dosažených výsledků spočítali, že Cemos může přinést za jeden rok profit ve výši 1500 až 15 000 euro. Výše je závislá na tom, jaké požadavky řidič na práci mlátičky bude mít.
Po zveřejnění výsledků bylo ihned zřejmé, že investovat do Cemosu se vyplatí. Systém přinese další profit z využívání high-tech mlátiček firmy Claas, ale zároveň představuje i dobrou formu školení pro jejich obsluhy.