08.08.2024 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkum pomáhá zemědělské praxi

Na výstavě Naše pole nechyběl ani letos Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. Stejně jako v předešlých letech představil na svém stánku nejen projekty, kterými se v současnosti zabývá, ale i výsledky aplikovaného výzkumu, jež mohou pomoci nejen českým zemědělcům, ale také přírodě.

Ve stánku výzkumného ústavu si návštěvníci mohli prohlédnout řadu bannerů, které se týkaly kompostu na míru a jeho aplikace nebo kompostérů JERY pro kvalitní kompost a úrodnou půdu. Na stolku byly představeny pelety směsného granulovaného hnojiva pro zadržení vody v půdě s podrobnými informacemi o reverzibilních hydrosorbentech vyrobených z rostlinné biomasy.

Na stopě uhlíkové stopě

Naši redakci zaujal především výzkumný projekt zaměřený na stanovení a bilance měrných emisí skleníkových plynů z pěstování a posklizňové úpravy zemědělských plodin. Cílem projektu je stanovit transparentním způsobem pro hlavní zemědělské plodiny typickou uhlíkovou stopu - typický emisní faktor skleníkových plynů vyjádřený v CO2eq na jednotku hmotnosti produktu. Emisní faktor zahrnuje pro danou plodinu celou agrotechniku a následné operace, od přípravy půdy a založení porostu přes péči o porost až po sklizeň, odvoz, posklizňové zpracování a úpravy, manipulaci a skladování. Ve VÚZT stanovili a ověřili metodiky výpočtu uhlíkové stopy v souladu se směrnicemi EU a na jejich základě stanovili typickou uhlíkovou stopu pro hlavní plodiny. Výsledkem je mimo jiné praktická uhlíková kalkulačka pro výpočet uhlíkové stopy podle lokálních podmínek zemědělského podniku.

Uhlíková kalkulačka

„Uhlíková kalkulačka je nástroj, jehož prostřednictvím si mohou zemědělci poměrně jednoduchým způsobem vypočítat měrné emise vztažené na svou produkci,“ vysvětluje Ing. Jiří Souček, Ph.D., z Výzkumného ústavu zemědělské techniky. „K jednotlivým pracovním operacím jsou přiřazené ekvivalenty emisí CO2 a podle naší kalkulačky si zemědělec může navolit odlišné typy pracovních operací a technologických postupů včetně různých hnojiv, aby měl uhlíkovou stopu produkce co nejnižší. Třeba při posklizňových úpravách produkce je uhlíková stopa jiná, pokud se částečně využívají obnovitelné zdroje energie, například z bioplynové stanice. Stejně tak na poli mají jednotlivé pracovní operace určitý ekvivalent emisí, který se nasčítá, a zjistí se emisní zátěž, chcete-li uhlíková stopa produktu. Projekt uhlíkové kalkulačky je zatím v pilotní verzi, funguje pro několik plodin, a nechá se najít na našich webových stránkách.“

Více se dočtete v Zemědělci č. 32.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down