20.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyřezávací KMV Peecon

Ve výrobním programu nizozemského výrobce se také nachází menší krmné vozy, z nichž některé jsou dodávány s nakládacím zařízením. Jedním z nich je také typ Peecon Biga 11 m3 Pacman. Jde o KMV osazený jedním vertikálním šnekem s různým typem nožů, který je poháněn přes planetový převod.

Tento šnek může být na přání osazen prodlouženými noži, které zvyšují nároky na příkon o 10 %. V nabídce jsou také nože pro zpracování brambor v míchací komoře. Mazání KMV je řešeno jako centrální. Vykládání namíchaného krmiva je zajištěno hydraulicky otevíratelným otvorem, který vede v zadní části na příčný dopravník, jenž je schovaný v prostoru nakládacího zařízení.
Nakládání krmiva je zajištěno v zadní části umístněným, hydraulicky ovládaným vyřezávacím štítem, který je schopen pracovat do výše 2,25 - 2,5 m nakládané hmoty. Pro správně odměřenou krmnou dávku lze vůz vybavit vahami s LCD displejem. Požadovaný příkon činí 59 kW (80 k), přičemž je možno dodat dvourychlostní redukční převodovku, která požadovaný příkon sníží o 20 %. Podvozek vozu je jedno-nápravový s pneumatikami o rozměru 7.00 x 12, které jsou nasazeny jako dvoumontáž. Náprava může být na přání osazena ruční brzdou.

Přepravník balíků Peecon
Pod značkou Peecon se nevyrábí jen krmné míchací vozy, dopravní technika a složité aplikátory tekutých statkových hnojiv, ale také jednouchá zařízení, jako například luční brány, či přepravníky balíků slámy a pícnin. Tyto přepravníky jsou řešeny jako přívěsy, nebo návěsy a jsou dodávány ve třech základních modelových řadách. Jedná se o typ PW 8000 s nosností 8000 kg a s délkou ložné plochy 8 m, dále pak o model PW 10 000 s nosností 10 000 kg a s délkou ložné plochy také 8 m. Tyto vozy jsou řešeny jako přívěsy se zadní bržděnou nápravou. Posledním modelem je PW 12 000 s nosností 12 000 kg a s délkou ložné plochy 10,5 m. Celková délka představuje 13 m. Tento návěs je vybaven tandemovou nápravou, přičemž obě nápravy jsou osazeny dvojicí hydraulických brzd. Nápravy jsou v základním provedení osazeny pneumatikami o rozměrech 15 x 22,5, na přání jsou k dodání ještě dva další rozměry. Všechny popisované přepravníky mají v základní výbavě ohraničenou ložnou plochu předním a zadním čelem, která zabraňují pohybu naloženého materiálu. Tato čela jsou odnímatelná. Dále vynikají kompaktní šířkou, která činí pouze 2,8 m, což je výhodné pro objekty živočišné výroby. Hmotnost vozů činí 2560 – 3700 kg.

New Holland pro trávníky
Nadnárodní koncern New Holland nevyrábí jen traktory nejvyšších výkonových tříd a sklízecí mlátičky, ale také techniku pro údržbu parků a veřejné zeleně. Jedná se o zahradní traktory pro údržbu parků, nebo golfových hřišť (řada TC, GT) a samochodné žací stroje. Jedním z představitelů této techniky je řada MC. Ta je představována modely MC 28, který je osazen motorem o výkonu 20,8 kW (28 k) a MC 35 s motorem o výkonu 26,1 kW (35 k). Vždy jde o kapalinou chlazené vznětové tříválce.
Oba modely jsou sériově vybaveny dvoustupňovým hydrostatickým pohonem pojezdu, když pojezdová rychlost typu MC 28 je regulovatelná v rozmezí 0 – 16,6 km . h-1 a u typu MC 35 pak v rozsahu 0 – 17,2 km . h-1. Oba modely série MC mají také automatický pohon všech kol a uzávěrku diferenciálu. Řiditelná je zadní náprava. Pro samotné sekání lze model MC 28 vybavit rotačním žacím strojem (3 pracovní nože) s bočním odhazováním hmoty o záběru 1,52 m, nebo pak žacím strojem s úpravou pro vytváření mulče a se zadním odhazováním hmoty (3 pracovní nože). Pro model MC 35 jsou nabízeny stejné druhy pracovního nářadí, se stejnou výbavou a konfigurací pracovních orgánů, ale pracovní záběr činí 1,83 m.

Svinovací lisy s pevnou komorou NH
Mezi stroje pro sklizeň píce a slámy neodmyslitelně patří také svinovací lisy New Holland. Tato značka nabízí kromě lisů pro vytváření obřích hranolovitých balíků také lisy svinovací a to jak s variabilní komorou (modelová řada Roll Belt), tak pevnou lisovací komorou. Druhá skupina je představována modelovou řadou Roll – Bar, která nabízí modely 548 Capacity a 548 Crop Cutter. Označení Crop Cutter, obdobně jako název řady je ochrannou známkou firmy. Druhý jmenovaný model se liší tím, že je vybaven řezáním, které může být osazeno maximálně 15 řezacími noži.
Tyto svinovací lisy jsou vhodné pro trakční prostředky s výkonem od 55 kW (75 k), přičemž požadovaný režim pracovních otáček vývodového hřídele traktoru činí 540 min-1. Pohon lisu je pak jištěn přetěžovací spojkou s vačkovým mechanizmem. Pro sběr hmoty z řádku disponují oba typy hydraulicky zvedaným sběračem o pracovním záběru 2,0 m. Hydraulické zdvihání je součástí standardní výbavy. Sebraná hmota je pak dopravována do lisovací komory prostřednictvím rotoru o šíři 1,4 m. Samotná lisovací komora má průměr 1,2 m, šířka balíku činí také 1,2 m. Zavázání balíku je možné do provázku nebo do sítě. Řízení systému pro zavazování je elektronické.

Rozšíření řady Lexion
Sklízecí mlátičky Claas Lexion pracují na našich polích již nějaký ten rok a zemědělcům jsou velmi dobře známy. Ani tato řada se nevyhýbá inovacím a tak v loňském roce mezi stávající typy přibyly některé nové. Jde o model Lexion 470, který doplňuje větší model 480 a je vybavený rotačními separátory Roto Plus. Je nabízen s pracovními záběry žacího ústrojí 6,0 – 7,5 m a šířka mláticího bubnu činí 1420 mm, objem násypky zrna představuje 9600 l. Tento model je osazen motorem CAT C9 o výkonu 235 kW (320 k).
Z oblasti mlátiček s klasickými vytřásadly přibyl model Lexion 460 Evolution, který je osazen šesti vytřásadly. Jeho pracovní záběr činí 6,0 – 7,5 m šířka mláticího bubnu 1700 mm objem násypky pak dosahuje 9600 l. Tento typ má také motor CAT C9. Další mlátičku s vytřásadly, tentokrát pěti-vytřásadlový model představuje typ Lexion 430 Evolution. Jeho pracovní záběr dosahuje 5,4 – 6,0 m a je osazen mláticím ústrojím s bubnem o šířce 1420 m. Objem násypky zrna činí 7800 l. Tento typ má motor CAT 3126 B o výkonu 191 kW (260 k). Tyto modely mají některé společné znaky, jde například o průměr mláticího bubnu 600 mm, inovovanou kabinu Vista, typy s klasickými vytřásadly pak mají čechrač slámy na vytřásadlech MSS, nebo osvědčený systém mlácení APS.

Menší vozy Pöttinger
Rakouský výrobce techniky pro sklizeň píce a zpracování půdy se specializuje mimo jiné na výrobu sběracích vozů pro sklizeň senáží, sena a slámy a kromě výrobní řady Jumbo se v jeho nabídce nachází také široká řada sběracích vozů pro malé podniky. Řady Boss a Ernteboss nabízejí vozy s ložným objemem 18 – 28 m3, které mají některé společné znaky. Jde o sběrací zařízení o záběru 1,65 m, které je pětiřadé a je vybaveno dvojicí vodicích bantamových kol. Dalším znakem je řezání, které může být osazeno 12, 16, 22 a 31 řezacími noži, které jsou jednoduše vyjímatelné bez použití nářadí. Nože jsou jištěny proti cizím tělesům patentovaným systémem.
Vkládání je řešeno třídílným vkladačem a nese název Supermatic. Vyprazdňování vozu je řešeno hydraulicky ovládaným podlahovým řetězovým dopravníkem. Tyto řady nabízejí modely Boss junior 1 – 3 s objemem 18 – 27 m3 (12 nožů), dále typy Boss L s objemem 22 m3 (16 nožů), Boss 1 s ložnou kapacitou 24 m3 (22 nožů) a Boss 2 s ložným objemem 29 m3 (22 nožů). Dále pak jde o modely Ernteboss 1 a 2 s objemem 23 a 28 m3 (22 a 31 nožů). K těmto modelům existuje různé příslušenství, jako například rozdružovací válce spojené se zakládacím příčným dopravníkem, nebo různé pneumatiky.

Třídílná žací lišta Krone
Firma Krone nabízí celou řadu strojů pro sklizeň píce a nechybí ani stroje samojízdné. Pro velké zemědělské podniky a služby slouží alternativa k samojízdnému žacímu stroji Big M II. Jde o žací lišty ze série EasyCut. Jedná se o modely EasyCut 8200 CV a EasyCut 9200. Oba jsou určeny pro tahače s otočným řízením. První jmenovaný má pracovní záběr 8,2 m a je vybaven lamačem píce s ocelovými prsty ve tvaru V. Tento lamač pracuje v režimu 700, nebo 1000 . min-1. Žací stroj je osazen třinácti disky a šesti bubny na kraji každé sekce. Udávaný výkon této kombinace činí 9 – 10 ha/hod. Tento model je určen pro traktory o výkonu od 160 kW (218 k). Hmotnost lišty činí 3650 kg.
Druhý model má pracovní záběr 9,2 m, je bez lamače píce a vzhledem k většímu záběru je osazen patnácti disky a šesti bubny na kraji sekcí. Jeho udávaný výkon dosahuje 10 – 11 ha/hod a je určen pro traktory s výkonem od 140 kW (190 k). Hmotnost tohoto stroje dosahuje 3430 kg. Přepravní šířka obou typů nepřesahuje 3 m, přičemž skládání se provádí za pomoci dvojice hydraulických válců, které zdvihnou prostřední sekci a obě boční sekce se složí pod prostřední díl. Vše probíhá z místa řidiče. Díky této konstrukci je také možné pracovat s 1, 2 nebo všemi sekcemi.

Inovace žacích strojů Claas
Žací lišty jsou nedílnou součástí výrobního programu firmy Claas, přičemž jde jak o žací stroje bubnové, tak i diskové, které lze sestavovat do různých konfigurací při agregaci a vytvářet tak různé kombinace. Jednou z inovací je využití systému „Plus“ na diskových žacích strojích. Toto řešení usnadňuje podle údajů výrobce námahu při výměně nožů a také tuto operaci urychluje. Další inovací pro řadu diskových žacích strojů je systém „Safetylink“, který představuje úpravy uložení pohonu jednotlivých disků a má za úkol zlepšit jejich ochranu před poškozením při nárazu na překážku.
Tato řešení nabízí například konkrétní typy Disco 3050 FC Plus, kdy se jedná o čelně nesený žací stroj o záběru 3 m, přičemž tento model lze vhodně kombinovat například se vzadu neseným typem Disco 3050 Plus se stejným pracovním záběrem a vytvořit tak kombinaci pro velké plošné výkony. Tato technika může být také vybavena adaptérem na úpravu pokosu, jehož prsty jsou vyrobeny z pružné oceli, což zvyšuje jejich trvanlivost při vniknutí kamene do pracovního prostoru. Pro lepší přizpůsobení povrchu pozemku je k dispozici kopírování. Inovace využívají také další typy diskových žacích strojů z produkce firmy.

Bubnové žací stroje Niemeyer
Tento výrobce techniky pro sklizeň píce a zpracování půdy je znám také u nás. Pícninářský program je velmi široký a nachází se v něm mimo jiné řada bubnových žacích strojů. Mezi ně také patří vzadu nesené, čtyřbubnové žací stroje se záběrem 2,75 a 3,05 m. Ty jsou nabízeny pod označením Niemeyer RO 275 – H (2,75 m), RO 275 – HIC (2,75 m) a RO 305 – H (3,05 m). Přepravní šířka menších typů činí cca 2,2 m, u většího typu pak cca 2,4 m. Charakteristické pro tyto stroje jsou 4 bubny, přičemž vnější nesou tři nože, vnitřní pak dva nože. Díky bezstupňového posuvu plazů bubnů lez nastavit výšku sečení v rozmezí 25 – 55 mm.
Zavěšení pracovní sekce je ve středu a odpružení je řešeno dvojicí vinutých pružin. Typ HIC je osazen prstovým lamačem píce, který je doplněn o usměrňovací plechy. Intenzita jeho práce jednoduše nastavitelná pomocí pákového mechanizmu. Skládání žacích strojů do pracovní, nebo transportní polohy se děje za pomoci hydrauliky z místa řidiče. Všechny modely pracují při 1000 min-1 vývodového hřídele traktoru, přičemž typ RO 275 – H požaduje alespoň 60 kW (82 k), další dva pak 66 kW (90 k). Hmotnost žacích strojů se pohybuje v základním provedení od 970 do 1210 kg.

Balička hranatých balíků McHalle
Irský výrobce techniky pro konzervaci píce McHalle má širokou nabídku techniky pro ovíjení balíků píce. Výrobní program zahrnuje typy pro kulaté balíky, ale také pro obří hranaté balíky. V nabídce je také provedení pro malé hranaté balíky, model 995 LM. Samotná balička je řešena jako nesená, nakládání balíků na čtveřici pracovních válců je řešeno jako manuální. Kromě tohoto typu balíků může stroj také ovíjet kulaté balíky malých rozměrů. Konstrukce těchto válců je patentována.
Průběh práce sleduje obsluha na displeji, který ukazuje počet balíků, počet otáček, nebo rychlost otáček pracovních orgánů. Další součástí je držák fólie pro obalování, který pojme role o šíři 250, 360, nebo 500 mm. Pro úsporu materiálu využívá ovíječka zařízení „Auto Stop“, které umožňuje nastavit počet otáček pro jeden balík, přičemž po jejich dosažení se stroj automaticky zastaví. Další součástí je posuvná zarážka mezi pracovními válci, která se posunuje v závislosti na délce ovíjeného balíku. Pro bezpečnost obsluhy je instalován ochranný rám. Ovládání funkcí stroje je řešeno pomocí hydrauliky s průtokem 6 l . min-1. Tento stroj je velmi kompaktní, přepravní délka dosahuje 2,2 m, šířka a výška 1,4 m. Hmotnost prázdného stroje činí 345 kg.

Technika pro přísev Einböck
Údržba luk a pastvin není jen jejich sečení, ale také obnova, která může probíhat formou přísevů nových druhů trav, či pestrých bylin. Jednou z možností je využití síťových bran v kombinaci s pneumatickým, nebo mechanickým secím strojem jako v případě rakouského výrobce Einböck. Jde o modely Mechanicstar (pracovní záběr 1,5 – 6,0 m) a Pneumaticstar s 1, nebo 2 ventilátory (pracovní záběr 2,0 – 12,0 m). Ty jsou osazeny zásobníkem osiva o objemech 107 – 215 l. Stroj se skládá ze čtyř částí, které mají následující funkce. Jde o urovnání pozemku, prokypření svrchní části půdy, samotné zasetí osiva a nakonec o opětovné utužení půdy. Pro urovnání složí pružný, výškově nastavitelný smyk, který také rozhrnuje výkaly na pastvině. O kypření se starají ozubené plechové kypřiče v kombinaci se zavlačovacími prsty, které umožňují také rozrušení pokryvu pozemku stařinou. Setí a zapravení osiva je řešeno rozhazovacími plechy, za nimiž následují prsty pro zapravení osiva. Na těžkých půdách se používá více řad prstů. Opětovné utužení půdy je řešeno plechovými válci (od tří kusů dle záběru), přičemž míra utužení se reguluje jejich naplněním vodou. Ty mohou být nahrazeny gumovými válci. Pro agregaci jsou vhodné traktory s výkonem od 11 kW (15 k).

Vyžínání příkopů Acrobat a Royal
Kromě sečení trav na loukách a pastvinách je také nutné ošetřit břehy vodních toků, či svahy kolem silnic a příkopy. I u těchto strojů je důležité mít možnost je vybavit tak, aby byly využity co nejvíce. Jako příslušenství k technice Acrobat a Royal lze připojit různé typy fréz na čištění příkopů, lištu o záběrech 1,55 – 2,25 m pro ořez dřevin do průměru 10 cm, lištu na živý plot do průměru větví 2 cm, lištu pro kosení trav o záběru 1,2 a 1,7 m, nebo frézy pro ošetřování krajnic a samozřejmě také cepový adaptér. Důležitá u těchto strojů je jejich možnost agregace do tříbodového závěsu traktoru a pohon od vývodového hřídele.
Zajímavostí je systém AHC, který dovoluje udržovat stále stejný úhel náklonu pracovních orgánů, nebo možnost agregace do čelního tříbodového závěsu. Modely řady Acrobat jsou nabízeny s pracovním záběrem základního adaptéru 1,7 – 2,1 m a jsou určeny pro traktory s výkonem 30 – 50 kW (41 – 68 k) a to podle použitého čerpadla (zubové, pístové). Jejich základní hmotnost činí 2300 – 4800 kg. Modely řady Royal jsou osazeny základním adaptérem o pracovním záběru 1,9 – 2,1 m, jejich hmotnost činí 3500 – 4500 kg a jsou určeny pro traktory o výkonu 30 kW (41 k) a pracují se zubovým čerpadlem. Jako u předchozí řady jsou poháněny od vývodového hřídele v režimu 540 min-1.

Připravil Filip Javorek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.