Když v roce 2002 získala společnost Agri CS výhradní zastoupení značek Case IH a Steyr, zaujímaly traktory těchto značek pětiprocentní podíl na českém trhu. Během šestiletého vývoje se jejich podíl téměř ztrojnásobil a nyní dosahuje 13,5 %. Do konce září bylo letos na český trh dodáno více než 300 traktorů Case IH a Steyr, přičemž nejprodávanějšími jsou modely Maxxum a JXU. Agri CS se však zaměřuje především na segment traktorů o výkonu 200 koní a více, neboť v této kategorii má Case IH dlouhou historii. Před lety dodávala na český trh přibližně třicet traktorů Magnum za rok, letos bychom jich měla prodat šedesát.
Proč je o tyto traktory tak velký zájem? K jejich základním charakteristikám patří konstrukční vyspělost, spolehlivost, dlouhá životnost, snadná obsluha, nízké provozní náklady, vysoká výkonnost, kvalitní a spolehlivý servis a v neposlední řadě inovace. Není rok, aby společnost Case IH nepřišla s novými technologiemi, které posouvají traktory Case IH a Steyr do absolutní světové špičky.
Nové traktory Quantum
Již na letošním veletrhu Techagro byly představeny nové traktory Quantum C, které nahradily oblíbenou modelovou řadu JXC. Jde o lehké univerzální stroje s výbavou a funkcemi obvyklými u velkých traktorů Case IH. Zemědělci u nich oceňují obratnost, kompaktnost, univerzálnost a výkon motoru až 97 koní. Jejich možnosti nasazení jsou široké, uplatnění nacházejí při lehčích pracích na farmě, v živočišné výrobě, v sadech, vinicích, při pěstování zeleniny i v komunální sféře. „V České republice jich jezdí poměrně mnoho,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Pavel Novák, obchodní manažer společnosti Agri CS. „V poslední době se prosazují především ve chmelnicích, se speciální chmelařskou kabinou jich pracuje už deset. Vzhledem k tomu, že se řádky v chmelnicích ve své horní části zužují, požadují chmelaři úzkou kabinu. U traktorů Quantum C s chmelařskou kabinou jsou například filtry umístěné v její zadní části, výfuk je vyveden pod kabinu a ta je vybavena rozhrnovacím rámem, který rozhrnuje šlahouny chmele. Dnes máme dokonce zákazníka, který koupil čtyři tyto traktory, dva modely Quantum 85 C a dva traktory Quantum 95 C.
Pro rok 2009 připravuje Case IH inovaci nejsilnějších traktorů nejmenší modelové řady JXN/JXV. V rámci nové strategie přicházejí modely Quantum 65, 75, 85 a 95 N nebo V široké 1,20 nebo 1 m. Tyto traktory využívají obdobnou techniku jako typy Quantum C. První dva modely mají nové čtyřválcové motory o objemu 3,2 l, dva silnější traktory pak čtyřválcové motory o objemu 3,5 l. Ve výbavě je turbodmychadlo, mezichladič stlačeného vzduchu a interní recyklace výfukových spalin, takže vyhovují normě TIER III. Převodovky jsou totožné s modely Quantum C, tj. 16 x 16 Synchro Shift s mechanickou reverzací, nebo 32 x 16 Powershuttle, dvoustupňový Powershift či 44 x 16 s 12 plazivými rychlostmi. I přes svou malou šířku nabízejí nové traktory Quantum N/V všechny potřebné funkce, poskytují vysoký výkon, maximální produktivitu a dokonalý komfort.
Loňské a letošní inovace
V souladu s normou TIER III přecházejí na nové motory a výbavu i jednoduché univerzální traktory Case IH JX, které poskytují bezkonkurenční poměr ceny a užitné hodnoty. Modely JX 60 a JX 70 s výkonem motoru 43 kW/59 k a 51 KW/69 se také uplatňují v komunální sféře jako levné a spolehlivé stroje. Traktor JX 90 s motorem o výkonu 65 kW/88 k má již turbodmychadlo s mezichladičem stlačeného vzduchu a EGR.
Na přelomu roku byla inovována řada Case IH JXU, o níž jsme v Zemědělci už informovali, změny se týkaly především designu, motoru a prvků ovládání. Robustnější než traktory JXU jsou modely Case IH CS Pro poháněné novými úspornými motory, které disponují řadou technicky pokročilých funkcí a dostatečným výkonem. Jde o stroje střední výkonové třídy s vyšší výbavou, ve standardu mají EHR, mohou mít i vlastní Multicontroller či střešní okno pro práci s čelním nakladačem.
V letošním roce jsou beze změn traktory Maxxum v provedení X-line nebo Multicontroller, neboť byly inovované v loňském roce. Z modelů X- line jsou u českých zemědělců hodně oblíbené verze Maxxum 125 a Maxxum 140 s mechanickým vstřikováním paliva a odpruženou kabinou i nápravou. Vyspělá střední třída univerzálních traktorů Maxxum Multicontroler je vybavena motory o jmenovitém výkonu 82 kW/113 k až 104 kW/141 k s navýšením Power Management až na 178 koní. Zemědělci u nich oceňují moderní ovládání přes loketní opěrku Multicontroller i systém navyšování výkonu. V případě potřeby traktor sám zvyšuje výkon, a to nejen v dopravě či při zapnutém vývodovém hřídeli, tak jako jiné traktory, ale i při odběru výkonu přes hydrauliku.
Osvědčené flexibilní modely
V letošním roce slaví deset let od zahájení výroby řada traktorů Case IH CVX, které jsou v České republice velice oblíbené kvůli převodovce CVT s plynulou změnou převodového poměru a rychlostí od 0 do 43 km/h. Na podporu toho produktu poskytuje výrobce napříč celou Evropou cenové zvýhodnění či určitou výbavu zdarma. Pět modelů s jmenovitým výkonem motoru od 104 kW/163 k do 144 kW/196 k a navýšením výkonu o dalších 20 koní je navrženo tak, aby v každém okamžiku a při jakékoliv práci dosahovaly nejvyšší produktivity a nejlepší ekonomiky provozu. Stará se o to systém aktivní komunikace APM, který řídí jednotlivé celky traktoru, jako jsou motor a vysoce účinná plynulá převodovka. Modely CVX se od loňského roku prodávají s novou kabinou a novým motorem, který vyhovuje normě TIER III.
Na přelomu roku se rozšířila řada traktorů Case IH Puma o menší typy 125, 140 a 145. „Oproti traktorům Maxxum, byť jsou si výkonově podobné, jsou robustnější, takže mají větší tahovou sílu,“ podotýká Pavel Novák. „Stejně jako silnější modely Puma mají převodovku ECO PowerShift, navýšení výkonu na hydraulice, největší kabinu ve své třídě s nejnižší hladinou zvuku a ovládání Multicontroller. Od uvedení na trh se traktory Puma velice dobře prodávají, neboť jsou konstruovány pro širokou skupinu farmářů a veškeré práce v podniku. Základem této flexibility je vhodně zvolená konstrukce. V základním provedení jsou traktory lehčí, takže je lze použít při slizni pícnin nebo do nepříliš těžkých tahových prací, pokud je dotížíme, je možné s nimi dělat náročné tahové práce.“ Traktory Puma jsou univerzální stroje s jmenovitým výkonem motoru od 93 kW/127 k až po 157 kW/213 k, s navýšením až na 178 kW/243 koní.
Magnum se systémem APM a AccuGuide
Pro modelový rok 2009 bude u traktorů Case IH Magnum k dispozici systém úspory paliva Diesel Saver APM - Automatic Productivity Management. Jde o automatické řízení produktivity, které se v obdobné formě využívá u traktorů Case IH CVX s plynulou převodovkou.
„Traktor Magnum určený pro těžké polní tahové práce zůstává věrný převodovce plně řaditelné pod zatížením, která mechanickou cestou přenáší výkon a tudíž má nejvyšší účinnost,“ vysvětluje Ing. Novák. „Aby výrobce vyšel vstříc zákazníkům, kteří požadují větší komfort, vyvinul systém APM. Traktor s touto technologií se chová jako model CVX s vario převodovkou. Řidič si pouze nastaví rychlost a systém sám koriguje otáčky motoru, dodávku paliva a také ovládá převodovku. Systém má dva režimy – silniční APM Road a polní AMP Field. Podle povahy prováděné operace je možné ještě zvolit ekonomický a nebo výkonnový režim a to nastavením zatížení motoru 0 do 100%. Pokud nastaví nulu, absolutní prioritou je konstantní rychlost, systém řadí častěji a méně se zatěžuje motor. Když nastaví sto procent, APM využívá více výkon motoru a jeho výkonovou rezervu, řazení je méně časté. Podle výrobce dokáže systém Diesel Saver APM ušetřit palivo v rozmezí 10 až 25% podle povahy prováděné operace.. Práce na silnici i na poli je velice ekonomická, protože systém nastavuje co nejmenší otáčky motoru a nejnižší dodávku paliva. Pokud se zvýší zatížení, zvýší se přísun paliva, a když to nestačí, APM sám přeřadí.“
Podle Pavla Nováka se u traktorů Magnum velice osvědčil i satelitní automatický naváděcí systém AccuGuideTM. Obsluha se může plně soustředit na práci nářadí, zatím co traktor je řízen tímto systémem. Je možné si vybrat z několika stupňů přesnosti. Traktor je vybaven anténou, řídicí jednotkou, ventilem integrovaným v traktoru, který ovládá řízení, a ovládacím monitorem AFS 600 Pro. Jde o velkou barevnou dotykovou obrazovku, pomocí níž obsluha ovládá navigaci a může nastavovat různé funkce traktoru. Výhodou tohoto systému je velká úspora paliva v rozmezí 10 až 12 %, neboť nedochází ke zbytečnému překrývání, přesnost až +/- 2 cm a komfortní obsluha.
Jedničkou v České republice
Systém APM využívají i tahače Steiger, z nichž model Quadtrac 485 obdržel cenu Grand Prix za unikátní turbokompaundní motor, kde druhá přídavná výkonová turbina využívá zbytkovou energii spalin. Je to první traktor na světě, který používá uvedenou unikátní technologii, jejíž předností je nižší spotřeba paliva až 3-5% a vyšší výkon o 8 %. Model Quadtrac 485, který už v České republice pracuje, byl také oceněn cenou amerických zemědělských a biologických inženýrů AE50.
„I v segmentu traktorů nad 380 koní jsou tahače Case IH Steiger nejprodávanější,“ dodává závěrem Ing. Pavel Novák. „Jsme jedničkou i v České republice, v zemědělství jich pracuje už dvacet dva. Nejsou jen záležitostí největších produkčních oblastí na Moravě či v Čechách. Kupují si je především zemědělci, kteří požadují vysokou produktivitu práce, nízkou jednotkovou spotřebu paliva na hektar, lepší ekonomiku hospodaření a mají vztah k ekologii, zejména k půdě.“