U příležitosti letošního Dne otevřených dveří, který se konal 5. – 6. 2. 2002 v areálu firmy MGM, a. s. Holešov, jsme hovořili s Ing. Antonínem Klabalem, ředitelem akciové společnosti a Janem Zikkenem, konstruktérem asi nejznámějších výrobků této firmy, postřikovačů typu RTS.
Je známo, že jako výrobce postřikovací techniky nepůsobíte příliš dlouho. Můžete nás stručně seznámit s historií značky?
Firma MGM se skutečně původně zabývala opravárenskou činností. Opravovaly se zde převážně motory z produkce bývalé NDR. V první polovině 90. let však došlo ke stagnaci a snížení objemu. Bylo tedy nutné najít jiný výrobní program. Začali jsme se tedy věnovat hlavně opravám vysokozdvižných vozíků.
Od vysokozdvižných vozíků k postřikovačům je ale přeci jen dost daleko, kdy jste zahájili jejich výrobu?
Ta byla zahájena v roce 1995, na základě konstrukčních návrhů Jana Zikkena. Po sedmi letech přecházíme již na výrobu jejich „třetí generace“. Rozdíl mezi poslední a předešlou řadou postřikovačů není jen v barevném provedení, kdy původní žlutou barvu nahradila charakteristická modrostříbrná kombinace, ale také v jejich technickém vybavení.
Co jste tedy nachystali pro případné zájemce o tuto techniku?
Při vlastní akci představujeme sedm typů postřikovačů z toho pět návěsných. Hlavně pro ruský trh jsou určeny dva stroje: RTS 3032 s nádrží na 3000 litrů, rozpětím ramen 32 metrů a počítačem Tee Jet. Jednodušší verzí je RTS 2524 s nádrží 2500 litrů, rameny 21 metrů, bez počítače. Oba postřikovače jsou vybaveny nebrzděnou nápravou.
Postřikovače určené pro český a zejména německý trh zastupují tři typy. Předváděný RTS Albatros 2521 má nádrž o objemu 2300 l a rozpětí ramen 21 m. Je vybaven hydraulickými brzdami, ekomixerem na míchání postřiků, počítačem Müller Elektronik a zařízením pro sledování stopy tahače. Typ RTS Albatros 3524 má nádrž o objemu 3150 litrů, rozpětí ramen 24 metrů, pružné oje, počítač Müller Elektronik a je vybaven vzduchovými brzdami. Další verzí je RTS Albatros 3527 se stejným objemem nádrže jako předchozí typ, ale s rameny 27 metrů, hydraulickými brzdami, odpruženou nápravou, počítačem Müller Elektronik a separátním elektrohydraulickým zavíráním koncových ramen.
Zajímavostí je možnost vybavení funkcí tracmatic - zařízením pro sledování stopy tahače, které umožňuje pomocí jednoduchého čidla natáčet oje a koly postřikovače kopírovat přesně jízdu traktoru. Všechny předvedené stroje jsou určeny na export.
Typ RTS Albatros 4524 můžete vidět spolu s dalšími šesti stroji rozpracovaný přímo ve výrobě, kde se připravuje pro zemědělský podnik z nedalekých Pravčic.
Nesené postřikovače zde zastupuje typ RTS N – 1015 s nádrží 1000 litrů, rameny 15 metrů, ručním rozvaděčem, pěnovým značkovačem a rotační vyplachovací tryskou.
Výrobní řadu postřikovačů MGM Holešov uzavírá samojízdný postřikovač RTS-COMBITRAC. Je postaven na podvozku německé firmy Bräutigam s motorem Deutz. Poprvé byl představen na veletrhu Agritechnika v Hannoveru, je určen zatím především pro německý trh. V tuzemsku bude předveden na letoším ročníku Techagra v Brně a po zajištění kvalitního servisu se počítá s jeho prodejem také v České republice.
Z kterých komponentů jsou postřikovače stavěny a jaké součásti vyrábíte přímo v Holešově?
Postřikovače MGM, a. s. Holešov jsou vyráběny z kvalitních zahraničních komponentů. Čerpadla jsou italské výroby, nádrže a počítače německé. Z několika důvodů byla nucena firma upustit od spolupráce se značkou Tee Jet. V minulých letech nebyla jednak zajištěna a garantována plynulost dodávek počítačů této značky, za druhé potom jejich software nebyl vybaven pro práci na bázi precizního zemědělství. I když v našich podmínkách není postřik s pomocí systému GPS ještě příliš rozšířen, zahraniční partner si ho žádá a počítače Müller Elektronik plně vyhovují.
Bylo řečeno, že vyrábíte již třetí generaci postřikovačů. Jakým směrem se bude ubírat podle vás vývoj této techniky v budoucích letech?
Firma zatím neinvestovala do vývoje postřikovačů s podporou vzduchu. Snažíme se vyrábět raději co nejlevněji s patřičnou kvalitou ve své třídě a tím se prosadit na trhu. Reagujeme hlavně na jiné požadavky svých zákazníků. Jednoznačným trendem se momentálně zdá být zvětšování kapacity nádrží i rozpětí ramen. Podle našich zkušeností čeští zemědělci postupně ustupují od postřikovačů s nádržemi 2500 litrů a rameny 18 metrů a přiklánějí se k mohutnějším výrobkům s nádrží 3500 až 4500 litrů a rozpětím ramen 24 metrů. V zahraničí je tento trend ještě markantnější. Stále více se prosazují stroje s nádržemi 5500 a 6500 litrů a rameny až 39 metrů. Tyto typy jsou standardně vybaveny odpruženou nápravou, která se stále více dodává i do postřikovačů nižších kategorií. Také zařízení pro sledování stopy tahače – tracmatic – je stále častější.
Komerční úspěchy jste měli zpočátku hlavně v zahraničí, prozradíte nám některé ekonomické ukazatele roku 2001? Prosazujete se už i v tuzemsku?
V loňském roce jsme exportovali 100 návěsných postřikovačů a v České republice prodali 17 návěsných a 10 nesených postřikovačů. K dnešnímu dni máme již 65 závazných objednávek na návěsné postřikovače pro sezónu roku 2002.
Text Roman Paleček
Foto Vladimír Skalický