03.02.2009 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zařízení k výrobě rostlinných olejů

Firma Farmet, a. s., se nezabývá jen výrobou zemědělských strojů, jedna z jejích divizí se také orientuje na technologická zařízení pro získávání a zpracování rostlinných olejů, technologiemi extruze krmiv. Cílem společnosti je nabídnout zákazníkům kompletní zařízení, včetně komplexních služeb. A protože nabídka strojů a zařízení je široká, uspokojí nejen velké průmyslové podniky, ale také malé farmáře.

Součástí dodávek technologických zařízení je šéfmontáž či montáž zařízení v místě realizace, uvedení do provozu i zaškolení obsluhy, samozřejmostí je záruční a následný pozáruční servis.
V oblasti zpracování olejnatých semen, rostlinných olejů a extruze krmiv převažuje export. Více než 90 procent zařízení je instalováno za hranicemi naší republiky, dokonce i za hranicemi Evropské unie.

Trendy ve vývoji
Tým vývojových pracovníků ve spolupráci s konstruktéry stále pracují na optimalizaci technologie lisování. Velký důraz se klade zejména na zvyšování výtěžnosti v souladu se snižováním energetické náročnosti. Pro každého zákazníka je zpracováno optimální řešení jeho záměru. Podílí se na něm tým projekčních pracovníků, kteří staví na základě již patnáctiletých zkušeností v oblasti lisování.

Lisování za studena,
za tepla i s extrudéry

Nejrozšířenější variantou získávání rostlinných olejů z olejnatých semen je lisování za studena. Lisování tohoto druhu probíhá při pokojové teplotě, tedy při vstupní teplotě semene asi 15 °C. Charakteristickými znaky při tomto způsobu lisování jsou nízký obsah fosforu v oleji, malé nároky na plochu, nízká energetická náročnost technologie a jednoduchost technologického zařízení. Lisy malých kapacit jsou nejmenšími dodávanými stroji určenými právě pro lisování za studena. Hodí se jak pro lisování běžných olejnatých semen (řepka, slunečnice), tak pro lisování speciálních olejnatých semen (například pupalka, artyčok, saflor, ostropestřec, rakytník) Oblíbené jsou zejména u drobných farmářů kvůli malým rozměrům, prosté instalaci, jednoduché obsluze i nízkým výkonnostním kapacitám (od 9 kg zpracovaného semene za hodinu), ale používají se i ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.
Výkonnější technologie jsou instalovány u výrobců jedlých olejů, alternativních paliv, metylesteru a podobně. Dodávky se v této sféře pohybují od 120 kg zpracovaného materiálu standardně do 10 tun zpracovaného materiálu za hodinu.
Další možností zpracování olejnatých semen je technologie lisování za tepla, kde vylisování probíhá po náhřevu semen nad 100 °C. Tento typ lisování je díky ohřevu, následnému chlazení, většímu počtu zařízení energeticky i místně náročnější. Jeho plusem je větší výtěžnost oleje, využívá se proto převážně ve velkokapacitních lisovnách.
Částečnou kombinací lisování za studena a lisování za tepla za přídavku extrudéru je lisování s extrudéry. Výhodou této technologie je vyšší výtěžnost oleje a získání hodnotnějších výlisků pro využití v krmivářství.

Technologická zařízení pro filtraci
Pro odstranění mechanických částic z oleje nabízí firma Farmet ke všem variantám lisování také technologická zařízení filtrace. K procesu hlavní filtrace se dodávají zařízení buď s ruční regenerací, nebo s filtrací automatickou. V prvním případě se filtrace provozuje na deskových filtrech různých velikostí, v druhém jsou prováděny na filtrech listových. K dočištění oleje bezpečnostní filtrací se nabízejí filtry rukávové a pro případnou jemnou filtraci i filtry svíčkové.
Dále firma Farmet realizuje technologické zařízení na odslizení oleje, takzvaný degumming. V tomto procesu se odstraňují fosfolipidy. Zařízení se nabízí ve třech variantách a jednotlivé technologie se liší kvalitou odslizení, a tedy parametry výstupního oleje.

Extruze krmiv
Velice zajímavou oblastí, kterou se společnost Farmet zabývá, je extruze krmiv. Konkurenceschopnost produktů živočišné výroby vytváří stále větší tlak na užitkovost hospodářských zvířat a jednou z cest, jak tento problém zvládnout, je používání kvalitních krmiv ve výživě hospodářských zvířat.
Extruze je metoda tepelné, ale přitom šetrné úpravy krmiva, jejímž cílem je příprava krmiv s výbornými dietetickými vlastnostmi, zvýšení stravitelnosti jednotlivých složek krmiva, snížení obsahu antinutričních látek, vyloučení výskytu nežádoucích mikroorganismů a prodloužení skladovatelnosti krmiva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down