Proto před vlastním promísením půdy se slámou je vhodné shluky slámy zachytit a umožnit slámě postupně přecházet do oblasti pracovních orgánů podmítače. Přesně to má za úkol nová volitelná výbava pro podmítače Rubin 10 – předřazená sekce v podobě prutové slámové brány.
Pro to, aby brána mohla plnohodnotně fungovat tak, jak má, je její ovládání integrováno do hydraulického systému Rubinu 10. Z toho důvodu není možné toto zařízení dodatečně namontovat k podmítačům Rubin 9, které jsou v provozu. Například postupné otevírání této brány je jedním z originálních prvků, jimiž se toto zařízení pyšní.
Jakmile je podmítač spuštěn do pracovní polohy, brána se automaticky vychýlí co možná nejvíce vpřed. Za jízdy po strništi se shluky slámy, které mezi prsty brány neprojdou, hromadí před touto sekcí. Přitom dochází i k tomu, že brána slámu podélně rozptyluje.
S tím, jak musí brána tlačit před sebou stále větší množství hmoty, stoupá i zpětný tlak na ni a tím i tlak v hydraulickém okruhu. Jakmile je dosaženo předem nastavené hodnoty tlaku, brána se samočinně pomalu otevře dozadu a sláma je kontrolovaně rozprostřena před talíře podmítače. Ty ji pak mohou homogenně zpracovat. Tímtéž postupem je sláma z nové sekce uvolněna pod talíře i před dosažením souvratí, jen s tím rozdílem, že povel vydá řidič traktoru. Výsledkem je podmítnuté strniště s rovnoměrně zapravenou slámou na celém pozemku.*