28.05.2004 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z výstavy rovnou na pole

Nejen exponáty vystavené na veletrhu Techagro mohli při práci shlédnout návštěvníci předváděcích dnů Farmet. Mimo nového secího stroje Excelent zde měl svou premiéru také talířový podmítač Disker. Doslova velkolepou podívanou byla agregace radličkového kypřiče Hurikán s pásovým traktorem Challenger.

Jaké novinky Farmet, a. s., přichystal, to nám na výstavě v Brně prozradil zástupce společnosti Ing. Michal Nýč. Hned na úvod zdůraznil, že stroje hned po výstavě čeká praktické předvádění.
Expozici jasně dominovali secí stroje Excelent. Ty byly představeny ve dvou velikostech, avšak zákazník si může vybrat hned ze šesti záběrů, konkrétně tedy 3; 4; 4,5; 6; 8 a 9 metrů. Základem stroje je vždy třímetrová středová část se zásobníkem osiva, případně zásobníkem hnojiva, neboť všechny varianty je možné osadit přihnojováním pod patu. K nárůstu záběru pak dochází díky bočním sklopným sekcím. Se zvyšujícím se záběrem dodává výrobce také poměrně větší zásobníky osiva, případně také hnojiva. Secí stroj Excelent 6 obdržel ocenění Grand Prix. Podrobné informace o secím stroji Excelent jsme přinesli již na přelomu roku.
Samostatně uložené talíře
Naprostou novinkou představenou prvně přímo na Techagru byl stroj s názvem Disker. Jedná se o nesený talířový podmítač o záběru tři metry. Pro letní sezónu připravuje výrobce modely 4,5 a 6 metrů v návěsném provedení. Stroj je osazen dvěma řadami samostatně uložených talířů s odpružením pomocí pryžových elementů. První řada talířů je bočně posuvná o 10 cm a nastavuje se podle aktuálních podmínek. Stroj je doplněn gumovým pěchem. Pro nepříznivé půdní podmínky je Disker možné dotížit přídavným závažím, čímž získáme přítlak na jeden talíř více než 100 kg. Uplatnění nalezne při podmítce i při přípravě půdy.
Opomenout nelze ani novinku z oddělení technologických zařízení na zpracování olejnin firmy Farmet. Tou byl extrudér pro tepelnou a tlakovou úpravu především sóji, ale i dalších olejnin.
Předvádění v tandemu
Ne náhodou jsme na výstavě Techagro v Brně mohli proti sobě vidět expozice společností Farmet a Phoenix Zeppelin. To byla předzvěst následné spolupráce při praktickém předvádění strojů. V průběhu března uspořádala společnost Farmet hned dva předváděcí dny. První se konal na pozemcích ZD Březina nad Jizerou, druhý na pozemcích Agro – Brno Tuřany. My jsme navštívili hned ten první. Zde se po úvodním představení strojů Farmet a pásového traktoru Challenger na pozemku postupně předvedly: radličkový kypřič Hurikán o záběru devět metrů, hloubkový kypřič Krtek s pracovní hloubkou 50 – 60 cm, opět radličkový kypřič Hurikán tentokrát o záběru šest metrů, secí stroj Excelent 6, Kompaktomat o šesti metrech záběru, zmiňovaný Disker a nakonec Cambridge válce.
Nejen velkolepá podívaná
Ačkoli je jen samotný pohled na stojící natož pak jedoucí pásový traktor Challenger přímo úchvatný, nabízí mimoto uživateli vše, co si jen od moderního traktoru může přát. Na pozemcích ZD Březina nad Jizerou se představil konkrétně MT 765. Jedná se o nejsilnější stroj řady 700. Jmenovitý výkon motoru Caterpillar C9 činí 306, maximální pak 336 koní. Převodovka disponuje 16 rychlostmi vpřed, čtyřmi vzad, plně řazenými pod zatížením. Na přání lze řadu 700 osadit ještě plazivými rychlostmi od 0,6 km/h.
Maximální rychlost traktoru je rovna 40 km/h. Vývodový hřídel se otáčí pouze rychlostí 1000 za minutu a je spínán elektromagneticky. Traktor je osazen horním etážovým i spodním tažným závěsem.
Hydraulika traktoru je vybavena axiálním pístovým čerpadlem s maximálním tlakem 200 bar a dodávkou až 166 litrů oleje s nezávislým rozdělováním průtoku. Standardem jsou čtyři plus zpátečka, na přání až pět vnějších okruhů. Tříbodový závěs unese 11,7 tun. Nastavování a programování hydrauliky probíhá pomocí TMC (Tractor Management Center). Zde lze nastavit všechny potřebné parametry včetně průtoku od 3,8 do 114 litrů za minutu.
Traktor je vybaven vzduchovými brzdami. Palivová nádrž pojme u řady 700 526 litrů paliva. Hmotnost traktorů činí přibližně 14 tun, avšak kontaktní tlak vyvíjený na půdu je díky pásům nesrovnatelně nižší než u kolových traktorů obdobných výkonů.
Traktor byl od prvopočátku vyvíjen jako pásový, což skýtá záruku dobrého propojení pásových podvozků a zbytku stroje. Pásová jednotka je k robusnímu rámu traktoru zavěšena systémem zvaným Opti Ride na dvou místech. Jedno z nich tvoří osa zadní nápravy, ta je pevná. Druhé místo je na silentblocích uložená kyvná náprava, která ústí v přední části podvozku a umožňuje nezávislý výkyv až o 8 stupňů. Pro optimální využití je možné traktor vybavit několika šířkami pryžových pásů a s tím souvisejících kol. Zajímavostí jsou předpřipravené montážní prvky, kam lze instalovat součásti některých strojů, např. postřikovače.
Čtyrsloupková kabina traktoru je samostatnou kapitolou. Jak lze předpokládat, obsahuje veškeré vybavení, které si lze jen představit. Zmínit můžeme komfortní odpružené otočné sedadlo, sedadlo spolujezdce, klimatizaci, autorádio, chladící box a speciální lištu pro instalaci přídavných zařízení, takže není nutné dodělávat držáky.
Pod stavitelným volantem najdeme palubní desku s kontrolními ručkovými a světelnými ukazately. Vlastní ovládání obsluha provádí díky prvkům na vpravo umístěné integrované loketní opěrce, některé doplňkové funkce se ovládají na pravém sloupku. Veškeré funkce lze před začátkem prací i v jejich průběhu nastavovat a kontrolovat na multifunkčním dispeji systému TMC.
Po nastavení potřebných funkcí se jednotlivá zařízení ovládají obdobně, jako u moderních kolových traktorů. Jízdu vpřed nebo vzad se intuitivě ovládá přesunem řadící páky vpřed či vzad, rychlostní stupně se řadí na její hlavici stejně jako aktivace řízení výkonu stroje. Tu lze nastavit na maximální výkon, konstantní otáčky pro práci s vývodovým hřídelem nebo konstantní pojezdovou rychlost. Řazení rychlostních stupňů a otáčky motoru pak přebírá automatika.
One-Touch systém (jednodotykový) je souvraťový systém, který si zapamatuje sekvenci prováděných operací na souvrati, které lze následně vždy vyvolat stiskem právě jednoho tlačítka. Funkce se provádějí přesně v pořadí a časových intervalech jako při nastavování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down