Již během letošních žní využilo Zemědělské družstvo Ločenice hospodařící v podhůří Novohradských hor novou posklizňovou linku na obiloviny a řepku. Novotou zářící průběžnou komorovou sušičku s dopravními cestami, čističku a zásobní sila si na konci babího léta prohlédlo téměř třicet účastníků Dne nových technologií, který uspořádala společnost Agrico Třeboň. Ta také dodala novou technologii, u níž zemědělci z Ločenic oceňují nejen úspornost a ekonomiku provozu, ale i její estetickou úroveň.
Zemědělské družstvo Ločenice hospodaří na výměře 2100 ha a zaměřuje se na produkci obilovin, řepky a pícnin na orné půdě. „Kdysi jsme pěstovali na 240 hektarech i brambory, po roce 1990 klesla jejich výměra na šedesát hektarů, pak na šest hektarů a nakonec jsme od nich ustoupili,“ řekl přítomným ředitel ZD Ločenice Josef Paderta. „Pokud jsme měli výnos 22 tun po hektaru, byla cena tři tisíce korun za tunu, když jsme zvýšili výnos na 30 tun po hektaru, cena klesla na 1,80 koruny za tunu. Postupně rušíme i chov prasat, máme jen menší stádo prasnic k produkci selat, a to jen proto, že jsme asi před osmi lety vybudovali novou stáj pro prasnice. Přestože dosahujeme velmi dobrých chovatelský ukazatelů, nákupní cena jatečných prasat je pro nás likvidační. Chováme i 700 krav, a také v tomto odvětví jsme se dostali do krize. Proti průměru loňského roku máme u mléka menší tržby asi o osm milionů korun. Krize střída krizi, postihla i ceny obilovin a řepky, které padají dolů. Přestože jsme v posledních letech investovali značné prostředky do techniky i staveb, téměř na všem proděláváme.“
Z LTO k propanbutanu
Zatím poslední velkou investicí Zemědělského družstva Ločenice byla sušička na obiloviny včetně manipulačních cest, čističky a předzásobníků. „Naší původní sušičce ze sedmdesátých let na lehký topný olej končila životnost a nutně jsme potřebovali novou,“ pokračuje J. Paderta. „Během vlastního výběru jsme se zajímali o řadu různých technologií a nakonec jsme se rozhodli pro sušičku z třeboňské společnosti Agrico, s kterou jsme měli při realizaci některých projektů v minulosti velmi dobré zkušenosti. Průběh výstavby a výměna technologií byly poměrně rychlé, začali jsme letos v dubnu a v červnu už byla posklizňová linka v provozu. Do nového zařízení jsme investovali téměř 5,5 milionu korun, přitom jsme ze 40 procent využili dotací z programu Rozvoje venkova. Během letošních žní prošlo posklizňovou linkou přibližně2700 tun obilovin a řepky, náklad na jednu usušenou tunu se pohyboval kolem dvaceti korun, což je cena 1,5 kilogramu propanbutanu.“
Z poslední věty ředitele Paderty vyplývá, že zdrojem energie v nové sušičce je plyn. „Záleží vždy na konkrétním zemědělském podniku, jaké zvolí médium,“ zapojil se do hovoru Ing. Michal Karmazín, vedoucí prodeje společnosti Agrico. „Zda levnější lehký topný olej s menší výhřevností nebo dražší propan butan s vyšší výhřevností. Náklady na vlastní sušení se pak už dramaticky neliší. Nejlepší by byla varianta se zemním plynem, který však tady nebyl k dispozici. Je třeba si uvědomit, že plynové hospodářství a plynovod k hořáku podléhá přísnějšímu režimu a náročnější byl i samotný projekt. Avšak ani v případě volby LTO by nová technologie nebyla o nic jednodušší. Dnes existují přísné předpisy, takže bychom museli budovat nové zásobníky na olej, nepropustné plochy, záchytné vany a celá stavba by vyšla ještě dráž.“
Nedaleko vlastní sušičky jsou umístěny tři nádrže na propan butan, roční pronájem každé z nich stojí 1500 Kč, což pokrývá revize, které jsou nezbytné. „Zaplatíme pouze nájem a už se o nic jiného nemusíme starat,“ chválí si tuto variantu ředitel družstva. „Pro jistotu jsme si nechali namontovat tři nádrže, neboť jsme netušili, jaké budou letos žně a kolik protopíme. Vzhledem k tomu, že letošní sezóna byla průměrná a nemuseli jsme odsoušet tak velké množství vody, vystačily by nám pouze dvě nádrže. Obilí jsme sušili na obsah vlhkosti 14 procent, u řepky jsme obsah vody snižovali až na hranici sedmi procent, která nám zaručuje jistotu a klid.“
Velký výkon, malý příkon
Součástí nové technologie je příjmový korečkový elevátor s maximálním výkonem 40t/hod,
který plní sítovou čističku Petkus 527 o výkonu 50 tun/h. Tento elevátor je vybaven dvou cestnou klapkou, což umožňuje přijímat i vyčištěné obilí.
Společnost Agrico Třeboň si v Ločenicích musela poradit i se stísněným prostorem, který zbyl po původní technologii. Zvládla to na jedničku. V prostoru bývalé sušičky jsou dnes zabudovány tři vyrovnávací manipulační zásobníky o objemu 58 m3 (44,6 tuny) se šikmým dnem 45°, do kterých se dopravuje obilí z čističky nebo přímo od příjmového elevátoru. Uvedená kapacita stačí pro zásobování nové sušičky, která je instalovaná ne venkovním platu. Pozinkované zásobníky jsou vybaveny hladinovými snímači maxima a jejich postupným plněním. „Museli jsme se vejít na rozměr původní desky, kde stávala stará technologie. A sedlo to na centimetry,“ pochlubil se Michal Karmazín. „Výkon všech cest od příjmového elevátoru až po sušičku se zvýšil z 25 na 40 tun za hodinu.“
Nová sušička Neuero NDT 6-1 je umístěna na venkovním betonovém platu, čtyři horní patra slouží k sušení, dvě spodní patra ke zchlazování. Po zapálení hořáku pracuje v automatickém režimu, sama si ovláda dopravní cesty prostřednictvím hladinoznaků, reguluje si teplotu vzduchu a podb. v závislosti na požadované vlhkosti. Zajímavé jsou následující parametry: objem 29 t; instalovaný příkon 30 kW (v porovnání s výkonem sušičky není spotřeba elektrické energie veliká); maximální tepelný výkon1500 kW; výkon u pšenice z 19 na 15 % vlhkosti 16,5 t/h, u kukuřice z 35 na 15 % 4,5 t/h a u řepky 13 na 9 % 13,0 t/h. Usušené obilí se šnekovým dopravníkem vrací do stávající posklizňové linky k elevátoru, který je napojen na původní pásové dopravníky, jež plní dvě řady uskladňovacích sil. „Při nízké vlhkosti je výkon sušičky tak veliký, že původní dopravní pásy o výkonu 25 tun za hodinu nové technologii nestačí,“ našel jedno slabší místo posklizňové linky Josef Paderta. „Budeme to muset v budoucnu řešit a vyměnit je za redlery. Jinak jsme s posklizňovou linkou od společnosti Agrico Třeboň naprosto spokojeni.“
Orientační hodnoty sušičky Neuero je NDT 6-1 pro časy sušení (průběžný provoz)
Sušina Snížení vlhkosti (%) Doba sušení (h)
Fazole z 18 na 14 2,0
Sladovnický ječmen z 19 na 15 1,9
Hrách z 18 na 14 2,0
Ječmen z 19 na 15 1,5
Kukuřice z 30 na 15 3,8
Kukuřice z 35 na 15 4,3
Kukuřice ze 40na 15 4,8
Řepka ze 13 na 9 1,5
Pšenice ze 16 na 14 1,2
Pšenice ze 17 na 14 1,5
Pšenice z 19 na 14 1,8
Klíčové informace
-Zemědělské družstvo Ločenice si letos pořídilo novou sušičku na obiloviny včetně manipulačních cest, čističky a předzásobníků.
-Celou technologii dodala společnost Agrico Třeboň.
-Investice vyšla na téměř 5,5 milionu korun, přitom 40 % pokryly dotace z programu Rozvoje venkova.
-Nová sušička Neuero je NDT 6-1 pracuje v automatickém režimu, sama si spouští dopravní cesty prostřednictvím hladinoznaků, reguluje si teplotu vzduchu a podb. v závislosti na požadované vlhkosti.
-Parametry sušičky: objem 29 t; instalovaný příkon 30 kW; maximální tepelný výkon1500 kW; výkon u pšenice z 19 na 15 % vlhkosti 16,5 t/h, u kukuřice z 35 na 15 % 4,5 t/h a u řepky 13 na 9 % 13,0 t/h.