03.01.2007 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoká kvalita s nízkými náklady

Tradiční dny otevřených dveří, na nichž si mohli zájemci prohlédnout a vyzkoušet postřikovací techniku Hardi, se koncem loňského roku uskutečnily již na pěti místech České republiky. Naše redakce se zajela podívat do Milovic, kde sídlí jedno ze středisek pražské společnosti Pekass, která techniku Hardi prodává již od roku 1993.

Pro zájemce o novou postřikovací techniku zde byly připraveny dva nesené postřikovače, jeden s nádrží o objemu 200 litrů a druhý s nádrží 1000 litrů s řízenou asistencí vzduchu TwinSystem, dále nejnovější tažený postřikovač New Commander s nádrží o objemu 3200 litrů, ale i dva samojízdné stroje Alpha plus.

S Alphou nejen do řepky
Ve středních, severních a částečně i jižních Čechách je o dánské postřikovače velký zájem, od roku 1993 dodala akciová společnost Pekass tamním zemědělcům kolem 500 různých modelů. „V počátcích jsme prodávali velké množství nesených postřikovačů s nádrží o objemu šest set litrů a záběrem ramen dvanáct metrů, později vzrostl zájem o tažené modely, většinou se záběrem ramen osmnáct metrů,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. František Srb, obchodní ředitel akciové společnosti Pekass. „V posledních letech se struktura modelů mění, čím dál větší zájem je o samojízdné stroje, které mají velkou světlou výšku a ve standardním vybavení obě řízené nápravy. Tento systém řízení umožňuje nejen minimální poloměr otáčení, ale tím, že přední i zadní kola jedou v jedné stopě, dochází k minimálnímu poškození porostu. Při objíždění překážek na poli lze také sepnout krabí chod, kdy se obě nápravy vytočí do jednoho směru. Klimatizovaná kabina s uhlíkovými filtry, které zachycují škodliviny, pak přispívá k vysokému komfortu a pohodlí obsluhy. Dnes dodáváme většinou tažené stroje s větším objemem nádrže i záběrem, nebo samojízdné stroje s nádrží o objemu 3500 a 4100 litrů a záběrem až třicet šest metrů. Samojízdných postřikovačů prodáváme okolo deseti ročně, zejména pokud mohou zemědělci čerpat dotace z operačních programů.“
„K většímu zájmu o samojízdné stroje přispívají nejen operační programy, ale také změny technologie výroby v zemědělské prvovýrobě,“ doplňuje obchodního ředitele vedoucí milovické pobočky Patrik Čapek. „Dříve se samojízdné postřikovače využívaly výhradně k ošetření a desikaci řepky, dnes se již používají k ošetření dalších plodin, ať již obilnin, cukrovky či kukuřice, jejíž plocha neustále roste. Pesticidy se v zemědělském provozu aplikují stále častěji a zemědělci hledají řešení, jak u chemické ochrany minimalizovat náklady. Samojízdné postřikovače Alpha s řízenou podporou vzduchu TwinSystem takovým řešením určitě jsou.“

Úsporný systém Twin
Oproti konkurenčním strojům může Hardi nabídnout postřikovače s řízenou asistencí vzduchu Twin. Z deseti samojízdných strojů, které v minulém roce společnost Pekass prodala, bylo osm s podporou vzduchu, jsou roky, kdy je tímto patentovaným systémem vybavena i polovina prodaných tažených postřikovačů. „Stroje s řízenou podporou vzduchu jsou sice nepatrně dražší, ale zemědělcům přinášejí velké úspory, zejména v nákladech na pesticidy,“ tvrdí Ing. Srb. „S minimální dávkou lze zajistit maximální účinnost při výrazné úspoře chemických prostředků a vody, a to i za větrného počasí, kdy nelze použít konveční postřikovač.“
„Stále více zemědělských podniků klade důraz na kvalitu ošetření rostlin, a proto volí technologii Hardi Twin,“ dodává Patrik Čapek „Funkční usměrnění postřiku přispívá k tomu, že se chemický přípravek může aplikovat i při větší pojezdové rychlosti. Dosavadní uživatelé oceňují optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výrazně lepším pokrytím i spodních partií rostlin a listů. Další výhodou je správně načasovaná aplikace, kdy škůdci, choroby a plevele jsou nejzranitelnější a nejcitlivější. Během sezóny tak lze k aplikaci využít více hodin a dnů vhodných k postřiku.“

Vzdálená budoucnost je tady
Podle obchodního ředitele jsou v samojízdných postřikovačích Alpha plus zúročeny zkušenosti z vývoje, výroby a nasazení postřikovačů Hardi v celém světě. Hardi vyrábí každý rok stovky těchto strojů, jejichž technická úroveň je oproti konkurenčním modelům, kterých se za rok vyrobí pouze několik, diametrálně odlišná.
„Postřikovače Hardi nejsou náročné na obsluhu,“ vysvětluje František Srb. „Většina námi dodávaných strojů je vybavena počítačem, který reguluje dávku podle pojezdové rychlosti, bez ohledu na to, co v daný okamžik řidič udělá. Vývoj techniky jde i v ochraně rostlin velice rychle kupředu. Před několika lety jsme slyšeli o tom, že nás v budoucnosti čeká satelitním navádění a najednou je budoucnost tady. V současné době prakticky nedodáváme samojízdný postřikovač bez satelitního navádění Trimble. Při velké pojezdové rychlostí a záběru ramen až 36 metrů by byla práce v členitém terénu bez tohoto systému velice obtížná, nehledě na to, že s takto vybaveným postřikovačem lze pracovat i v noci. Na přání zákazníka můžeme postřikovač vybavit i přimíchávacím zařízením pro tzv. injektáž. Toto zařízení německé firmy MSR Dosiertechnik umožňuje přimíchávat chemický přípravek v nastavené koncentraci přímo do postřiku a aplikovat účinnou látku jen na určitých částech pozemku s ohnisky různých plevelů. Vývoj jde stále dál, již se objevují systémy automatického řízení stroje včetně dalších doplňků, jako je automatické vypínání postřiků při vybočení, které zabraňuje dvojnásobnému překrytí.“

Postřikovač jako mlátička
Přestože řada zemědělských podniků vybírá techniku stále ještě podle jednoho jediného kritéria, kterým je cena, většina českých zemědělců již raději zvolí kvalitní a osvědčený postřikovač s dobrým servisním zázemím. „Naším cílem je to, abychom v rámci komplexní péče o postřikovače přešli do stejného režimu, jaký nám běží u sklízecích mlátiček John Deere“ vysvětluje Patrik Čapek. „Tedy abychom po sezóně provedli u každého postřikovače prohlídku, vytipovali potřebu náhradních dílů a v nevýhodnější době, kdy naši dodavatelé poskytují předsezónní zvýhodnění, objednali a dodali potřebné náhradní díly. K této kategorii strojů zatím mnozí zemědělci přistupují macešsky a problémy s postřikovači často řeší až na poslední chvíli.“
„K zavedení tohoto systému by mohly napomoci povinné atesty postřikovačů, neboť patřičné normy jsou s ohledem na ochranu životního prostředí čím dál tím tvrdší,“ dodává závěrem Ing. František Srb. „Někteří zemědělci však berou testování postřikovačů jako nutné zlo. Měli by si ale uvědomit a někteří si to již uvědomují, že oni sami by měli dbát na to, aby jejich postřikovače aplikovaly pesticidy kvalitně, neboť za ně vynakládají milionové částky. Jenom správně seřízeným postřikovačem lze uspořit značnou část nákladů a dosáhnou i vysokého výnosu a lepší kvality produkce.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down