Den Zemědělce speciál, který se konal 23. července na pozemcích Agrodružstva Košetice, byl zaměřen hlavně na pěstování a sklizeň brambor. Jelikož se v Košeticích již deset let věnují pěstování brambor s využitím technologie odkameňování, při které kameny zůstávají na poli, nemohla přehlídka strojů začít jinak, než představením odkameňovacích linek.
Přehlídku zahájil rýhovač s hydraulickopneumatickým jištěním Reekie RBM-2HP. Mezi pěstiteli brambor jde o známý stroj, ten představený pracuje na českých polích již šestou sezónu. Byl nastaven na rozteč 180 cm, aby lůžko pro přípravu zeminy bylo dostatečné. Optimálním tažným prostředkem je pro něj traktor o výkonu 100 až 120 koní.
Novým typem separátoru je Reekie REL 5154 FC. Jde o kombinovaný stroj vybavený hvězdicemi, v jehož přední části byla vzhledem k těžkým kamenitým podmínkám, ve kterých normálně pracuje pevná radlice. Pro pozemky s množstvím rostlinných zbytků a kořenů je vhodnější využít dělenou radlici. Prosévání lůžka je řešeno pásem s konstantním nastavením profilu kamenů. Separování těžších půd je urychleno hvězdicemi a dále pokračuje zemina po pásu. Na separátoru nejsou článkové řetězy, pohony jsou řemenové. Stroj lze vybavit zásobníkem na kameny, ale pokud probíhá separace na pozemku již poněkolikáté, není instalace tohoto zařízení nutná. V nabídce firmy Reekie jsou separátory kombinované s hvězdicemi a pásy, nebo pásové (2 až 5 pásů) dle požadavků uživatele a konkrétních podmínek využití stroje. Vhodným traktorem pro separátor je stroj střední třídy o výkonu 100 až 120 koní. Pro předvedený typ separátoru je vhodná hloubka prosívané vrstvy 23 až 30 cm, při které jsou sázené brambory dostatečně zakryté a zároveň není narušeno podloží.
Sázeč s rozšířenou násypkou Reekie RMP-PH2 FA se představil pouze stacionárně v expozici dovozce, firmy Kuks, a. s. Je založen na lžičkovitém systému a do jeho výbavy patří zařízení na moření brambor i jejich přihnojování.
Dvouradličný naorávač Underhaug UN 3840 zahájil přehlídku strojů odkameňovací linky, kterou dodává do České republiky firma Kverneland Czech. Při jeho konstrukci je využito komponentů, které známe z výbavy pluhů Kverneland. Například jištění je řešeno pomocí listových pružin. V sortimentu má firma také naorávač čtyřradličný. V těžkých podmínkách lze naorávač agregovat s rotačním kypřičem. Naorávač je možné doplnit znamenáky. Tento jednoduchý stroj pracoval v agregaci s traktorem Case o výkonu 155 koní.
Separátor hrud a kamene UN 4210 byl kombinovaný s pěti řadami hvězdic a prosévacími prutovými dopravníky. Je vybaven elektrohydraulickým ovládáním nastavení pracovní hloubky včetně nastavení kol do přímého směru. Nastavitelná je také intenzita prosévání. Příčný dopravník je ovládán z kabiny řidiče. Součástí stroje je zásobník kamene. Další součásti (např. nastavení výšky zásobníku kamene) jsou ve výbavě volitelné dle přání uživatele.
Separace se zhodnotí při sklizni
Firma Medipo Agras dováží do České republiky modré stroje značky Richard Pearson. Rýhovač Jumbo Bedformer je tvořen rámem, podrýváky a rozhrnovacími radlicemi. Představený stroj byl vybaven mechanickým jištěním, ale dodává se také s pneumatickohydraulickým jištěním jak podrýváků, tak rozhrnovacích radlic. Stroj lze osadit i přihnojovacím zařízením pro aplikaci průmyslových hnojiv. Pokud je nářadí vybaveno znamenáky, jsou hydraulicky ovládány z místa řidiče. Stroj pracoval se záběrem dva metry a vhodným tažným prostředkem do českých podmínek je například Zetor 120.45.
Pracovní ústrojí separátoru Richard Pearson Megastar je tvořeno dvanácti řadami hvězdic, nad nimiž je speciální zařízení vari flow. Jde o prutový dopravník s možností regulace otáček. Subtilní stroj se pohybuje po pozemku velice lehce přes svoji velkou délku (téměř 8 m) a poměrně vysokou hmotnost 3,2 t. Veškeré pracovní orgány jsou ovládány elektrohydraulicky z místa řidiče. Šířku pracovního záběru lze nastavit od 1,8 do 2 metrů. Nastavitelný je také příčný sklon pro práci na svahu. Stroj lze dovybavit vynášecím dopravníkem kamenů na vedle jedoucí přepravní prostředek. Pro práci v těžkých podmínkách je stroj vybaven nárazovým jištěním. V případě najetí na překážku se přední část zvedne, a tím se zabrání poškození separátoru.
Mezi největší světové výrobce strojů na pěstování a sklizeň brambor bezesporu patří německá značka Grimme, kterou do České republiky již 10 let dováží firma U + M servis, s. r. o. Proto nemohla chybět ani v Košeticích. V praktické ukázce se představil pouze separátor Grimme CS 1500, i když technologická linka je pochopitelně kompletní. Jde o starší typ separátoru s řetězovým pohonem, který pracuje v kombinaci dvou prosévacích metod, hvězdicových válců a prosévacích dopravníků. V sériové výbavě všech separátorů Grimme je zatáčecí náprava a zásobník na velké kameny. Radlice lze dovybavit jištěním, stroj má jak příčné, tak podélné vyrovnávání do svažitých podmínek.
Pracovní operace odkameňování není zrovna lacinou záležitostí, ale s jejím ekonomickým zhodnocením by měl každý pěstitel počkat až po sklizni. Ta je totiž mnohem rychlejší a hlavně kvalitnější.
Roman Paleček