Během prodejních dnů Kverneland, které se uskutečnily v závěru loňského roku, bylo pro návštěvníky berounského areálu připraveno velké množství techniky z nabídky společnosti Kverneland Group. Ať již pluhy, podmítače, secí stroje, technika na sklizeň pícnin, rezmetadla nebo postřikovače. Kvernaland Group Czech však na českém trhu nabízí i rakouské stroje na zpracování půdy Hatzenbichler, mulčovače McConnel a štěpkovače VanDaele.
Technický trend u vystavených strojů lze charakterizovat několika výrazy: široký pracovní záběr, velký výkon, nízké provozní náklady, příznivá ekonomika, snadná ovladatelnost a inteligentní schopnost strojů pracovat přesně a samostatně. Díky novým ovládacím terminálům je obsluha schopná většinu vlastností moderní techniky využít.
Rozmetadlo pro precizní zemědělství
Jedním z takových inteligentních strojů vystavených v areálu společnosti Kvernaland Group Czech bylo rozmetadlo průmyslových hnojiv Vicon Rotaflow RS EDW určené pro precizní zemědělství. „Tato rozmetadla, která se dokážou sama kalibrovat, byla dříve výsadou velkých zemědělských podniků či podniků služeb,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Pavel Dvořák, produkt manažer společnosti Kverneland Group Czech. „Tím, že se zvýšily farmářské ceny řady zemědělských produktů a zároveň vzrostly nákupní ceny hnojiv, začínají počítat i menší farmáři. Není proto divu, že dnes kupují tato rozmetadla i soukromí zemědělci a z ojedinělých prodejů těchto zařízení se stává převažující kategorie.“
Rozmetadlo Vicon RS EDW má zajímavý způsob rozmetání Rotaflow, který je šetrný vůči granulím, nerozbíjí je a tudíž je velmi přesné. Zabudované váhy umějí jako jediné kontinuálně vážit množství hnojiva v násypce i při práci. Čtyři senzory umístěné pod násypkou váží jenom násypku, nikoli celé rozmetadlo, referenční senzor pak snímá zrychlení, zpomalení či různé výkyvy rozmetadla. Uvedený systém váží hnojiva za jízdy a automaticky se kalibruje buď každou minutu, nebo každých 75 aplikovaných kilogramů. Záleží na tom, co dřív nastane. Zařízení funguje jak v systému precizního zemědělství pro N-senzor, tak pro variabilní hnojení prostřednictvím GPS a vstupu polních dat.
Nová elektronická ovládání rozmetadel Vicon posunují práci s těmito stroji o velký kus kupředu. Rozmetadla jsou vesměs ISO-Bus kompatibilní, po připojení kabelů do ISO-Bus koncovky se ovládají přímo prostřednictvím terminálu z traktoru a není nutný žádný další monitor. Do tohoto systému lze následně zapojit i přesný secí stroj, postřikovač, pluh, lis či senážní vůz.
Investice do přesného setí se vyplatí
Podle Pavla Dvořáka začínají zemědělci v současné době opět více investovat do přesného setí, především kukuřice. Na tento trend má vliv potřeba výroby energie z obnovitelných zdrojů a také potřeby továren k produkci glukózy, jejichž vstupní surovinou může být taktéž kukuřice. Je prozíravé, že řada zemědělských podniků, které v loňském roce na této plodině vydělaly, chtějí prostředky do jejího pěstování vrátit.
V nabídce společnosti Kverneland Group Czech jsou přesné secí stroje s mechanickým nebo elektrickým pohonem. Téměř 80 % objednávek se však týká secích strojů s elektropohonem, který zpřesňuje setí, umožňuje vypínat jednotlivé sekce a především umožňuje přesné a plynulé – nikoli skokové - nastavení výsevku. Pěstitelé tak mohou lépe vyhovět požadavkům daného hybridu plodiny na stanoviště a výsevek. V Berouně byl vystaven šestiřádkový model Accord Optima s elektrickým pohonem a novým HD vozíkem, který má velký přítlak a umí pracovat i v hůře připravených podmínkách. Stroj vysévá kalibrovaná osiva všech u nás běžně pěstovaných řádkových kultur vyžadující přesný výsev.Jeho hlavní předností je vysoká přesnost výsevu dosahovaná i při rychlostech sedm až devět kilometrů za hodinu a z toho plynoucí vysoký výkon. Společnost Accord používá pro kontrolu, nastavení a řízení přesných secích strojů novou řídicí elektronickou jednotku Tellus. Traktor s takovýmto monitorem si po zapojení secího stroje sám detekuje připojené nářadí a na displeji se zobrazují hodnoty příslušné agregovanému stroji. Tellus umožňuje nejen nastavení, kontrolu a řízení připojených strojů, ale zároveň i korekci nastavených hodnot v průběhu pracovní operace. Součástí elektronické jednotky Tellus je vstup pro GPS a paměťovou SD kartu pro přenos polních dat.
Nejen pro chovatele skotu
Naopak jednoduchostí se pyšní technika Hatzenbichler, která doplňuje sortiment společnosti Kvernelad Group. Do sortimentu společnosti Hatzenbichler patří i krátké diskové podmítače s jednotlivě uloženými disky, které se vyrábějí v neseném provedení od 3 do 6 m, kombinátory pro předseťovou přípravu půdy v neseném provedení 3 – 8 m a v taženém provedení v záběru až 10 m. Dalším zajímavým produktem této společnosti jsou stroje pro meziřádkovou kultivaci - jednoduše řečeno plečky.
Největší segment představuje sortiment prutových brán, kterých se ročně vyrobí kolem 2000 kusů. Řada modelů prutových bran s přiséváním se používá nejen k ošetření luk a pastvin či k obnově trvalých travních porostů, ale i k zakládání porostů jiných plodin. Stavebnicová konstrukce umožňuje záběr od 1,5 m (jedna brána) až po 27 m (model s 18 segmenty). Každý stroj je tvořen smykovou deskou, pneumatickým secím strojem a různým počtem flexibilních segmentů se šesti řadami nastavitelných prutů. Jejich agresivita se nechá regulovat v rozmezí deseti stupňů, čím je úhel mezi prstem a rámem tupější, tím je jejich agresivita menší. Vlastní stroj má velice velkou průchodnost, prsty se nezablokují díky tvaru, v případě hrozící blokace se vychýlí. Prutové brány je možné vybavit válci, které zasetý pozemek utužují. Speciální modely prutových bran nacházejí uplatnění i při údržbě trávníků a golfových hřišť, stejně jako v komunální sféře.
V sortimentu společnosti Hatzenbichler se nacházejí i mulčovací brány, které mají delší a silnější prsty, jsou robustnější a používají se k dokonalému rozvrstvení rostlinných zbytků, zejména slámy po sklizni obilnin. Tyto stroje jsou vhodné zejména pro zemědělce, kteří využívají technologie bez orby a nerovnoměrné rozprostření posklizňových zbytků má negativní dopady na vzcházení. Lze je použít i na jemnou přípravu půdy, například při výsevu máku. Jiné modely prutových bran se používají v ekologickém zemědělství k pletí, lze s nimi likvidovat plevele bez chemie.
Místo chemie mulčovač
V Berouně byla vystavena i řada mulčovačů Lagarde s horizontální osou rotace. Naši zemědělci mají největší zájem o čtyřmetrový model Lagarde SX 400 a SX 480, což je nejrobustnější mulčovač v nabídce společnosti Kverneland Group Czech. Robustní konstrukce s průměrem rotoru 370 mm, velký počet nožů uchycených do X , ventilační lopatky a vysoká obvodová rychlost 72 m/sekundu jsou základem velkého ventilačního účinku zdvihajícího přilehlou hmotu a vysoké kvality drcení. Mulčovač vybavený počítadlem motohodin na hlavní robustní převodové skříni a teploměrem je stavěný pro traktory s výkonem motoru až 260 koní.
„Mulčovače s horizontální osou rotace se osvědčily především po sklizni kukuřice, neboť na rozdíl od modelů s vertikální osou rotace dokážou podélně rozštípnout stonky, v nichž přezimuje zavíječ kukuřičný,“ vysvětluje Ing. Pavel Dvořák. „Kdo tvrdí, že plošné mulčovače s vertikální osou rotace jsou vhodné k drcení posklizňových zbytků kukuřice, tak neví mnoho o prevenci proti zavíječi kukuřičnému. Rozdíl mezi oběma způsoby je jak v kvalitě rozdrcené hmoty, tak i v rovnoměrnosti rozprostření. Za stroji s vertikální osou rotace, které jsou předurčeny spíše pro louky a pastviny, zůstávají ve velkém množství hmoty kukuřičných zbytků zřetelné řádky. Pokud se proti zavíječi nebudou pěstitelé bránit pomocí genových manipulací, nezbývá než kvalitně drtit nebo orat. Na chemickou ochranu zbývá velmi málo času, a málo kdy je takováto následná ochrana dostatečně účinná.“