23.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vystačí si s jednou tryskou

Současná aplikační technika směřuje ke stále vyšší preciznosti práce. Tu je možné zajistit různými způsoby, má to však jeden háček. Pro zachování velikosti kapkového spektra není možné měnit dávku postřiku v širokém rozsahu. Proto se používá manuální přepínání trysek před zahájením práce a pak je nutné dodržovat relativně stabilní pojezdovou rychlost, nebo jsou v nabídce systémy, které umí automatické přepínání trysek.

Automatické přepínání trysek však není jednoduché, vyžaduje velké množství ventilů a složitější systém rozvodu, pomocí něhož se trysky ovládají. Při přepínání trysek je také nutné vždy rychle upravit dávku regulačním ventilem a než se tlaky dorovnají znamená to vždy určitou fázi, kdy postřik není prováděn požadovanou dávkou. Velikost kapkového spektra se rovněž mění.

Je zajímavé, že tak dlouho nikdo nepřišel s řešením, které nabízí firma TeeJet pod názvem DynaJet Flex 7140 a umožňuje individuální řízení průtoku v každé z trysek. Přitom obdobně řešené proporcionální řízení průtoku hydraulických systémů pomocí regulačních elektromagnetických ventilů se používá již několik desetiletí. A má řadu výhod. Tou hlavní je okamžitá změna v aplikované dávce na každé z trysek a možnost řízení průtoku ve velkém rozsahu.

 Principem systému DynaJet Flex je použití trysek s průtokem, který odpovídá nejvyšší aplikované dávce. Před každou tryskou je do držáku vsazen elektromagnetický ventil, řízený pulzně-šířkovu modulací a to ve frekvenci 20 Hz. Podle signálu z řídicí jednotky se ventil otevírá a zavírá, a tím udržuje nastavenou dávku postřiku. Rozsah regulace je od 20 do 100 % a tlak může být v rozmezí od 100 do 600 kPa.

Díky tomu, že každá tryska je řízena samostatně, lze velmi precizně reagovat jejich vypínáním při dojíždění do klínů a stejně precizní je automatické zapínání a vypínání při otáčení na souvrati. Variabilně regulovat dávku v jednotlivých tryskách je možné též při zatáčení postřikovače, kdy mají ramena velmi rozdílné obvodové rychlosti pohybu. Systém je navíc velice jednoduchý a elektromagnetické ventily spolu s řídicí jednotkou lze namontovat na postřikovače většiny značek. Nejjednodušší je montáž na držáky trysek TeeJet, kam se elektroventily namontují místo membránových uzávěrů. To vše samozřejmě s tím, že klasický regulátor tlaku se nemusí nijak upravovat a přenastavovat.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 5/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down