24.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základní kategorie sklízecích řezaček

Různé modely řezaček představují klíčové strojní vybavení při sklizni objemných krmiv. Můžeme konstatovat, že zejména evropským podmínkám dominují samojízdné modely. Řada výrobců se však zaměřuje i na vývoj a výrobu nesených a tažených modelů. A s neustálým rozšiřováním výkonných kolových traktorů a systémových nosičů, se i někteří evropští výrobci řezaček zamýšlejí nad opětovným zařazením výkonných nesených modelů do svého programu.

Zejména samojízdné modely, nabízí řadu tzv. inteligentních funkcí. Jedná se o široké spektrum vybavení, které zahrnuje automatickou regulaci pojezdové rychlosti v závislosti na výnosnosti porostů, nechybí různé naváděcí systémy nebo zařízení, která umožňují detekci obsahu živin a sušiny ve sklízeném materiálu.

Nabídka „traktorových“ modelů

S traktory agregované sklízecí řezačky přebírají od samojízdných různé konstrukční prvky. Jde zejména o adaptéry pro sklizeň silážní kukuřice. Řádkové modely jsou postupně nahrazovány provedeními pracujícími nezávisle na řádcích kukuřice. V případě nesených a tažených modelů se tak stále častěji setkáváme s bubnovým, nebo chcete-li rotorovým sklízecím ústrojím. Nicméně někteří výrobci sázejí stále na klasické řádkové modely. Konstrukce řádkových adaptérů je tvořená vnějšími a vnitřními děliči, které oddělují porost setý zpravidla do řádků s roztečí 750 mm. Kotoučové řezací ústrojí je tvořenému dvěma kotouči, jejichž úkolem je oddělení sklízené hmoty, která postupuje dále do vkládacího a řezacího ústrojí.

Při popisu děličů můžeme uvést, že jejich konstrukce v některých případech zahrnuje řetězové vkládací dopravníky. Celkové pojetí konstrukce těchto děličů závisí na umístění kotoučového ústrojí. Modely bez dopravníků disponují příčným článkovým dopravníkem, který zajišťuje plynulé zásobování vkládacího ústrojí, které má podobu vertikálně uložených profilovaných válců.

Nesené jednořádkové modely, s nimiž se stále v omezené míře můžeme setkat, disponují vkládáním v podobě svislých válců, které navazují přímo na kotoučové ústrojí.

Hovoříme-li o počtu řádků, můžeme z obecného hlediska uvést, že mimo jedno a dvouřádkových nesených modelů, se setkáme také se čtyřřádkovými řezačkami, které lze agregovat jak v zadním, tak předním tříbodovém závěsu.

Pohon řezaček je řešen pomocí vývodového hřídele. Tažené řezačky s klasickým řádkovým adaptérem umožňují zpravidla sklizeň dvou nebo tří řádků kukuřice.

Je-li nesená nebo tažená řezačka opatřena bubnovým kukuřičným adaptérem, hovoříme zpravidla o pracovním záběru 1250–3000 mm. V závislosti na záběru jde o jeden nebo dva bubny, s tím, že modely se dvěma bubny nabízí zpravidla záběr od 2200 mm výše.

K bubnovým modelům můžeme doplnit, že mimo klasických pevných bočních děličů existují varianty s aktivními děliči v podobě horizontálně uloženého šnekového nástavce, přičemž tato varianta se týká zejména nesených provedení.

Mimo kukuřičných adaptérů patří k nabídce, a to zpravidla tažených modelů, sběrací adaptéry pro sklizeň píce z řádků. S traktorovými řezačkami lze rovněž provádět sklizeň obilnin a obdobných porostů na hmotu a pro tento účel se využívají zejména bubnové nástavce. Nicméně někteří výrobci stále nabízí adaptér tvořený klasickou žací lištou a prstovým hrabicovým přiháněčem.

Při popisu traktorových řezaček se dále zaměříme na řezací ústrojí, které rozdělujeme na kolové a bubnové. S bubnovým provedením se potkáme zejména u tažených modelů vyšších výkonových tříd. Buben může být doplněn klasickým válcovým drtícím zařízením pro zpracování kukuřičného zrna. Rovněž uveďme, že výkonné bubnové řezačky se pojí obvykle s vkládacím ústrojím tvořeným dvěma páry vkládacích válců, jež mohou obsahovat detektor kovů. K taženým sklízecím řezačkám lze doplnit, že disponují ojí, kterou agregujeme prostřednictvím taženého oka nebo do spodních ramen tříbodového závěsu.

Ohledně podvozků dodejme, že kromě klasických jednonápravových řezaček nabízí někteří výrobci v případě výkonných modelů dvounápravové varianty. Podvozek může také zahrnovat různé závěsy pro agregaci speciálních odvozních přívěsů.

Celý článek Filipa Javorka najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down