22.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba bioetanolu v USA stoupá

Pozici světové jedničky ve výrobě bioetanolu zaujímá Brazílie následovaná mocně finišujícími Spojenými státy disponujícími koncem roku 2005 kapacitami ve výši 16,23 miliard litrů za rok. Přibližně 75 % objemu výroby připadá na technologii suchého mletí a zbylých 25 % na technologii mokrého mletí.

V průběhu posledních let, ve snaze uspokojit rostoucí poptávku po obnovitelných biopalivech, americký lihovarský průmysl významně expanduje. Rekordní ceny benzínu a motorové nafty, federální a státní programy „čisté palivo“ i zvyšující zájem veřejnosti o omezení národní závislosti na dovážené ropě ve výsledku znamenají prudký nárůst poptávky po bioetanolu, který se v současné době v různých poměrech přimíchává již do více než 30 % benzínu prodávaného na americkém trhu.
Nejenže se výroba a spalování biopaliv může pyšnit příznivými ekologickými charakteristikami, ale zvyšuje i pasivní prvky národní bezpečnosti. Jednak snižuje závislost americké ekonomiky na importované ropě, zároveň decentralizovaná soustava lihovarů znamená menší riziko výpadku produkce v případě poruchy či nepřátelského útoku. S ohledem na globální terorizmus a surovinovou závislost na kartelu zemí vyvážejících ropu (OPEC) představuje zajištění domácích energetických zdrojů výraznou prioritu americké zemědělské a hospodářské politiky.

Rekordní růst pokračuje
Za uplynulé čtvrtstoletí nenajdeme v americkém zpracovatelském průmyslu rychleji rostoucí obor, než výrobu bioetanolu. Zatímco v roce 1980 produkce dosáhla 662 milionů litrů, v prosinci 2005 již osmdesát pět lihovarů disponovalo kapacitou 16,23 miliardy litrů, přičemž zařízení na 6,8 miliardy litrů se nacházejí ve fázi výstavby a konstrukce dalších se plánuje.
Produkční kapacita amerického lihovarského průmyslu neroste samoúčelně, ale následuje rostoucí domácí i světovou poptávku po biopalivech. I když přiznejme zásadní pozitivní vliv legislativních opatření americké administrativy. Zákaz používání tradičního okysličovadla MTBE (metylterciální butyleter) a jeho substituce bioetanolem (nebo ETBE – etylterciální butyleter) tvoří jeden z primárních faktorů rostoucí poptávky. Neekologický MTBE byl již zakázán v sedmnácti státech unie, např. v Kalifornii, Coloradu, New Yorku a Washingtonu, navíc v dalších státech – na Havaji a v Minnesotě je uzákoněno povinné přimíchávání bioetanolu do benzínu.

Kukuřice dominuje
Statistiky Renewable Fuels Association (RFA) uvádějí, že na konci roku 2005 pracovalo ve Spojených státech 85 lihovarů disponující výrobní kapacitou 16,226 miliardy litrů bioetanolu za rok. Dalších 39 výrobních jednotek se nachází ve fázi investiční výstavby, přičemž třicet z nich představují nové provozovny, zbylých devět rozšíření stávajících kapacit. Souhrnný výkon lihovarů ve výstavbě se uvádí ve výši 6,8 miliardy litrů, což se stávajícími provozy znamená potenciální kapacitu 23,026 miliardy litrů za rok.

Naprosto převažujícím surovinovým zdrojem pro výrobu bioetanolu ve Spojených státech je kukuřice, která zaměstnává 95 % zpracovatelských kapacit. Dalších 4,5 % zaujímají kombinace vstupů, kdy technologie výroby umožňuje zpracovat různé suroviny. Ostatní vstupy jako odpady při výrobě piva a jiných nápojů, cukr, škrob a syrovátka představují s 0,5% podílem vyloženě marginálně zpracovávané zdroje.

Významný – 75% podíl si zachovává kukuřice i v případě provozů disponujících technologií zpracování této komodity v kombinaci s jinou surovinou – pšeničným škrobem nebo čirokem. Naopak lihovary s technologií na zpracování kombinace čirok/pšeničný škrob zaujímají pouze zbylých 25 %.

Rozdělení lihovarských zpracovatelských kapacit nacházejících se ve fázi výstavby dle vstupní biomasy umožní sledovat dynamiku vývoje preferencí pro konkrétní surovinové zdroje. I v případě plánovaných provozů k výrobě bioetanolu kukuřice jako biomasa naprosto dominuje a zaujímá 98 % kapacit.

Významným prvkem ovlivňujícím chování producentů biolihu je i struktura vlastnických vztahů. Na konci roku 2005 bylo téměř 37 % výrobních kapacit lihovarů v držení farmářů, což představuje vítanou možnost podílet se na vývoji přidané hodnoty v rámci zpracování zemědělských surovin. V případě plánovaných kapacit ve výstavbě se jedná pouze 22% vlastnický podíl pěstitelů, tedy ze statistik konce roku 2005 můžeme usuzovat klesající investiční aktivitu prvovýrobců v navazujícím lihovarském průmyslu.

Optimistická budoucnost
Jak se bude v budoucnu vyvíjet situace sektoru výroby biolihu ve Spojených státech? Navíc po tak úspěšném roce 2005? Ze tří vybraných novoročních předsevzetí Renewable Fuels Association (RFA) zveřejněných v 235. čísle Ethanol Report můžeme předpovídat mnohé:
• Spojené státy překonají Brazílii a stanou se světovou jedničkou ve výrobě bioetanolu.
• V roce 2006 budou uvedeny do provozu kapacity ve výši 5,7 miliard litrů tohoto biopaliva.
• RFA přesvědčí nejvýznamnějšího amerického pořadatele automobilových závodů NASCAR, aby následoval Indy Racing League (IRL) a od roku 2007 přijal biolíh jako jediné autorizované palivo pro svoje automobilové závody.
Uvidíme, každopádně už za rok si budeme moci říci, která předsevzetí se podařilo úspěšně splnit a která ještě představují výzvu hodnou překonání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down