Na brněnském veletrhu Techagro nechyběl ani Agrozet České Budějovice, a. s. - tradiční dodavatel zemědělské, lesnické a komunální techniky včetně náhradních dílů. Dávno již není pouze regionální obchodní společností, ale jeho dealerská síť dnes pokrývá téměř celou Českou republiku. Čtyři prodejní střediska se nacházejí i na Moravě, kde má řadu obchodních partnerů a příznivců.
„Dvě třetiny obratu zajišťuje prodej zemědělské techniky především značek Pöttinger, John Deere a Zetor, zbytek pak připadá na náhradní díly a servis,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Josef Smitka, generální ředitel společnosti. „Naší hlavní výhodou je tradice, na trhu jsme již téměř šedesát let, takže máme hustou síť provozů a zemědělci nemají daleko pro náhradní díly či servis. Dokážeme zabezpečit i výhodné financování a odbornou pomoc při zpracování žádostí o dotace z operačních programů. Protože jsme významnou obchodní společností na českém trhu, máme nadstandardní vztahy s řadou bankovních ústavů, díky čemuž jsme schopni zajistit pro své klienty výhodné úvěry, případně leasing. Navíc můžeme poskytnout v některých případech i firemní splátky na zakoupené zboží.
Převládá zelená a červená
Z nabídky společnosti Agrozet České Budějovice, a. s., je největší zájem o sortiment strojů John Deere a Pöttinger. U techniky John Deere zaujímají největší podíl traktory, pokud jde o značku Pöttinger, vedou stroje na sklizeň pícnin. U prodávané techniky převládají jednoznačně výkonné modely vybavené moderními elektronickými systémy, které řidiči výrazně usnadňují obsluhu při jejich řízení a navigaci. U traktorů mnozí zemědělci upřednostňují značku John Deere, jiní zase Zetor, v závislosti na vlastním strojovém parku. Dnes již o prodeji traktorů nerozhoduje ani tak cena, jak tomu bylo v minulosti, ale především jejich výbava. V kategorii traktorů s výkonem motoru nad sto koní nemá Zetor tolik alternativ jako John Deere, a proto zelené traktory v prodeji stále převažují. Jeden traktor John Deere s radlicí na sníh si vybralo i letiště pro civilní dopravu v Plané u Českých Budějovic, které má v brzké době zahájit provoz. Do sféry komunální techniky patří i traktory John Deere šestkové řady s lesními nástavbami, které jihočeská akciová společnost vyrábí. Lesní nástavby však umí dodat i k traktorům Zetor. Jde o další směr, jak využít kvalitní výkonné traktory i v jiné oblasti, než je zemědělství. Od loňského roku nabízí Agrozet České Budějovice, a. s., z nových značek strojů teleskopické manipulátory známé anglické značky JCB určené do zemědělského provozu.
„Zemědělci se mohli přesvědčit, že technika John Deere je velmi kvalitní,“ pokračuje ředitel Smitka. „S touto značkou však máme v poslední době určitý problém. O traktory nejvyšší výkonové třídy vyráběné v Americe je tak velký zájem, že dodací lhůty se prodlužují až na dvanáct měsíců. To má pro zemědělce jeden zásadní důsledek: musí včas požadovanou dodávku techniky naplánovat, na což dosud nebyli zvyklí. Nelze se divit tomu, že někteří zemědělci mají problémy naplánovat dodávky techniky s tak velkým předstihem, když neví, co bude za rok, jaká bude cena pšenice, mléka či masa, ale i pesticidů či hnojiv. Vzhledem k těmto skutečnostem dnes nepožadujeme závazné objednávky, ale stačí nám, když nám sdělí, že v příštím roce uvažují o nákupu traktoru či mlátičky a podrobnější specifikaci dohodneme až na podzim.“
Propracovaný systém zásobování
Agrozet České Budějovice, a. s., je nositelem certifikace ISO a kromě prodeje nových strojů klade velký důraz na technické služby, do nichž patří kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílů. Všechny provozy jsou propojeny výpočetní technikou, takže v každém skladu znají přesný stav náhradních dílů v celé sítí společnosti Agrozet České Budějovice. Jednotlivé provozy si objednávají náhradní díly elektronickou cestou, operativní požadavky se řeší okamžitou expedicí. Doplňování zásob na prodejní místa se provádí z velkoobchodu v Českých Budějovicích dvakrát týdně. Zákazník se tak pokaždé dozví přesný termín, kdy si může náhradní díl vyzvednout v případě, že díl není na skladě na prodejním místě. Během sezónních prací uplatňuje akciová společnost systém zabezpečení služeb, kdy má prodlouženou dobu výdeje náhradních dílů po pracovní době a výdej o sobotách a nedělích. Pro tyto případy slouží centrální dispečink, který je k dispozici téměř dvacet hodin denně. Zemědělci se mohli přesvědčit, že servisní pracovníci Agrozetu České Budějovice jim dokážou pomoci nejen ve všední dny, ale i o sobotách, nedělích a svátcích. Kromě náhradních dílů na prodávané stroje naleznou zemědělci na všech pobočkách Agrozetu České Budějovice i široký sortiment opotřebitelných dílů na jinou zemědělskou techniku. Roste také zájem o posezónní či předsezónní prohlídky strojů.
„V loňském roce jsme dosáhli největšího obratu v historii společnosti, a to více než 1,1 miliardy korun.“ řekl nám na závěr ředitel společnosti Ing. Josef Smitka. „Minulý rok hodnotím pozitivně a také letos bychom měli dosáhnout minimálně stejného obratu jako v roce 2007. Nemalé prostředky dává naše společnost do rozvoje obchodní sítě. V roce 2006 jsme převzali do své působnosti prodejní středisko v Havlíčkově Brodě, v loňském roce prodejní středisko Telnice u Brna a na podzim loňského roku provoz Skalice nad Svitavou. Letos bychom měli dokončit rekonstrukci provozu v Českém Krumlově zhruba za čtrnáct milionů korun. Stranou nezůstává ani vybavení technického servisu a nemalé finanční prostředky také investujeme do výpočetní techniky. Od prvního ledna letošního roku jsme přešli na nový informační systém nezbytný pro řízení společnosti v jednadvacátém století.“