15.05.2009 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstavní dny nejen pro zemědělce

V průběhu jedenáctého ročníku čtyřdenních výstavních a prodejních dnů Some v Jindřichově Hradci si rozhodně nemohli pořadatelé stěžovat na nedostatek zájmu návštěvníků, ať již pocházeli z řad zemědělců, komunální sféry, nebo měli zájem o lesní či stavební techniku. Mezi desítkami vystavených strojů si každý našel to své a pravidelní návštěvníci objevili i letos mezi exponáty ještě vloni zcela neznámé produkty.

„Velice nás těší, že si k nám naši stávající zákazníci i potencionální uživatelé našli cestu v tak hojném počtu, i když fenoménem dnešní doby je hospodářská krize a s ní ruku v ruce jdoucí omezování nákupu nové techniky. Přesto si na výsledky prodeje v prvním čtvrtletí nemůžeme stěžovat.
V zemědělské divizi jsme v loňském roce úspěšně odstartovali program dopravní techniky, letos jsme získali obchodní zastoupení francouzské značky Pellenc vyrábějící mechanizaci vhodnou pro práci ve vinohradech, rozšířit chceme i nabídku nakladačů a manipulátorů. Tradičně nadstandardní je spolupráce se značkou Pöttinger a koncernem Same Deutz-Fahr Group, kde jsme v prodeji traktorů dosáhli velice solidních výsledků a zájemci o ně se mohou i letos těšit na akční modely.
Aby byly výsledky uspokojivé i nadále, je ovšem třeba kvalitní spolupráce s našimi prodejními a servisními středisky a stálé zvyšování kvalifikace našich pracovníků. Proto jsme přistoupili v rámci vybudování nového autosalónu Mazda v jindřichohradeckém areálu k realizaci projektu nového školicího střediska, které nebude k dispozici pouze zaměstnancům, ale i zákazníkům. Ostatně využít ho mohou již nyní při výstavních dnech,“ uvedl ředitel zemědělské divize společnosti Some Ing. Oldřich Šuhájek.
Kompletní servis včetně financování
Nejen bohatá nabídka strojů a zajištění poprodejních služeb s bezproblémovým flexibilním servisem a včasnými dodávkami náhradních dílů, ale i zprostředkování finanční pomoci patří ke službám, které společnost Some poskytuje svým zákazníkům.
Společnost nabízí dva typy financování, úvěrové a leasingové. Z toho důvodu má podepsány rámcové smlouvy prakticky se všemi významnými finančními společnostmi operujícími na území České republiky. Zákazník si finanční společnost buď vybere sám, nebo mu pracovníci Some doporučí tu podle jejich názoru nejvhodnější.
V zemědělském sektoru zajímá uživatele nejvíce úvěrové financování s možností využití dotací s podporou Garančního fondu, k nákupu menší mechanizace lze zvolit možnost leasingu, ať již s akontací, nebo bez ní.
Úvěru i leasingu je možné samozřejmě využít i k nákupu strojů pro komunální sféru. A řada měst a obcí na tyto poskytované služby začíná slyšet a jejich procento se zvyšuje. Je to určitě velký posun, neboť v minulosti města a obce nakupovaly převážně za hotové.
Komunální sféra má z čeho vybírat
Těžko lze v jednom příspěvku jen vyjmenovat celou nabídku techniky vhodné pro komunální využití, která se v Jindřichově Hradci prezentovala. Nechyběly v ní výkonnější traktory Same a Lamborghini agregované například s produkty značek AB Bohemia, Agrometall nebo Orsi, zametací stroje zastupovaly modely Ravo a Mathieu. Pro obce a města obhospodařující obecní lesy byla určena nabídka lesních fréz Fae vhodných k likvidaci klestu, pařezů i pro pruhovou přípravu půdy nebo úpravu lesních cest. Uplatnění najdou i jednodušší modely vyvážeček, z nichž například značka Kranman nabízí typy agregovatelné i s malotraktory, případně čtyřkolkami. Velký zájem vzbuzovala též technologická linka na zpracování bioodpadu italské značky Pezzolato.
Lídrem ovšem zůstávají mezi nabízenou komunální technikou bezesporu malotraktory BCS. Ty se představily s řadou známých modelů, která, jak nám sdělil produkt manažer Jan Matoušek, bude pro letošní rok ještě rozšířena. „Půjde o novou řadu malotraktorů BCS Valiant, kterou mohli vidět poprvé návštěvníci veletrhu v italské Bologni.
Dosud se traktory Valiant vyráběly s maximálním výkonem motoru 47 koní a hmotností 1200 kg, nové modely budou mít hmotnost 1500 kg a budou osazeny tříválcovými motory VM o výkonu 49 a 56 koní. Budou vyráběny v klasické i kloubové verzi s novým designem. Nebude u nich chybět otočné řízení a výkonnější hydraulický systém umožňující větší zdvih. Dá se říci, že vhodně doplní mezeru mezi dosud vyráběnými řadami malotraktorů Valiant a Volcan.“
Novinkou bylo mezi vystavenými stroji speciální rameno Bomford Microklippa určené na zastřihávání živých plotů a dřevin s možností agregace na zadní nebo přední tříbodový závěs. Vhodným nosičem jsou traktory s minimálním výkonem 25 koní. Pohon ramene je řešen od hydrauliky traktoru, přičemž hydraulické čerpadlo by mělo mít průtok 16 až 22 l/min. Lišta plotostřihu pracuje se záběrem 1,2 nebo 1,5 metru a lze s ní udržovat dřeviny do průměru 25 mm s plně automatickým nastavením střihu.
Bioodpad bude třeba zpracovat
„Vystavené stroje prakticky korespondují s trendy a povinnostmi měst a obcí, které jsou v dnešní době velice aktuální a souvisejí se zpracováním bioodpadu a jeho kompostováním, či jiným využitím.
Jako stroje prvního stupně vhodné ke zpracování materiálu dodáváme štěpkovače a drtiče. Po srovnání připravené hmoty do zakládek nastupují překopávače. Ať již s vlastním pohonem, které jsou vhodné pro nasazení v kompostárnách, kde není dostatek prostoru pro otáčení traktoru, nebo modely pracující v agregaci s traktory. Rozhodně jde o stroje velice důležité pro kompostovací proces, jednak překopávače celý proces urychlují a především přispívají k jeho rovnoměrnosti a zvyšují tak kvalitu získávaného substrátu. Pokud je substrát hotov, následuje práce rotačních třídičů. S jejich pomocí je materiál rozdělen na již využitelnou frakci a zbytek, který se vrací jako hrubá frakce zpět do zakládky.
Právě mezi rotačními sítovými třídiči najdeme u značky Pezzolato novinku pro letošní rok. Jde o menší model třídiče, který bude svoji kapacitou a výkonem vyhovovat menším obecním kompostárnám. Při jeho konstrukci a nastavení technických parametrů jsme s výrobcem úzce spolupracovali a byl brán zřetel na naše připomínky a požadavky našich zákazníků. Dosud totiž bývaly třídiče hodně výkonnostně naddimenzované a nevyhovovaly tak úplně nasazení v kompostárnách zpracovávajících pouze několik set tun bioodpadu ročně. Musím ovšem připomenout, že kromě velikosti síta a svých celkových rozměrů se tento třídič nebude v ničem lišit od svých výkonnějších sourozenců. I systém nakládání bude plně v souladu s velikostí lžic čelních nakladačů nebo manipulátorů, takže ruční práce s lopatou se jeho potencionální uživatelé obávat nemusejí. Jsme tak schopni dodat kompletní zařízení kompostárny technologicky vyřešené přesně podle potřebné kapacity,“ představuje vystavené stroje a letošní novinku produkt manažer společnosti Some Jindřichův Hradec Ing. Kamil Koranda.
Zájem se prokazatelně zvyšuje
„V poslední době zaznamenáváme zvýšený zájem o námi dodávané technologie. Města a obce musejí bioodpad zpracovávat a jeho využití jako kompostu je jednou z možných variant. Získaný substrát mohou dále použít při údržbě městské zeleně, ti co provozují skládky komunálního odpadu využijí kompost při jejich rekultivaci, případně jej mohou nabídnout občanům. Pokud obec nechce kompostovat, je další variantou ekologické vytápění a ceny energií hrají tomuto trendu do ruky, ať již jde o dodávky hmoty do tepláren či elektráren nebo zdroj tepla pro malé odběratele.
Pro ty, kteří se rozhodnou dodávat hmotu ve velkém do tepláren, můžeme nabídnout rychloběžné drtiče Doppstadt, ale technika této značky se hodí i pro kompostárny s vysokou roční produkcí,“ poznamenává Kamil Koranda.
Představila se kompletní technologie
Představená kompostovací linka byla složena ze strojů italské značky Pezzolato.
Zpracování dřevních zbytků pocházejících ze sezónní údržby stromů nebo keřů zabezpečí diskové štěpkovače. Vystavený model PZ 140 g je poháněn vývodovým hřídelem traktoru a zpracovává materiál do průměru 140 mm při velikosti získané štěpky 6 až 12 mm. Vstupní otvor pro vkládání hmoty má rozměry 140 x 180 mm, průměr rotoru je 655 mm. Štěpkovač pracuje s vlastním hydraulickým okruhem. Oba horizontální podávací válce jsou hydraulicky poháněné. Výfukový komín je otočný o 270 stupňů. Stroj je jištěn elektronickou pojistkou proti přetížení No Stress. Štěpkovač, jehož pracovní ústrojí je tvořeno třemi noži, zvládne zpracování 6 až 8 m³ materiálu za hodinu. Obdobné technické parametry vykazuje i druhý z vystavených strojů, model PZ 140 M-b s vlastním dvouválcovým benzínovým motorem Honda o výkonu 20 koní. Pouze pracuje se dvěma noži a jeho podvozek umožňuje při přejezdech rychlost až 80 km/h, zatímco u prvního typu lze využít přejezdové rychlosti do 25 km/h.
Prezentovaný samojízdný překopávač kompostu Pezzolato PRS 2500 M je poháněn tříválcovým vzduchem chlazeným dieselovým motorem o výkonu 52 koní. Stroj se pohybuje na pásovém podvozku. Pracuje se záběrem 2500 mm při výšce kompostu 1400 mm. Rychlost otáčení rotoru je plynule regulovatelná. Překopávač má hmotnost asi 2000 kg při rozměrech 3600 x 2240 x 2400 mm.
Širokou škálu sypkých materiálů od kompostů po zeminu, písek, drť nebo štěrk dokáže zpracovat rotační třídič Pezzolato L 3000 M. Pracovní délka hydraulicky poháněného bubnu s plynulou regulací otáček je u tohoto modelu 3000 mm a buben má průměr 1800 mm. Materiál je do třídiče vkládán pomocí násypky s maximální výškou 2200 mm. Taktéž hydraulicky poháněné vynášecí dopravníky pracují s maximální vyhazovací výškou 2600 mm. Třídící síto je vyměnitelné. Třídič zvládne zpracovat 20 až 40 m³ materiálu za hodinu.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down