08.07.2004 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za sklizní píce směrem na západ

Zemědělci hospodařící západně od hlavního města si již zajisté zvykli na působení společnosti Agroobchod Nové Strašecí. Ta pravidelně v podzimním termínu pořádá praktické předvádění dodávané techniky s důrazem na zpracování půdy. Tentokrát se však předvádění konalo zjara a zaměřeno bylo především na stroje pro sklizeň píce.

Prezentace strojů na sklizeň píce je každoročně jarním tématem stránek této technické rubriky. Kdy taky jindy předvádět pícninářskou techniku, než když je narostlá tráva. Na termínu konání tak není nic divného. Jednu zajímavost však předvádění firmy Agroobchod Nové Strašecí, s. r. o., mělo. Tou je místo jeho konání, neboť téměř vždy z naší redakce vyrážíme směrem na východ, případně jih. Pícninářský den se konal na pozemcích střediska Bražec Vojenských lesů a statků u Bochova nedaleko Karlových Varů.
Vlastnímu předvádění předcházelo přivítání návštěvníků z úst jednatele společnosti Tomáše Sedláčka. Aby si účastníci předvádění mohli udělat obrázek o tom, kde se nacházejí, představil zástupce Vojenských lesů a statků podnik. Ten obhospodařuje 1754 ha zemědělské půdy, jejíž výměra je kompletně zatravněna. Podnik chová 1350 kusů skotu, převážně plemene hereford nebo jeho kříženců. Základní stádo čítá 660 kusů krav, pro narození 620 telat drží 48 plemenných býků. Podnik hospodaří systémem ekologického zemědělství.

Finance bez problémů
Pro případ, že by si někdo z návštěvníků přímo na místě vybral některý stroj, ale neměl dostatek hotových prostředků, může Agroobchod nabídnout některé varianty financování. Nejen pro den předvádění připravila pro zákazníky firma ve spolupráci se společností S Morava leasing výhodné podmínky pro koupi jimi dodávaných strojů. Stejně tak je Agroobchod schopen pomoci s úvěrem u GE Capital Bank. Stejně tak je společnost připravena pomoci se žádostmi pro čerpání podpor z operačních programů EU.

Před tribunou teoreticky
Společnost Agroobchod se zabývá prodejem a samozřejmě servisem a dodávkami náhradních dílů na traktory a sklízecí mlátičky Case IH, dále dodává stroje spadající do koncernu Kverneland. Vynechat nemůžeme ani manipulační techniku Merlo a Mailleux.
Protože se jednalo o pícninářský den, prvními stroji před tribunou byly žací stroje. Společně se představily obě dodávané značky Vicon a Taarup. První dvojicí traktorů v agregaci s žacími stroji byly starší modely traktorů Zetor. Na nich pořadatelé demonstrovali možnosti jejich využití. Bubnový žací stroj Vicon CM 218 se záběrem 2,1 m nesl Zetor 7745, druhou soupravu tvořil Zetor 12245 s čelní bubnovou lištou CM 295 a zadní bočně nesenou CM 298 s celkovým záběrem přibližně 5,5 m. Samozřejmostí je možnost vybavení předvedených lišt kondicionéry. Třetím, resp. čtvrtým zástupcem značky Vicon byla disková žací lišta CM 247 s pracovním záběrem 2,4 m. Zvláštností diskových strojů Vicon jsou trojúhelníkové žací disky osazené třemi noži. Protože stroj nesl traktor Steyr 9090 M, dostalo se návštěvníkům informací také o něm. Traktor je osazen čtyřválcovým motorem o jmenovitém výkonu 89 k. Plně synchronizovaná převodovka nabízí dva stupně řazené pod zatížením.
Další žací stroj byl již z produkce značky Taarup. Diskový žací stroj 2024 disponuje bočním zavěšením a hydraulickým zvedáním do transportní polohy. Následoval tažený žací stroj Taarup 4040 se středovým uchycením oje. Díky tomu může na pozemku pracovat člunkovým způsobem. Řadu 4000 lze vybavit prstovým kondicionérem či mačkacími válci. Možná je také výbava shazovacím dopravníkem. Stroj je osazen pomocným odpruženým rámem, který zabraňuje přenášení rázů na hlavní rám. I tak je ale lišta schopna malou překážku překonat bez pohybu pomocného rámu. Ten přichází ke slovu až při najetí na větší překážku.
Tažený žací stroj byl zapřažený za traktor Case CVX 150. Traktory CVX jsou osazovány šestiválcovými motory o výkonu 135 až 190 koní a plynulými převodovkami CVT. Řídící systém APM propojuje řízení motoru a převodovky a nastavuje dle pokynů obsluhy optimální otáčky motoru a převodový poměr převodovky.

Uzavřené skříně
Následovalo představení zástupců obracečů v barvách Taarup a Vicon. I když stroje nesou rozdílnou značku a barvu, jedná se v podstatě o identické stroje. Šestirotorový stroj má záběr 7,6 m, čtyřrotorový 5,5 m. Převodovky jednotlivých rotorů jsou hermeticky uzavřené s olejovou náplní.
Po obracečích přišly ke slovu shrnovače Vicon Andex 433 o záběru 4,3 m a 653 Terra Link o záběru 6,5 m. Jednorotorový nesený i dvourotorový tažený disponuje rotory s uzavřenou skříní s olejovou náplní. Typ 653 umožňuje shrnovat do boku na jeden řádek nebo dva menší samostatné od každého z rotorů.

Sklizeň hmoty
Pro sklizeň hmoty lze využít představených lisů na válcové balíky. Ty dodává Vicon v provedení s pevnou i variabilní komorou s ovládáním veškerých funkcí z kabiny traktoru. RF 119 disponuje pevnou komorou s válci o šíři 122 cm a průměru 125 cm a sběrač má záběr 170 cm. RF 124 má stejnou komoru, sběrač je široký 210 cm. Navíc je osazen řezáním se 14 noži. K dispozici je vázání sítí, na přání také provázkem. RV 1901 zastupoval lisy s variabilní komorou. Balík je formován pryžovými pásy až do průměru 190 cm. Sběrací ústrojí má šíři 210 cm. Vázání je možné opět sítí i provázkem.
Oba typy nabízí firma také v kombinaci s baličkou. Na poli se tak předvedl RF 135 Balepack. Balík se po slisování automaticky přesune na balící stůl. Zde je obalen pomocí dvou rotujících satelitů s folií a odložen na pozemek. V lisovací komoře se mezi tím tvoří další balík. Nejenže uživatelé těchto strojů ušetří jednu pracovní sílu a traktor k baličce, ale navíc lze při okamžitém zabalení píce dosáhnout nesrovnatelné kvality senáže. Pokud není lisovanou hmotu třeba balit, lze baličku jednoduše a rychle od stroje odstavit nebo ji lze použít jako kumulační vozík a odkládat vždy dva balíky najednou.
I samostatné baličky byly během dne k vidění. Před tribunou se představila balička Taarup 7335 – nejprodávanější model. Stroj je vybaven nakládacím ramenem a rotujícím a odkládacím stolem. Uchycení i řezání folie probíhá automaticky. K dispozici je počítadlo ovinutí i počtu balíků.
Pro rozebrání balíků sena, senáže nebo slámy slouží Taarup 842. Balík je naložen samonakládacími přítlačnými vraty, o posun k nožům se stará posuvné dno. Vybaven je dvěma koncovkami – pravou boční a horní otočnou, které jsou využity podle potřeby.

Úklid nejen kolem farmy
K této činnosti se jako vhodný stroj představily hned dvě příkopová ramena. Jedním z nich byl Ferri TXV 50. Stroj je nesený v tříbodovém závěsu a je vybaven samostatným hydraulickým okruhem s chladičem a pohonem dvou čerpadel od vývodového hřídele. V transportní poloze je rameno stroje otočeno vzad.
Poté do prostoru před diváky najely mulčovače Lagarde. Ty Kverneland Group nabízí jak do pole tak na úklid kolem polí ale i cest, farem apod. Jednoduchý stroj Lagarde MB se skládá z na tříbodovém závěsu umístěném výkyvném rotoru. Rotor je možné posouvat nejen do boku, ale také jej bočně naklápět v úhlu –70 až +90°. To umožňuje kromě klasického mulčování také údržbu příkopů, svislou údržbu křovin, mulčování porostu v sadech kolem kmenů atd. Druhým zástupcem značky Lagarde bylo příkopové rameno Vega MV nesené v tříbodovém závěsu. Díky tomu je možné jej kdykoli od traktoru odpojit a traktor využívat na jiné práce.

Píce včetně manipulace
Tak, jak jednotlivé traktory najížděly, byly dva z nich osazeny čelními nakladači Mailleux, konkrétně MX 100 a MX 80. Výhodou těchto strojů je jejich jednoduché nasazování na traktor pomocí nájezdových lyžin a zajištění díky klínu, který neustále vymezuje případné vůle. Také propojení hydrauliky a elektriky probíhá jednoduše pomocí jedné sdružené rychlospojky. K dispozici je široká škála adaptérů na veškeré práce. Výrobce dodává upínací konzoly na všechny známé značky traktorů.
Dalším strojem který je možné zařadit nejen do pícninářské linky je teleskopický manipulátor Merlo P 33.7 KT. Nosnost stroje činí 3,3 t a dosah ramene 7 m. Ten se netradičně představil s podkopovým ramenem. Stroj pohání motor Perkins 109 k a hydrostatický pojezd je vybaven reverzací pod zatížením.
Závěr patřil traktorům Case IH. Prvním z nich byla novinka a to MXU 135 Maxxum. Traktor je nejsilnějším z řady. Je osazen zcela novým motorem v provedení se čtyřmi ventily na válec, elektronickým vstřikováním paliva a systémem Common Rail. Všechny motory jsou přeplňované s mezichladičem stlačeného vzduchu a mají prodloužený interval výměny oleje na 600 motohodin. Kapotu motoru je možné jednoduše v celku odklopit a mít tak dokonalý přístup k motoru a chladičům, které je možné bez použití nářadí rozevřít tak, aby je bylo možné dokonale vyčistit. Asi největší zajímavostí je použití Power managementu v této střední třídě traktorů. Ten u tohoto modelu dovede přidat na výkonu motoru v návaznosti vyššího odběru výkonu z vývodového hřídele až 26 koní, tzn. motor dosáhne výkonu až 162 koní.
Druhým byl MX 240 Magnum, což je zástupce nejsilnější řady klasických traktorů Case IH. Motor o objemu 8,3 l je umístěn na silentblocích v rámu a umístěn nad přední nápravou. Powershift převodovka má 18 nebo 24 rychlí vpřed, 4 nebo 6 vzad.Možný je systém automatického řazení. Hydrogenerátor dodává 146, resp. 201 litrů oleje za minutu. Standardem jsou tři vnější okruhy, možných je až pět s individuálním časováním a ovládáním průtoku. Tříbodový závěs s elektronickou regulací unese až 11160 kg.
Vesměs všechny stroje, které byly divákům představeny před tribunou se následně předvedly prakticky. Po jejich ukázce měli zájemci možnost se se stroji podrobně seznámit nebo se dokonce svézt.
Nakonec nám jednatel firmy Tomáš Sedláček představil malé zahradní traktory jak jinak než v barvách Case.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down