22.06.2006 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Založení porostů i zpracování semen

Akciová společnost Farmet se jak známo zabývá výrobou strojů pro zpracování půdy a setí. Mimoto produkuje zařízení pro lisování a další operace v oblasti získávání oleje z semen olejnatých rostlin. Na letošním Techagru měli možnost návštěvníci vidět novinku v oblasti zpracování půdy i do tématu doprovodného programu zapadající lisovací zařízení pro samozásobení rostlinným olejem.

Nový radličkový kypřič Farmet Turbulent si odbyl svou českou premiéru právě na brněnském veletrhu Techagro. Radličkový kypřič umožňuje kypřit půdu až do hloubky 35 cm a vyrábí se v pracovních záběrech 3 a 4,5 m. Na stroji jsou radličky uloženy ve čtyřech řadách na odpružených slupicích pomocí vinuté pružiny. Za poslední řadou najdeme talířový urovnávač. Práci zakončuje pneumatikový pěch, jehož součástí je transportní náprava. Pro zimní zpracování lze transportní nápravu přetočit dopředu do oblasti mezi třetí a čtvrtou řadu radlic a zbytek pěchu demontovat. Půda na jaře pak rychleji osychá. Turbulent 4,5 lze při použití méně výkonného traktoru nebo větší pracovní hloubce sklopit a pracovat pouze se záběrem 3 m.
Návštěvníci výstavy se měli možnost seznámit také s inovacemi secího stroje Excelent. Ten obdržel nové elektronické ovládání, vylepšené ovládání hydrauliky, snímání průchodu osiva všemi semenovody. K dispozici je nově také varianta stroje s přihnojováním pevnými hnojivy. V tom případě vedou ke každé radlici dva semenovody s tím, že jedním z nich je přiváděno hnojivo, které je ukládáno přibližně o čtyři centimetry hlouběji, nežli osivo. Zásobník je pak rozdělen na dvě části. V případě nepřihnojování při setí je možné přepážku snadno demontovat a využít celého zásobníku pro osivo.

Lisovací zařízení upoutalo
Velkou pozornost v expozici společnosti Farmet poutalo poměrně malé zařízení Farmer 10. Jedná se o lisovací zařízení pro získávání rostlinného oleje za studena (z řepky, slunečnice). Zařízení se skládá z lisu olejnin Farmet Uno, nad kterým je umístěna násypka na olejnatá semena. Pod lisem jsou umístěny plastové sedimentační nádrže na vylisovaný olej. Jedna z nádrží je osazena čerpadlem, které dopravuje olej ze sedimentační nádrže do deskového filtru, jenž zachycuje zbytkové nečistoty. Z filtru je olej jímán v nádrži, z níž je již možné stáčet čistý olej. Ten je možné použít v studené kuchyni i pro tepelnou úpravu jídel nebo také jako palivo do vznětových motorů. Druhým produktem jsou výlisky čili pokrutina.
Zařízení vyžaduje příkon 2,5 kW elektrické energie a je schopné vylisovat olej z 9 – 12 kg semene za hodinu. Podle slov Ing. Michala Nýče je zařízení bez problémů schopno zásobovat palivem jeden výkonný traktor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down