01.08.2019 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkumníci pomáhají i přírodě

Ve stánku Výzkumného ústavu zemědělské techniky, v. v. i., se mohli návštěvníci Našeho pole seznámit s řadou výsledků aplikovaného výzkumu, které mohou výrazně pomoci českým zemědělcům a přírodnímu prostředí. Redakci týdeníku Zemědělec zaujaly především dva exponáty.

Výzkumný ústav zemědělské techniky přivezl do Nabočan zcela nové zařízení na vytahování závlahových hadic pro kapkovou závlahu. „Jde o funkční prototyp, který letos zkoušíme u raných brambor,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Jiří Souček, Ph.D., náměstek pro vědu a výzkum. „Zařízení je určeno k vytahování jednoúčelových hadic, již dnes ale máme konstrukční záměr pro vytahování víceúčelových hadic. V současnosti už dokážeme zemědělské praxi nabídnout zařízení k položení hadice pro kapkovou závlahu a také zařízení, které je poté vytáhne. Myšlenka je založena na principu stavebnice s pevným nebo posuvným rámem využitelným pro pokládku hadic i jejich vytažení. Navíc by se rám nechal osadit dlátovými koly pro tvorbu hrázek a důlku, které by zamezovaly odplavení vody z brázd a erozi. Je prokázáno, že pokud je v brázdách určitý vodní režim a půda si stále udržuje retenční kapacitu, je odolnější proti erozi i při silnějších deštích.“

Do stánku výzkumného ústavu přilákalo mnoho zemědělců i lehké zařízení pro vyhledávání srnčat a jiné drobné zvěře v trvalých travních porostech před senosečí. Navíc se nechá využít i při vyhledávání kadáverů uhynulých divokých prasat v rámci prevence proti prasečímu moru. Cílovým parametrem při vývoji bylo omezení úhynu či zabití až 50 tisíc srnčat ročně v České republice při senosečích.*

Celý článek si můžete přečíst v Zemědělci č. 32.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down