Pro vyspělou techniku Kuhn, kterou českým zemědělcům dodává společnost KUHN CENTER CZ, jsou příznačné vysoká technická vyspělost, spolehlivost, robustnost a dlouhá životnost. Těmito vlastnostmi se pyšní nejen stroje na sklizeň pícnin, zpracování půdy a setí, či výživu a ochranu rostlin, ale i rozdružovače balíků a krmné vozy. A také pro ně platí další známá charakteristika, a to velký výběr modelů, které uspokojí všechny chovatele skotu.
Zářným příkladem jsou rozdružovače Kuhn Primor, u nichž zemědělci oceňují bezproblémové rozdružování balíků slámy a zastýlání, nebo rozdružování balíků sena či senáže a zakládání do žlabu či na krmný stůl.
Společnost KUHN CENTER CZ má v nabídce nesené nebo tažené rozdružovače balíků o objemu 2 až 15 m3, většinou ve třech provedeních podle pohonu frézovacího válce a metací turbiny. Modely označený písmenem H využívají hydraulický pohon, jde o nejjednodušší verze malých rozdružovačů vhodných k zastýlání suchých materiálů, tedy sena a slámy. Další dva typy – S a M – jsou poháněné mechanicky, přičemž rozdružovače označené písmenem M využívají hnací systém Polydrive.
„Po zapnutí kardanového hřídele se u většiny konkurenčních rozdružovačů roztáčí najednou frézovací válec i turbina metače, což je jednak energeticky velice náročné na příkon traktoru a jednak hrozí nebezpečí, že se zařízení vzápětí ucpe,“ vysvětluje Tomáš Vomela, produktový manažer společnosti KUHN CENTER CZ. „Proto řada výrobců doporučuje na začátku rozdružování zapnout zpětný chod dopravníku. S naším systémem Polydrive je toto nebezpečí zcela vyloučeno. Po zapnutí kardanového hřídele se nejdříve roztočí turbina metače až na 270 či 540 otáček za minutu a teprve potom zapne obsluha traktoru prostřednictvím elektrického ovládání pohon rozdružovacího válce. Velkou výhodou modelů M je také to, že se frézovací válec nechá vypnout, pokud je v zorném úhlu metače například sloup, napáječka či jiný stavební prvek.“
*
Více naleznete v Zemědělci č. 4.