Koncem dubna uspořádala první Dny otevřených dveří společnost HZT Technik, s. r. o., z Kostelce nad Vltavou, zároveň při nich oslavila pět let od svého založení. A co registrované logo HZT Technik, s. r. o., znamená? Mohou to být jednak počáteční písmena Hrejkovic, Zdislavic a Týna nad Vltavou, odkud přišli její tři společníci, nebo zkratka Hospodářská a zemědělská technika. Po naší dubnové návštěvě Kostelce nad Vltavou je právě poslední varianta tou nejpříhodnější, o čemž nás přesvědčilo více než 45 vystavených a předvedených strojů a zařízení.
Společnost HZT Technik, s. r.o., je přímým dovozcem strojů dvou značek, a to vertikálních krmných vozů Trioliet a teleskopických kloubových nakládačů Weidemann. Ve velkém regionu pak zastupuje společnosti Fliegl (přepravní a aplikační technika), Case CNH (traktory,kombajny), Merlo (teleskopické manipulátory) a od loňského roku i Krone (kompletní pícninářský program). Čtyři prodejně servisní střediska, dvanáct regionálních prodejců a deset servisních pracovníků je od zákazníků ve dvanácti okresech vzdáleno max. 50 km.
„Zhruba třetinu obratu společnosti tvoří krmné a míchací vozy Trioliet, deset procent pak kloubové nakladače Weidemann,“ řekl týdeníku Zemědělec jednatel společnosti HZT Technik Ing. Petr Dlouhý. „Podíl nakládačů na obratu firmy by však měl v blízké budoucnosti vzrůst o sto procent. Ročně dodáme 45 až 50 krmných vozů a 15 kloubových nakladačů. Významný podíl zaznamenala i technika Krone, neboť zemědělci začali upřednostňovat její špičkovou kvalitu před nízkou cenou a horší kvalitou. Prodali jsme i samojízdnou řezačku Krone Big X s desetiřádkovým plošným adapterem na kukuřici, v tomto roce bychom pak měli našim zemědělcům dodat kolem šedesáti strojů Krone. V loňském roce jsme prodali i dvanáct nových a deset starších traktorů Case CNH. Značný zájem začíná být o traktory nižší výkonové třídy s jednodušší výbavu, které začínají nahrazovat tuzemské traktory. Pro všechny modely značek Krone, Trioliet, Weideman a Merlo máme na letošní rok připraveno specifické financování, jde o nulové navýšení leasingu při složení dvacetiprocentní až třicetiprocentní akontace.V praxi to znamená výhodnější financování než prostřednictvím úvěru od banky. Dále již druhým rokem úspěšně připravujeme projekty na investice do zemědělské techniky s podporou operačních programů, kde jsme měli v minulých kolech více než šedesátiprocentní úspěšnost.“
Novinky pro polní práce
HZT Technik rozšiřuje od letošního roku svůj sortiment o plošné tažené mulčovače s vertikální osou rotace od francouzského výrobce Gyrax v záběrech od 1,2 m do 6,7 m, model G 5400 T si mohli návštěvníci prohlédnout i v Kostelci nad Vltavou. Mulčovače Gyrax mají patentované řešení vstupu a výstupu materiálu, etážově uložené zdvojené nože a jako výbavu na přání i elektronický monitorovací systém přetížení hlavních funkcí stroje. K traktoru se připojují přes unikátní kulový kloub závěsu. „Možnosti použití těchto nízkoenergetických mulčovačů s vertikálním uložením nožů jsou velmi široké, počínaje veškerou údržbou travních porostů, přes mulčování ploch ležících několik let ladem až po technologie zeleného hnojení a úpravu strniště po řepce a kukuřici v boji proti zavíječi,“ dodává Ing. Dlouhý. „Proto není divu, že je o ně mezi zemědělci tak velký zájem.“
Další novinkou, která byla připravena pro návštěvníky Dnů otevřených dveří, byla trojkombinace pro plošné sečení Krone EasyCut 9000 CV o záběru 8,7 m. Tento stroj je vybaven prstovým kondicionerem s V prsty a příčným shazovacím dopravníkem (výbava na přání), za den poseká až 70 ha při použití traktoru o výkonu motoru do 180 koní. K novinkám z programu Krone patřily i dvourotorové shrnovače s bočním shrnováním Swadro 810 a Swadro 710 se záběrem 6,8 a 6,2 m. Všechny vystavené stroje Krone, a že jich nebylo málo, byly v době výstavy již prodané.
Akční záležitostí letošního jara jsou traktory Case CNH řady JX s mechanicky ovládanou převodovkou. Model JX 90 lze pořídit již za necelých 900 tisíc korun. „Tato řada je určena převážně pro ty zákazníky, kteří hledají nebo potřebují jednoduchý, plně mechanický traktor s výkonem motoru do 95 koní,“ vysvětluje Petr Dlouhý. Traktory mají tří až čtyř válcové atmosférické nebo přeplňované motory, mechanické plně synchronizované převodovky s maximální rychlostí 40 km/h, mechanickou hydrauliku s výkonem čerpadla 50 l/min a komfortní kabinu s klimatizací na přání. Druhou řadou, na kterou je vyhlášena podpůrná akce od výrobce, je řada MXU. Tato řada je opakem předchozí. „Jde o bezkonkurenční traktory, které svými parametry ve své třídě těžko nacházejí konkurenci. Díky této podpoře výrobce a importéra Agri CS může zákazník nakoupit tyto traktory za nejvýhodnějších podmínek,“ dodává Dlouhý.
Osvědčená technika do stájí
Prostřednictvím vertikálních krmných míchacích vozů Trioliet uspokojí podle Ing. Dlouhého společnost HZT Technik všechny požadavky na krmení skotu. Chovatelé mají největší zájem o modely Gigant 700 a 900 o objemu 7,5 a 9,5 m3 s vlastním nakládáním aktivním vyřezávacím štítem, jehož maximální dosah je 4,3 m. Tímto systémem lze nakládat kulaté a hranaté balíky, popř. jejich část i volně ložené seno, stejně jako jiný materiál z vaků či silážních žlabů, nebo z hromady. Vůz lze vybavit elektronickým vážicím systémem Datatransfer s programovatelným počítačem a možností připojení k PC nebo k tiskárně. V loňském roce se prodalo i dvacet vertikálních krmných míchacích vozů Triomix o objemu 12 m3s velkoobjemovým vykusovačem. Vozy jsou vybaveny dvěma vertikálními šneky s nově patentovaným systémem Twin stream, který urychluje míchání, směsnou krmnou dávku lze namíchat za 3 až 4 min. Triomix je určen především pro velkovýrobní podmínky, vzhledem k rozložení hmotnosti je vybaven tandemovou nápravou. Posledním řadu tvoří jednoduché modely Solomix bez nakládání s jedním nebo dvěma vertikálními šneky. V této souvislosti poukázal Ing. Dlouhý na ekonomický přínos vlastního nakládání. V chovu s 350 dojnicemi snížili ztráty zařazením krmného vozu s aktivním štítem jen na samotné degradaci krmiva z 1,2 mil. na 300 tisíc korun za rok.
„Vertikální krmné míchací vozy mají minimálně o dvě třetiny delší životnost než krmné vozy s horizontálními šneky,“ tvrdí Ing. Dlouhý. „Pokud chce chovatel dosáhnou v provozu u horizontálního vozu 9000 motohodin, musí do něj investovat minimálně dalších 600 tisíc korun na renovaci vany a šneků. A je jedno, o jako značku jde. Z praxe znám případy, že některé vozy nevydrží bez generální opravy ani tříletý leasing. Naopak zemědělský podnik Kosova Hora využívá necelé čtyři roky krmný míchací vůz Trioliet, který má odpracováno více než třináct tisíc motohodin a ještě má původní šneky a vanu. Do jeho oprav se vložilo maximálně 90 tisíc korun. Co je také důležité, kvalita krmné dávky z vertikálního vozu je nesrovnatelně lepší a z výživářského hlediska hodnotnější než u vozů s horizontálními šneky. Vozy s horizontálním způsobem míchání však splnily jeden velice důležitý úkol. Když se k nám začaly v roce 1994 intenzívně dovážet, začali chovatelé využívat konzervované krmivo po celý rok. Dnešní požadavky na kvalitu a míchání jsou však jiné a značka Trioliet tyto náročné potřeby provozu splňuje.“
Kompletní nabídka k manipulaci
V Kostelci si mohli návštěvníci prohlédnout také kompletní řadu kloubových nakládačů Weidemann určené k manipulaci s krmivy a chlévskou mrvou. Tyto stroje se vyznačují jednoduchou robustní konstrukcí, spolehlivostí, bezpečností, vysokým výkonem, pohodlným ovládáním a díky příznivému rozložení břemene a nízkému těžišti i stabilitou. Dva zdvihové válce a silný sklápěcí válec mají velké hodnoty zdvihových a trhacích sil. Vzhledem k malým rozměrům jsou velice obratné a pohyblivé i v zemědělských provozech, kde je málo místa. Například model 1250 CX s výškou jen 175 cm je vybaven teleskopickým ramenem, které zvedne náklad až do výšky 3,50 m.
„Kloubové nakládače Weidemann jsou vybaveny úspornými motory Perkins nebo Deutz a podle dosavadních praktických zkušeností mají v porovnání se smykem řízenými nakládači až o 150 tisíc korun ročně nižší provozní náklady,“ říká závěrem Ing. Petr Dlouhý. „Jen na úspoře provozních nákladů se zemědělcům vrátí investice do tohoto stroje do tří let. Zatím jich je v provozu více než třicet a za rok odpracují v průměru osmnáct set motohodin.“
Nakladače Weidemann mají nosnost do 3 tun a zdvih ramen maximálně 7 m. K vyšším výkonům je určena nová kompletní řada manipulátorů Merlo s nosností od 3 do 10 tun a zdvihovou výškou až 24 m. U této nové řady manipulátorů MERLO je použito zcela nové konstrukční řešení jednotlivých skupin, které zemědělec ocení v každodenním provozu.