Německá firma Horsch platila v České republice vždy za průkopníka nových technologií v zemědělství. V dobách absolutní nadvlády konvenční technologie hospodaření s pluhem se odvážně pustila do prosazování bezorebné technologie, a nyní je systém bez orby využíván zcela běžně. V současnosti má Horsch zpracované bezorebné technologie pěstování u všech významných plodin, od první podmítky přes základní zpracování půdy, hnojení, setí až po ochranu rostlin. Nicméně inženýři ve vývojových centrech v německém Schwandorfu i Landau mají stále napilno – přicházejí totiž nové výzvy. Jaké výsledky jejich práce přinesla, o tom informovali zástupci společnosti na tiskové konferenci.
Tato již tradiční akce proběhla přímo v sídle firmy ve Schwandorfu a kromě prezentací v návštěvnickém centru se stroje mohl předvést i při praktických ukázkách. Akce se zúčastnilo celkem 150 novinářů, kterým se představila plejáda novinek.
Na zahájení konference promluvila Kornelie Horsch o výsledcích rodinné firmy. Horsch dosáhl v uplynulém roce obratu ve výši přes 400 milionů eur a v letošním roce by na něm chtěl setrvat. Největší podíl na obratu mají secí stroje (34 procent), následované stroji na zpracování půdy (27 procent). Rozdělení jednotlivých skupin strojů v celkovém obratu je rovnoměrné.
Firma Horsch je aktivní na celém světě. Je to dáno tím, že dokáže své stroje vyrábět v širokém spektru pracovních záběrů, má i provedení širokozáběrových secích strojů s osivovými vozy a s přihnojováním, které jsou v některých regionech s extenzivním hospodařením žádané, či od loňského roku taktéž stroje pro přímé setí s velkým přítlakem na secí botky.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2019.