04.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití NIR senzoru při hnojení kejdou

Další oblastí, v níž John Deere nabízí své moderní technologie pro zajištění udržitelnosti hospodaření, je aplikace hnojiv. A to konkrétně u kejdy, což je hnojivo na živiny dosti bohaté. Systém John Deere Manure Sensing umožňuje využívat kejdu podobně, jako minerální hnojiva. Přitom nehraje roli značně nehomogenní složení kejdy ve velkých skladovacích jímkách.

A to proto, že uvedený systém umí analyzovat obsah významných živin v kejdě v průběhu její aplikace. Využívá k tomu NIR senzor HarvestLab 3000, tedy blízce infračervené spektroskopie, v rámci které se detekuje odlišná odrazivost vyslaných paprsků podle obsahu živin v kejdě. Systém dovoluje farmářům aplikovat zvolené dávky hlavních živin (dusíku, fosforu a draslíku) na půdu velmi precizně tak, jak to vyžadují rostliny v konkrétním místě pole.

Obsluha si může stanovit požadované množství živin a zároveň limitní dávky v kg/ha, což je rozdíl oproti běžné praxi, kdy se stanovuje dávka v metrech krychlových kejdy na hektar. Anebo může vstupní informace o požadované dávce poskytovat předpisová mapa, nahraná v ovládacím terminálu. Výhodou systému Manure Sensing je to, že měření probíhá online za jízdy aplikátoru, nejsou tedy zapotřebí laboratorní analýzy s časovou prodlevou.

Senzor NIR zvládne provést čtyři tisíce měření každou sekundu. Takto se také eliminuje zdroj chyb v podobě chybného vzorkování, nevhodné teploty při skladování a časově náročné přepravy vzorků. A kromě toho, laboratorní analýzy jsou k dispozici pouze v pracovních dnech a v pracovní době, nikoli po jejím skončení či o víkendech. V kontrastu k tomu může být analýza kejdy v reálném čase využívána kdykoli je zapotřebí a nabízí i možnost změn nastavení v průběhu práce přímo na poli.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down